کهریزک کلیسای کاتولیک … mea culpa

اغراق است؟ نه، نیست! با این چیزهایی که این روزها از کلیسای کاتولیک در آلمان فاش می شود، کاربرد واژه کهریزک برای برخی از ارگان های کلیسای کاتولیک اغراق نیست.

در مورد ارگان های مذهبی و ارتباط میان منافع دنیوی و اعتقادات آنها من هیچ گونه توهمی ندارم و به دخیل آنها گره ای نمی زنم. در این چند روز نیز دو نوشته دیگر در مورد سوءاستفاده جنسی کشیش ها و راهبه های کاتولیک از کودکان بی سرپرست و انسان های ضعیف جامعه نوشته ام. اما هر روز ابعاد جدیدی از جنایت های این گونه فاش می گردند. برادر پاپ اعظم نیز همین روزها اعتراف کرد که کودکان را کتک می زده و مورد مجازات قرار می داده است.

این عکس پرمعنا از پاپ را روزنامه «زوددویچه تسایتونگ (SZ)» در این رابطه منتشر کرده است.

نمی خواستم زیاد این چیزها را وارد وبلاگستان فارسی زبان کنم ولی از سوی دیگر، گمان می برم که جامعه ایرانی نیز می تواند از این ماجرا درس های لازم برای خود را بگیرد. افشاگری ها چنان گسترده هستند که اگر بخواهی همه اطلاعات را گردآوری، باید کار و زندگیت را کنار بگذاری. هر روز رسوایی جدید …

فاش شد که پاپ کنونی، جناب «بندیکت شانزدهم» (نام آدمیزادیش یوزف راتسینگر است) زمانی که درسال 1980 در مونیخ آخوند اعظم کلیسای کاتولیک بوده، کشیشی را که بیمار «پدوفیل» (بچه باز) بوده و در شهر اسن در غرب آلمان در ارگان های کلیسای کاتولیک به کودکان تعرض کرده بود، را از آنجا به مونیخ منتقل کرده و او کماکان اجازه داشته است که در ارگان های مشاوره روانی و تربیتی کار کند و با کودکان ارتباط داشته باشد.

روزنامه معتبر «زوددویچه تسایتونگ (SZ)» می گوید که اسناد شهادت قربانی های این کشیش در شهر اسن را در اختیار دارد که جزییات کارهای این کشیش را شرح داده اند. این کشیش به بهانه «معالجه روانی» به مونیخ فرستاده می شود و در آنجا بلافاصله در ارگان های مشابه و با امکان دسترسی به کودکان شروع به کار می کند. در سال 1986 سرانجام دادگاه در ایالت بایرن او را به 18 ماه زندان و پرداخت 4000 مارک جریمه محکوم می کند. با تمام اینها این کشیش هنوز در آنجا مشغول به کار است. کلیسای واتیکان کماکان در این مورد سکوت کرده است و جناب کشیش بیمار جنسی نیز حاضر به مصاحبه نیست.

باید دید که واتیکان و پاپ تا کی می توانند به این سکوت خود ادامه دهند و پاپ کی خواهد گفت که تا چه میزان در جریان این چیزها بوده است.

کلیسای کاتولیک به جای آن که مسئولیت این کارها را بپذیرد، تبلیغات به راه انداخته که می خواهند به اعتبار پاپ لطمه بزنند، می خواهند اعتبار کلیسای کاتولیک را زیر سوال ببرند، توطئه گسترده است و … و چقدر این روش حاشا و جستجوی توطئه گران با روش های آخوندهای وطنی شباهت دارد!

در برابر تلویزیون نشسته ام و ناباورانه به آنچه می نگرم که در تلویزیون می گذرد. برنامه Nachtcafe است که مجری آن هر هفته موضوعی را انتخاب می کند، مخالف و موافق آن را به همراه چند متخصص آن دعوت می کند و همه به گفتگو می پردازند. موضوع این هفته «منجلاب انسانی» (Menschliche Abgründe) است که در آن از جمله به رسوایی جدید کلیسای کاتولیک می پردازند.

مردی که به نظر 50-55 ساله می رسد، از سرگذشت خود می گوید که او را به عنوان «نوزاد نامشروع» به پرورشگاه کلیسای کاتولیک سپرده بودند. او می گوید: «سیاست کلیسای کاتولیک بر این مبنا بود که یک کودک نامشروع را باید از دید شخصیتی خرد کرد و از نو ساخت. ما بیش از 500 هزار مورد ثبت شده مجازات و بد رفتاری با کودکان داریم. خود آنها مجازات هایی که برای ما تعیین می کردند، را در پرونده های خود ثبت می کردند و این اسناد موجود است. مثلا مرا که نمی خواستم گوشت بخورم، به 14 روز زندان انفرادی محکوم کرده بودند. رفتار وحشیانه ای که با من در آنجا می شد برای شما قابل تصور نیست. در این 14 روز تنها نان و آب می دادند و هر شب نیز کشیش می آمد و وحشیانه تجاوز می کرد. بعضی شبها نیز دوستان مرا می آوردند، آنها را به در سلول زنجیر می کردند، دهانشان را می بستند، و آنها مجبور بودند که صحنه تجاوز را تماشا کنند. … این تنها یک مورد در یک پرورشگاه خاص نبود و من خود در تمام سالها از 7 سالگی تا 22 سالگی، این رفتارها را در پرورشگاه های مختلف این را تجربه کردم….«

–     اینهایی که می گویید، قابل اثبات هستند؟

–          بله، همه آنچه که می گویم قابل اثبات است. به عنوان نمونه، من با یکی از این کشیش های متجاوز که هنوز هم سرکار است، دو ملاقات هر کدام سه ساعته داشته ام که در آنها وکیل خود را به عنوان روانپزشک برده بودم و گفتگو با این کشیش و اعتراف او را ضبط کرده ایم. او در همان ملاقات ها به من گفت: » از من چه می خواهید؟ من هشتاد سال از زندگیم گذشته است و همه اینها شامل مرور زمان شده است. بروید و از خدا بخواهید که به شما آرامش بدهد.»

–          او که بود؟

–          کشیش، کشیش کاتولیک معمولی. برای من اهمیتی ندارد که او به کدام فرقه تعلق داشت.

–          این رویدادها چه مدت ادامه داشت؟

–          هنگام نخستین سوءاستفاده من 5 سالم بود. هنگام اولین تجاوز 8 ساله بودم. و سپس از 14 سالگی تا 18 سالگی هر هفته دو تا سه بار مورد تجاوز قرار می گرفتم. پس از مدتی چنین کودکی روح خود را گم می کند و بدن نیز دیگر دردی حس نمی کند. … مقصر همه اینها کلیسا و تفکر جنسیتی آن است. اینها همه بیماران روانی و جنسی هستند که در آنجا کار می کنند. امروز نیز می بینیم که کماکان این وضع در آنجا ادامه دارد و موارد جدید هر روز افشا می شوند. تا زمانی که ما کودکان بی سرپرست و بی نام و نشان قربانی بودیم، هیچ کس توجهی نشان نمی داد ولی امروز که این جریان در مورد ارگان های سرشناس و مدرسه های نمونه فاش شده است، هر روز در رادیو و تلویزیون و روزنامه گزارش داده می شود. کلیسا تاکنون می گفت که اینها تنها موارد استثنایی و افراد تک بوده اند. اما با گستردگی موارد فاش شده، دیگر کلیسا نمی تواند این را مدعی شود.

اگر به آلمانی آشنایی دارید، می توانید این برنامه 90 دقیقه ای را در اینجا تماشا کنید.

mea culpa, mea culpa!

تمام اینها را می بینم و از سوی دیگر آزادی این جامعه را می بینم و شهامتی که ارگان های جامعه آزاد و دمکراتیک برای کنکاش در این جریان نشان می دهند. رسانه های آزاد، برنامه های رادیویی و تلویزیونی بی شمار، دادگستری و دولت و کلیسا همه در برابر دیدگان همگان به بحث پرداخته اند و همه چیز آشکار می شود. کلیسای کاتولیک دو راه پیش رو دارد: پذیرفتن مسئولیت تمام این جنایت ها و یا انزوای بیشتر.

در هفته های گذشته خروج مذهبیون از کلیسای کاتولیک شتاب بیشتری یافته است. گوسفندان ره گم کرده خدا دیگر به شبانشان اعتماد ندارند.

حال این فضا را مقایسه کنید با ایران و حکومت اسلامی و کهریزک های فراوانش، آخوندهای فاسد (عمامه ای یا یقه باز)، حکومت مافیایی و زندان هایش که بیشترین میزان روزنامه نگاران در جهان را در خود جای داده اند. ببینید در جامعه آلمان چگونه به این رسوایی پرداخته می شود و در جامعه ایران چگونه! ابراهیم شریفی و مریم صبری که با شهامت آنچه که بر آنها رفته بود را فاش کردند، اکنون برای حفظ جان خود از تعرض حکومت اسلامی به خارج رفته اند و خانواده هایشان زیر فشار هستند که آنها در خارج مصاحبه نکنند. تاکنون دو بار از قربانیان کلیسای کاتولیک شنیده ام که پس از افشای رویدادهای کهریزک در ایران، آنها نیز جرات یافته اند که زبان بگشایند و از آنچه که بر آنها رفته است، سخن گویند.

ولی این کجا و آن کجا!

دیگر نوشته ها در این زمینه:

ادامه زمین لرزه در آلمان: سوء استفاده جنسی گسترده کلیسای کاتولیک از کودکان

رسوایی جنسی جدید آخوندهای کلیسای کاتولیک در آلمان

7 پاسخ

 1. مثل همیشه عالی
  امیدوارم سال خوب همراه شادی و سلامتی پیش رو داشته باشید

 2. از خواندن مطالب شما بسیار لذت بردم،
  این نوشته را نیز در بالاترین لینک کردم.
  http://balatarin.com/permlink/2010/3/20/1988191

 3. کاره اشتباهی است جامعه المان رو با جامعه کشوری همچون ایران مقایسه کرد جامعه ای که هیچ وقت از نمعت دموکراسی سود نبرده و ابرو داری یکی از بزرگترین وظایف افراد ان جامعه است حتی ابرو داری از جان انسانها ان جامعه مهمتر است نگاهی به حوادث روزنامها بکنید واقعن سردرد وحشتناکی خواهید گرفت که چه جنایتهای وحشت انگیزی روی میدهد که فقط ابرو داری بکنند از روشنفکر گرفته تا همین نسلی جوانی که میگویند باعث افتخار ایران است جزوه همین جنایتکاران هستن. جامعه ی المان این مشکل را حل خواهد کرد این مشکله کلیساست نه جامعه ی المان در حالی که در ایران مشکل اخوند نیست مشکل جامعه ی ایران است که به اخوند اجازه میدهد هر کاری که دوست داشت بکند و گزندی به او هم نرسد. اخ حرف زیاد است و حوصله کم

  • اگر مقایسه نکنیم که نمی توانیم راه نشان دهیم. ارزش های اجتماعی از راه مقایسه به دست می آیند. مقایسه مسیر راه را نشان می دهد. حال یک زمان این جامعه می تواند در این مورد برای آن جامعه نمونه باشد و زمانی دیگر آن جامعه برای این یکی در موردی دیگر.
   فراموش نکنید که جامعه آلمان نیز زمان کوتاهی است که دارای دمکراسی است و دمکراسی را با نیروری نظامی به آلمان تحمیل کردند و سال ها طمان نیاز بود تا این جامعه به دمکراسی عادت کند. بنابراین جامعه ایران نیز می تواند راه دمکراسی را در پیش گیرد، همین الان و از همین امروز!

 4. نویدار عزیز،
  امروز خوندم که این قضیه به سوئد هم کشیده شده.
  http://www.thelocal.se/26058/20100413/

  • جالب است که در سوئد شمار کاتولیک ها کم است. البته این جریان از کاتولیک ها فراتر رفته و به پروتستان ها و مدرسه های شبانه روزی غیر مذهبی نیز رسیده است. البته شمار سوء استفاده ها در ارگان های کاتولیک بسیار بالاست. تنها در ایرلند بیش از هزار کشیش را متهم ساخته اند.

 5. […] –          کهریزک کلیسای کاتولیک … mea culpa […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: