جنب و جوش در قفس طلایی میمون ها (عروسی سلطنتی در انگلیس)

هفته پیش از چهارشنبه به بعد با هر کسی  کار داشتی، در دسترس نبود. به ویژه همکاران انگلیسی. چه خبر است؟ عروسی سلطنتی است. روز جمعه را در انگلیس تعطیل رسمی اعلام کرده اند. می گویند که دو میلیارد نفر در جهان پای تلویزیون نشسته و مراسم ازدواج سلطنتی را پی گیری کرده اند. کانال های تلویزیونی در سراسر جهان برای کسب امتیاز پخش این مراسم جنگیده اند و چه پول ها که ردوبدل نشده است!

هر نیم ساعت نیز برنامه قطع می شود و تلویزیون به تبلیغ لوازم آرایش و زیبایی و این چیزها می پردازد. روشن است که تماشاگران را از کدام گروه جامعه فرض کرده اند.

من با سلطنت و هر آنچه در این ارتباط باشد، میانه ای ندارم. انسان در قرن بیست و یکم باید بیش از اندازه رعیت تشریف داشته باشد که هنوز این چیزها را ارزش بداند که کسی را از بیضه اشراف و ژن برتر پادشاهی رهبر خود بخواند که گویا از خود او همه چیز را بهتر می فهمد و با فرهنگ تر است و باید فرای حکومت و قانون و دمکراسی باشد و سمبل وحدت ملت! همین خاندان سلطنتی بریتانیا نماد والای بلاهت و حماقت در جامعه بریتانیا است. هر کس باور ندارد، مدتی در رسانه های آنجا دقیق شود و به روزنامه ها بپردازد. پیرامون این خانواده و آن قفس طلایی بزرگ به نام قصر باکینگهام تجارت و صنعت رسانه ای عظیمی وجود دارد که هر روز به تولید کالایی به نام خبر های سلطنتی می پردازد. اخبار نیز همواره پیرامون جزییات تهوع برانگیز زندگی خصوصی ساکنان باکینگهام هستند. که با که رابطه دارد یا ندارد، آخرین عکس فلان پرنسس با مایوی دو تکه در کجا بود، لباس پرنسس فلانی چگونه بود و کلاهش را چه کسی برایش طراحی کرده است، … پرنس چارلز با که رابطه برقرار کرده بود و دیانا کجا بود، پرنس ویلیام کدام اونیفورم را پوشیده بود و چرا …

به هنگام عقد، آخوند کلیسای آنگلیکن برابر سنت و قانون کلیسا باید از عروس خانم می پرسید که آیا تا آن لحظه گناهی که زناشویی را به خطر بیاندازد، مرتکب شده است یا نه. این پرسش شبیه همان معاینه پزشکی قانونی خودمان در ایران است. در آن لحظه داشتم به این فکر می کردم که عروس خانم در برابر دو میلیارد تماشاچی به چنین پرسش احمقانه ای چه پاسخی می تواند بدهد؛ پرسشی که پاسخش در خودش است.  پاسخ باید همواره منفی باشد. ولی کیست که آن را باور کند. ولی نه، قبول نیست! در سیرک باکینگهام با دو میلیارد رعیت تماشاچی باید همه چیز بر اساس آداب و پروتکل سلطنتی باشد. البت عروس خانم که خود نیز رعیت زاده است، هیچ گونه پاسخی نداد. و چه گستاخی! ساکنان قفس طلایی باکینگهام دوران سختی را می گذرانند. رعیت زاده ها پایشان به آنجا باز شده است. آن از پرنسس دیانا، شاهزاده خانم رعیت زاده قلب ها که نزدیک بود پای یک عرب زاده به نام «دودی الفایت» را به باکینگهام باز کند و این هم از پسرش ویلیام! مردم دیگر قدر اشرافیت و اصالت سلطنتی را نمی دانند. همه ارزش ها از میان دارد می رود. البته خاندان سلطنتی حتی جرئت هنری هشتم را نیز ندارند که برای آن که بتواند زنش را طلاق دهد و با زن دیگری برود، از کلیسای کاتولیک برید و دین جدیدی به نام کلیسای آنگلیکن برای کشور درست کرد که در آن طلاق آزاد باشد. مردم نیز مجبور شدند که این دین جدید را بپذیرند. کاش وارثان سلطنت و نماد وحدت بریتانیا کمی سنت شکنی را از هنری هشتم می گرفتند!

اکنون ساکنان قصر طلایی باکینگهام در قفس خود به مفت خوری نشسته اند. کار نمی کنند و از مالیات مردم زندگی می کنند. البته تنها کاری که در برابر دریافت پول از مردم انجام می دهند همین است که در آن قفس بنشینند و برای تماشاگران مالیات دهنده و ورودی دهنده نمایش بدهند و خوراک برای رسانه های رنگی و زرد بلوار تولید کنند.

مردم بریتانیا جالب هستند. از جمله چیزهایی که در میان ویژگی های فرهنگی شان دوست دارم، طنز به قول خودشان «سیاه» آنهاست. انگلیسی ها از جمله معدود ملت هایی هستند که خودشان در باره خود جوک و طنز می سازند و بیان می کنند و می خندند. نخستین باری که واژه «جزیره میمون ها» را شنیدم، از یک انگلیسی بود و پس از آن نیز بارها و بارها از آنها این نام را شنیدم. قابل توجه آلمانی ها و ایرانی ها! آلمانی ها با آن اعتماد به نفس ملی پایین و ایرانی هایی که «اند» اعتماد به نفس ملی هستند و با تلسکوپ در کمین نشسته اند که مبادا کسی در جایی خلیج عربی زمزمه کند و یا از گذشته پرافتخار ایران زمین بد بگوید تا دمارش را درآورند و بمب افکن های فیس بوک را بسیج کنند و گوگل را انگولک. البته آنجا که نیمی از دریای مازندران را دیگران خوردند و سهم ایران از ۵۰٪ شد گویا ۱۳٪ صدایی از اهالی فیس بوک نشین و خلیج همیشه فارس آریایی در نیامد که نیامد. گمان کنم آب خلیج فارس آبی تر از دریای مازندران است.

پی نوشت (یکشنبه ۱۵ مه ۲۰۱۱)

دیشب با دو همکار انگلیسی و یک آمریکایی در یک رستوران هندی در محله چلسی در لندن نشسته بودیم. در میان منوی غذا کارتی مجلل و با حاشیه زیبا گذاشته بودند که رویش چیزی به این مفهوم نوشته شده بود که: به مناسبت ازدواج سلطنتی این رستوران افتخار دارد که منوی ویژه ازدواج سلطنتی تهیه کرده و در اختیار میهمانان گرامی بگذارد.

نیل همکار انگلیسی با تمسخر می گوید: ذهن بازاریابی را می بینید؟ هر کسی یک دکان باز کرده تا سودی ببرد. شیطنتم گل می کند ومی گویم: وقتی صاحب این رستوران با پرداخت مالیات هزینه ساکنان (نزدبک بود بگویم مفت خور ولی نگفتم) باکینگهام را می دهد در واقع آنها هم باید یک کاری انجام دهند که او هم خرجش را در بیاورد. چرا که نه؟ (در همین لحظه یادم آمد که جایی در شرق تهران نیز یک چلوکبابی دیده بودم به نام رسول اکرم!)

از کنستانتین آمریکایی می پرسم: تو درک می کنی این کارها را؟ می گوید: فعلا که همه دنیا را سرگرم کرده اند. او که جد و آبادش یونانی-رومانیایی است و تاریخ را خوب می داند می گوید: شما که سنت سلطنت بیشتری داشتید و تو باید این چیزها را بهتر از ما درک کنی. می گویم: درست است که ایرانی ها تاکنون تنها سلطنت داشته اند و این چیزی که الان وجود دارد هم یک جور سلطنت است البته از نوع مفلوک و عقب افتاده و با یک ملا به جای پادشاه. هر چند که اسمش جمهوری است. اما ما با تمام اینها تجربه این را در این سی سال گذرانده ایم که سلطنت نمی تواند راه حل باشد (هر چند که خیلی ها با مقایسه امروز با دوران شاه معتقد هستند که آن زمان بهتر از حالا بود). می گوید: مگر بهتر نبود؟ می گویم: اگر مقایسه میان این دو باشد بله بهتر بود. اما مگر قرار است مردم ایران اگر حق انتخاب داشته باشند تنها اجازه انتخاب میان این دو را داشته باشند؟ یادمان هم نرود که چیزهایی هم آن زمان وجود داشت که مردم را ناراضی ساخته بود از جمله نبود آزادی سیاسی. غرب و آمریکایی ها هم به جای فشار برای ایجاد دمکراسی در ایران هم همان گونه از شاه حمایت می کردند که تا همین چند هفته پیش از حسنی مبلرک. بخش روشنفکری جامعه ایران هم در آن سالها از این چیزها خوشش نمی آمد. حال هم بخشی از ایرانیان گویا راه حل دیگری به ذهنشان نمی رسد و با این مقایسه ها آرزو دارند که چرخ تاریخ به عقب برگردد. نمی شود!

جیسون که جوان تر از همه است می گوید این چند هفته نمی دانستیم از کدام سو فرار کنیم. تلویزیون و رادیو و روزنامه ها تنها از ازدواج سلطنتی می گفتند و چیزی نماند که ما ندانیم.

نیل توضیح می دهد که: ما انگلیسی ها مردمانی هستیم که این چیزها را زیاد جدی نمی گیریم و بخش زیادی از جوک هایی که می سازیم در باره خانواده سلطنتی لست. اگر اینها نباشند بااین همه جوک چکار کنیم؟

حرف حساب!

7 پاسخ

 1. درود بر شما . بار اول است كه سر ميزنم و البته خوب نيست آدم بار اول كه يه جايي مي رود مخالف خواني كند . اما شما ببخشيد ديگه .
  خارج را نميدانم اما داخل ! اگر مثلا كسي بگويد قربون زمان شاه ، فورا» به او انگ سلطنت طلبي نميزنند اما شنيده ام خارج چونكه آزادي فراوان است اگر كسي بگويد عجب ، اين حكومت سوئد كه سوسياليستي است ، پس چرا سلطنتي است پس ، فورا» به او مي گويند اي سلطنت طلب عقب مانده ي رعيت !
  فلذا و چونكه شما بنظر ميرسد بحمدالله خارج تشريف داريد فقط يه كوچولو عرض كنم كه جمعه كه عروسي سلطنتي بود ، حدود شصت مليون از هفتاد مليون مردم ايران كه جزو آن دو ميليارد بيننده ي اين مراسم بودند ، حيف و دريغ ميخوردند و با حسرت مي گفتند – البته تووي دلشان – اي به قربان همان دوره اي كه رعيت بوديم !

  • سلام بر تو مقایسه گر عزیز. فکر کنم یه «شیت» رو جا انداختی تو «انگ» چون به نظر میاد باید انگشت میگفتی‌. آره تو ایران اگه یگی … کنه بگه قربوق زمون شاه انگشت تو ..ونش میکنند. برادر فیلسوف، تو اگه فقط جرات کنی‌ تو یک روزنامه دو کلمه راجع به زمونه شاه تعریف کنی‌ کلی‌ معروف میشی‌ تو همه وبسایت ها. گرفتی‌ ما رو. از اونجایی که نوشتت داد میزانه با فرهنگ اروپای غربی آشنایی نداری همینجا بی‌خیال میشم. شاه و آخوند فرقی‌ نداره . ولی‌ جونه عزیزت یه کم مطالعه کن هر چی‌ بهت میگن باور نکن، خوب نیست برات. آقا اجازه، راجع به این مطلب هم یه چیزی باید بگم راجع به این وحدت ملی‌ انگلیس، اما خانوم الان با چوب بالا سرمه، برگشتم مینویسم. از اینکه دوباره برگشتی اینجا ما رو به فیض میرسونی ممنونم. فعلا.

  • مخالف خوانی هیچ اشکالی ندارد چه بار اول باشد چه نباشد.
   این درکی که از ایرانی های خارج از کشور می دهید اصلا عمومبت ندارد. در اساس ایرانی های خارج از کشور هم چون داخل کشور دارای هویت واحد و یک دست نیستند که بشود چنین چیزی را عمومی گفت. در واقع چون آنها در کشورهای گوناگونی زندگی می کنند شاید از دید اندیشه اجتماعی رنگارنگ تر نیز باشند. هر چند که گروهی نیز در میان ما خارج کشورنشینان وجود دارد که برایشان فرقی نمی کند که در کدام کشور باشند. نه زبان را درست یاد گرفته اند و نه کار می کنند و نه چیزی به فرهنگشان افزوده می شود و یا کم می شود. تفاوت کشورها برای آنها بیشتر در این است که کجا بهتر می شود پول بیشتر از تامین اجتماعی (به قول آنها حقوق ماهیانه و یا پول نفتمون)‌ را گرفت و … اما اینها هر چند شمارشان زیاد است اما چندان هم تعیین کننده نیستند. نسلشان دارد بر می افتد و مفت خوری در فرزندانشان بسیلر کمتر است.
   آنهایی هم که در داخل حسرت دوران سی سال پیش را می خورند در واقع به امروزشان انتقاد دارند و ناراضی هستند. سخن امروز که بر سر انتخاب میان شاه و آخوند نیست. راه های بیشتر و بهتر هم هست.

 2. البته با اجازه از آقا اجازه :
  درود بر olaam گرامی . برادر چرا اینهمه عصبانی شده ای . شما که با فرهنگ اروپای غربی آشنایی داری که نباید به این صورت خشمگین بشوی . بعد هم ما که چیزی نگفتیم . نگفتیم سلطنت طلب هستیم . نگفتیم شاه دوست هستیم . نگفتیم پهلوی پرست هستیم . نگفتیم …
  ما که نگفتیم شاه با آخوند فرق دارد . ما که نگفتیم فیلسوف هستیم . نگفتیم علامه ی دهریم و مطالعات فراوان داریم . چیزی نگفتیم که اینهمه به شما برخورده است که . حالا اصلا ما هر چی که شما فرمودی هستیم . زود باور ، بی مطالعه ، ناآشنا با فرهنگ اروپای غربی ، بی جرات ، نیازمند معروف شدن ، نا فیلسوف و …
  تازه خیلی چیزهای دیگر هم هستیم که شما بزرگواری کرده و نگفتید . ممنون . اما …
  اما حالا شما فرض کن بنده ی حقیر سراپا تقصیر ، طرفدار شاه هستم و می گویم قربان زمان شاه . یعنی شمای آشنا با فرهنگ اروپا ، آنهم از نوع غربی اش ، تحمل یک هموطن بیسواد طرفدار شاه را نداری ؟!
  بعدشم با عرض معذرت البته . ما که داخل هستیم و همه ی اینهایی که فرمودین هم هستیم ، اگر در وبلاگ دیگران کامنتی دیدیم که به مذاقمان خوش نیامد ، پاسخگویی را بر عهده ی مدیر وبلاگ میگذاریم مگر اینکه خودشان این اجازه را بدهند . بهر حال کامنتگذار در رابطه با مطلب وبلاگ نویس نظر داده است و شاید درست نباشد یک کامنتگذار دیگر بیاید و اینگونه کامنتگذار را بنوازد . بالاخره ما اینجا مهمانیم .
  نمیدانم . شاید اینهم از آثار آشنایی با فرهنگ اروپایی باشد . البته از نوع غربی اش !
  با عرض پوزش مجدد از مدیر این وبلاگ و با احترام به آقای olaam .

  • آقا من دارم میرم رو نفس عماره‌ام کار کنم. برم مفهوم آزادی رو بفهمم. چرا من انقد تحملم پایینه.احتمالا به دوران بچچگیم برمیگرده. تٔف به این زندگی‌. اینم از خارج نشینا که همه عقده‌ای و روانی‌ هستند. واقعا که همه جا آسمان یه رنگ است. حالا چطوری من امشب بخوابم. دیاپازام من کجاست؟

   جیگرتو بخورم من، که انقدر معلم اخلاقی‌. نفهمیدم من چجوری نوشتم که تو عوضی‌ گرفتی‌. شاه پرست که خوبه، سگ پرست و موش پرست هم اجازهٔ ابراز عقیده داره، منم تحملش نمیکنم بهش حق اظهار نظر میدم، به من چه تو چی‌ رو میپرستی؟ شاه دوستی‌ یا نیستی‌. من با اون قسمت مسخره کردن آزادی تو غرب که نوشتی‌ مشکل داشتم. اینکه آدم بر اساس شنیده هاش بیاد یکی‌ از با ارزش‌ترین دستاوردهای اینجا رو به مسخره بگیر صحیح نیست. یا کنایه و نیش بزنه همون کاری که من تو پاراگراف بالا کردم. بردار شریف، شما مثال بیار از کجا میگی‌ تو سوئد همچین قضایای صحّت داره. از زیر شکمش که آدم حرف نمییزنه.

   شما زیاد نگران صاحب این بلاگ نباش. من ایشونو از روز اول میشناسم از پاچه خواری هم زیاد خوشش نمیاد. ولی فقیه یا شاه این وبلاگ هم نیست که سر هر کامنتی حکم حکومتی بده. بخواد هم کامنت رو حذف میکنه، شما جوش نزن. بالأخره ما هم اینجا ماست که نیستیم نظرمون رو میگیم.

   پی‌ نوشت .نذاشتی راجع به انگلیس بنویسم، باشه واسه فردا صبح.

 3. نوید عزیز هر چند تند نوشته بودی، اما با شما موافقم. شاید هم همین تند نویسی باعث تاثیر گذاری آن میشود. شاید مقداری سنت، تاریخچه و فرهنگ در این مراسم بود، اما جو گیری، بیشتر دیده میشد!

 4. سلام

  ما هم نفهمیدیم این ۸ میلیون پوندی که میره تو جیب اینا به کجای کار میاد. الان آدمایی‌ که تو انگلیس جمهوری خواه هستند زیادند. با یکی‌ از همکارم رفته بودیم پاب میگفت که من برای خود شخص ملکه احترام قائلم به عنون یک انسان ولی‌ سلطنت و اینا زره مفته، حالا تا یه هفته کل مدیا راجع به اینا مزخرف میگه، که همین هم شد. یه خرده هم بالاخره اینا مخصوصاً تو جنگه جهانی‌ اومدند بین مردم بهشون روحیه دادند، بد کار نکردند. یا مثلا همین فیلم «سخنرانی‌ پادشاه» رو که حتما شنیدین، بالاخره سلطنت اینا با ما یه فرقایی داره.

  راستی‌ Soho رفتی‌ واسه غذاخوری، بد نیست ها.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: