پديده‌ي احمدي‌نژاد

نوشته زیر از محمدرضا نیکفر است. ابتدا آن را کسی برایم به عنوان نوشته از روزنامه 8″ صبح » افغانستان فرستاده بود من هم با همان تیتر گذاشتم تا اینجا اولین خواننده تذکر داد. البته به نظر می آید که در 8 صبح هم چاپ شده است چون چند واژه دری در آن آورده اند.

مشت من هم نزد دوست عزیزم محمدرضا نیکفر باز شده که نوشته اش را نخوانده بودم هنوز! نویدار
===============
پديده‌ي احمدي‌نژاد

احمدي‌نژاد پديده‌ي غريب و هم هنگام آشنايي است. رفتار او در چشم بسيار کسان يادآور برخورد خشن و توهين‌آميز يک جوانک بسيجي تفنگ به دست در برابر شهروندان محترمي است که چنان تحقير مي‌شوند که ديگر جهان را نمي‌فهمند. شان اجتماعي‌شان، ارج فرهنگي‌شان و منش و سليقه‌ي‌شان لگدکوب مي‌شود، به زندگي خصوصي‌شان تجاوز مي‌شود، و دستگاه تبليغاتي مدام از در و ديوار جار مي‌زند که بايد شکرگزار باشند که در کشورشان اين «معجزه‌ي هزاره‌ي سوم» رخ داده است. احمدي‌نژاد حاشيه را بسيج مي‌کند تا مرکز قدرت را تقويت کند، مردم مستمند را به دنبال ماشين خود مي‌دواند و آنان مي‌دوند، در حالي که به عابران ديگر تنه مي‌زنند و هياهو و گرد و خاک مي‌کنند. محمود احمدي‌نژاد از تبار آن سلاطيني است که مدام در حال جهاد بوده‌اند. او خزانه‌ي مرکز را تهي مي‌کند، تا سرحدات را نه آباد، بلکه از نو تصرف کند و به حلقه‌ي ارادت درآورد. او مهندس نظام است، اما نه از آن مهندساني که در ابتداي حکومت اسلامي در خدمت ملاها درآمدند تا سازندگي کنند و معجزه‌ي پيوند ايمان و تکنيک را به نمايش بگذارند. در ابتدا تکنيک در خدمت ايمان بود. در مورد احمدي‌نژاد، ايمان خود امري تکنيکي است. او رمالي است که داکتر-مهندس شده است. در ذهن او جن و اتوم، معجزه و سانتريفوژ، معراج و موشک در کنار هم رديف شده‌اند. احمدي‌نژاد به همه درس مي‌دهد. او ختم روزگار است. در مجلس آخوندي هم درس دين مي‌دهد. پيش لوطي هم عنتربازي مي‌کند.

احمدي‌نژاد ترکيبي از رذالت و ساده‌لوحي است. او مجموعه‌اي از بدترين خصلت‌هاي فرهنگي ما را در خود جمع کرده، به اين جهت بسي خودماني جلوه مي‌کند: دروغ مي‌گويد و اي بسا صادقانه. غلو مي‌کند، زرنگ است و تصور مي‌کند هر جا کم آوردي، مي‌تواني از زرنگي‌ات مايه بگذاري و جبران کني. در وجود همه‌ي ما قدري احمدي‌نژاد وجود دارد و درست اين آن بخشي است که وقتي با آزردگي از عقب‌ماند‌گي‌مان حرف مي‌زنيم، از آن ابراز نفرت مي‌کنيم. اما آن هنگام نيز که لاف مي‌زنيم و خودشيفته‌ايم، باز اين وجه احمدي‌نژادي وجود ماست که نمود مي‌يابد. احمدي‌نژاد تحقير شد‌ه‌اي است که خود تحقير مي‌کند. سرشار از نفرت است، اما کرامت دارد. به موضوع نفرت اش که مي‌نگرد، مي‌پندارد مبعوث شده است تا او را از ضلالت نجات دهد.

احمدي‌نژاد نماينده‌ي سنتي است جهش‌کرده به مدرنيت. او مظهر عقب‌ماندگي مدرن ما و مدرنيت عقب‌مانده‌ي ماست. او اعلام ورشکستگي فرهنگ است.

احمدي‌نژاد نشان فقدان جديت ماست. آن زمان که در قم گفت، هاله‌ي نور او را دربرگرفته، حق بود که حجج اسلام اين حجت را جدي گيرند، عمامه بر زمين کوبند، سينه چاک کنند و لباس بر تن او بردرند تا تکه‌اي به قصد تبرک به چنگ آورند. آن زمان که از دستيابي به انرژي هسته‌اي در آشپزخانه سخن گفت، حق بود مكتب ‌ها و دانشگاه‌ها تعطيل مي‌شدند، حق بود بر سر در آموزش و پرورش مي‌نوشتند «اين خراب‌شده تا اطلاع ثانوي تعطيل است» و آموزگاران از شرم رو نهان مي‌کردند.

احمدي‌نژاد از ماست. طرفداران او نيز همولايتي‌هاي ما هستند. ميان احمدي‌نژاد با گروهي از رهبران اپوزيسيون فرق چنداني نيست. در روشنفکري ايراني هم نوعي احمدي‌نژاديسم وجود دارد، آن جايي که ياوه مي‌گويد و در عين غير جدي بودن، سخت جدي مي‌شود. در وجود چپ افراطي ايران، از ديرباز احمدي‌نژادي رخنه کرده است منهاي مذهب، يا با مذهبي که گفتار و مناسک ديگري دارد. افسران لوس‌آنجلس همگي مقداري احمدي‌نژاد در درون خود دارند.

احمدي‌نژاد نشان‌دهنده‌ي جنبه‌ي «مردمي» جمهوري اسلامي ايران است، جنبه‌اي که اکثر منتقدان آن نمي‌بينند، زيرا هنوز از انتقاد از دولت به انتقاد از جامعه نرسيده‌اند و از همدستي‌ها و همسويي‌هاي دولت و جامعه غافل‌اند. اکنون همه چيز با تقلب و کودتا توضيح داده مي‌شود. تقلبي صورت گرفته، که ابعاد آن را نمي‌دانيم. براي اين که نيروي پوپوليسم فاشيستي ديني را ناديده نگيريم، لازم است همه‌ي تحليل‌ها را بر تقلب و کودتا بنا نکنيم. راي احمدي‌نژاد يک ميليون هم باشد، بايستي ريشه‌ي اجتماعي فاشيسم ديني را جدي بگيريم.

==========================

دیگر نوشته ها در این زمینه:

– احمدی نژاد و روح انسان خاورمیانه ای

– “زبان بدن” مرد ایرانی و دیگر چیزها

– سخنرانی سرجوخه آرادان برای صندلی ها در نیویورک

– دولت آلمان: تبریک به احمدی نژاد قابل تصور نیست!

سرجوخه! خس و خاشاک را دیدی؟

– ژنرال کوچک بی ستاره، دیر از راه رسیده ای!

– آقای احمدی نژاد، ورق پاره شما چقدر ارزش دارد؟

احمدی نژاد شام نخورده، گرسنه به ایران برگشت

– احمدی نژاد در کارناوال

4 پاسخ

 1. قربان اشتباه نوشته اند. این بخشی از نوشته جناب نیکفر است که در زمانه و گویا به نشر رسید.
  بخشی که باعث شد بشناسم ش توضیح احمدی نژاد با ترکیب ساده لوحی و رذالت است.
  لطفا منبع تان را تصحیح کنید چون جناب نیکفر که دنبال ش نیست اقلا کسانی که از این نوشته خوششان امد بدانند نویسنده کیست و شاید علاقه مند شوند ایشان را بیشتر دنبال کنند
  موفق باشید

 2. Fortunately and delightfully, I’m not an insider to recognize the huge pool of Persian personalities, but in spite of it, I have to admit that the author has delivered one of the accurate analyses of the “Dwarf President” of Islamic (Republic) Holy See.

  In the mean time and simultaneously it went far beyond the characters, behavior and attributes of a single loathed person, I would define it as a “soul searching process” of collective Persian Folk.

  We are certainly, “center of world gyration” or better to say – the world doesn’t revolve around Mighty Persian Empire. Mirror mirror on the wall, who is the prettiest amongst the all.

  For many years ago, when some part of American administration started to give the label of “Islamic-fascism”, majority of human loving intellectual had sudden “fit of raving madness” or some sort of rage attack.

  Be exceedingly cautious about “religious or creed fascism”

 3. بعد از چندماه دلی از عزای وبلاگخونی درآوردم و تمام نوشته‌های اخير شما رو هم خوندم. خسته نباشيد. مثل هميشه روان، منطقی، تأثيرگذار و با نگاهی روشن و صريح نوشته‌ايد. 🙂

 4. با سلام و تبريك سال نو، در چند روز گذشته اين مطلب در چندين سايت منتشر شده و منبع آن هم «روزنامه افغاني» نوشته شده! كم مانده بود من هم به اشتباه بيفتم و باورم شود كه مطلب جديدي است. چنانچه تيتر يا عبارات را در گوگل جستجو بفرماييد، به هر آدرسي خواهيد رسيد غير از آدرس وبلاگ خوبتان. من كه حقيقتاً از اين اينترنت ايراني در شگفتم. ارادتمند شما

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: