برگزاری جشنواره ایرانی «دیوان غربی، شرقی وایمار» در شهر وایمار

بالاخره دوست عزیزم آقای دکتر گالاس موفق شد جشنواره ای که نزدیک به دو سال است که برای راه اندازیش کار می کند، برگزار کند. دو سال است که برای برگزاری جشنواره ای به نام «دیوان غربی شرقی وایمار» در شهرهای وایمار (شهر گوته، باخ، فرانتس لیست و شیللر)، شیراز، اصفهان و تهران کار می کند. بارها میان ایران و آلمان در سفر بوده است تا بتواند حمایت ارگان های لازم را برای برگزاری این جشنواره بگیرد. به همان سرعتی که توانست حمایت وزارت خارجه آلمان، بنیاد فرهنگی فدرال، شهرداری شهر وایمار و دیگر ارگان های آلمانی را جلب کند، به همان سرعت در ایران با دیوارهای بلند بی تفاوتی، بی لیاقتی، فساد و هر چیز دیگری که دوست دارید، روبرو شد. تنها شهرداری شیراز همه جانبه از این برنامه حمایت کرد و حتی پیمان خواهرخواندگی میان شیراز و وایمار نیز بسته شد. در آنجا چندی پیش در حافظیه برنامه شعرخوانی از حافظ و گوته به فارسی و آلمانی با حضور گروه بزرگی از مردم وایمار و شیراز برگزار شد که خانم «آنه رنه برگ» هنرپیشه آلمانی از گوته برای مردم خواند. هر چند این برنامه قابل مقایسه با برنامه اصلی جشنواره نبود که اجرای کنسرت کلاسیک ارکستر سمفونیک وایمار در تخت جمشید بود که در نظر گرفته شده بود، ولی به هر حال دست کم او توانست با یاری شهرداری شیراز و بدون دخالت دیگران همین برنامه کوچک را اجرا کند.
در بقیه ارگان ها در بهترین حالت تنها مشتی آدم بی تفاوت، نالایق و حقه باز می دیدی که یا می گفتند: «درخواستتون رو کتبی بنویسید و بدهید اینجا تا بررسی کنیم.» انگار با مش قربون طرفند که طلبکارند و یا اگر با روی گشاده (که البته منظور همان دورویی و دوچهرگی ایرانی است) استقبال می کردند یا دیگر چیزی از آنها نمی شنیدی و یا ترا سرمی دواندند و از اینجا به آنجا می فرستادند، از این جلسه به آن جلسه و … وزارت ارشاد، سازمان میراث فرهنگی، فرهنگستان هنر؛ شهرداری های تهران و اصفهان، سفارت ایران در برلین و غیره، کلاوس گالاس را توپ فوتبال کردند و پس از یک سال آخر از همکاری با ارگان های دولتی ناامید شد و ولشان کرد. دستاورد یک سال و نیم: صفر! هزینه: زیاد، از جیب شخصی!
برای همین کارها دکتر گالاس از سوی برخی رسانه های آلمانی به انتقاد نیز گرفته شد که چرا با ایران همکاری می کند، آنها به دنبال بمب هستند، ضد یهودی هستند و … و او از روشنگری خسته نمی شد و از گفتگوی میان فرهنگها می گفت و کماکان می گوید … عاشق ایران، ایرانی و خورش فسنجان است.
به او بارها گفته بودم که اینها مشتی حقه باز هستند و با اینها نمی شود کار کرد. اگر هم بتوانی با آنها کاری را انجام دهی، یا ترا تبدیل به بوق تبلیغاتی خودشان می کنند که در آن صورت حمایت بقیه ایرانی ها را از دست خواهی داد و یا درگیر زدوبند های شخصی شان خواهی شد که از برگزاری این و آن برنامه درصد و سهم و پول خواهند خواست.
همه اینها پیش از انتخابات بود. از روز پس از انتخابات هم که دیگر نمی خواهد ریختشان را ببیند. او یک دمکرات واقعی و سبز است.

چندی پیش که تلفن زد و خبر از برگزاری جشنواره در وایمار را برای یک هفته داد، باورم نمی شد که موفق شده باشد. گفت: بدون هیچ کمکی از دولت و ارگان های ایرانی برنامه را سازمان دهی کرده ام. تبریک گفتم. پرسیدم که آنها نیز هستند؟ گفت: سفارت ایران هر روز زنگ می زند و می خواهند در این و آن برنامه شرکت کنند. آقای سفیر جناب شیخ عطار می خواهند تشریف بیاورند و برنامه را افتتاح کنند. او به آنها گفته بود که شماها در برنامه هیچ سهم و نقشی ندارید. ولی مگر حالی شان شده است؟ گفت: خودشان را دعوت کردند و آقای سفیر هم آمد. اما در روزی که از سوی اسپانسر ایرانی برنامه که یک شرکت تجاری است، برای فروش فرش و صنایع دستی در نظر گرفته شده بود و ارتباطی به جشنواره نداشت؛ گویا یک سخنرانی کرده است، که بله، ما هم هستیم … ما نیز همه چیز را در سطح حداقل نگاه داشتیم و اعتنایی نکردیم.
ببینید روابط سیاسی و فرهنگی ایران با یک کشور دوست تاریخی در چه سطحی و با چه کیفیتی برگزار می شود که سفیر ایران را به یک برنامه فرهنگی مشترک نیز، حتی وقتی که اصرار نیز می کند، راه نمی دهند.
روز دوشنبه، فردا، برنامه بازدید از اردوگاه نازی در بوخنوالد است. باورم نمی شد، ولی دکتر گالاس گفت که از سفارت ایران به او گفته اند که «حالا نمی شود شما این بخش از برنامه را حذف کنید؟ چه اصراری دارید به آنجا بروید؟» که البته او نیز جوابشان را آن گونه که شایسته شان بود، داده بود. ولی آن آدمهایی که من دیدم، نه پرنسیپ سرشان می شود، نه اخلاق دارند و نه از دید شخصی کسانی هستند که بشود باهاشان یک گفتگوی آبکی نیز انجام داد. نه حرف زدن بلدند، نه رفتار اجتماعی شان به حداقل ها می رسد و نه لباسشان مرتب یا تمیز است. آدم حالش بد می شود. حالا این که سیاست حکومتشان و احمدی نژاد را نمایندگی می کنند، به کنار! بارها خود از نزدیک شاهد بوده ام که سیاستمداران آلمانی از نزدیک شدن و حرف زدن با اینها اکراه دارند و این در شرایطی است که سیاستمداران و دولتی های آلمانی بسیار با انعطاف و مودب هستند. ولی این جماعت به هیچ رو قابل تحمل نیستند.

به هر گونه ای بود، خود را به وایمار رسانده ام و از روز جمعه تاکنون برنامه ها را دیده ام.
جمعه شب کنسرت سالار عقیلی بود، دیشب کنسرت مشترک سالار عقیلی با ارکستر مشترک سنتی و کلاسیک آلمانی بود. شبی بود عالی از آنچه که گفتگوی فرهنگ ها نامیده می شود. اجرای برنامه از سوی شاگردان دبیرستان موسیقی وایمار که تنها نخبگان را از سراسر جهان می پذیرد، بود و از جمله گروه سرود و آواز دختران مصری از مدرسه آلمانی اسکندریه در مصر که بسیار زیبا بود. 20 دختر مصری که چند تایشان پوشش کامل اسلامی داشتند، سرودهایی از شوبرت، شومن، مندلسون بارتولدی و برامس اجرا کردند. بهترین بخش برنامه اجرای سرود «استابات ماتر» از جووانی پرگولسی بود که اجرای این سرود مقدس کاتولیک ها از سوی دختران مسلمان همان گونه بنیادگراهای کاتولیک های را برآشفته می سازد که اجرای اذان از سوی همین گروه دختران، بنیادگراهای اسلامی را. اذان را به عنوان آخرین کار بسیار زیبا اجرا کردند.
گفتگوی فرهنگ ها یعنی همین!
برنامه امشب کتاب خوانی محمود دولت آبادی به همراه مترجمش بهمن نیرومند است. او از کتابش «سرهنگ» که در ایران اجازه چاپ ندارد و به آلمانی منتشر شده است، خواهد خواند.
از آن بخش از برنامه ها که دیده ام، باز هم خواهم نوشت.
برنامه جشنواره را در اینجا می توانید ببینید.

2 پاسخ

  1. «اینها را نمی شود حتی به عنوان نگهبان پارک نیز به کار گرفت» .
    پدر دوستم از نگهبانان کیو پارک لندن هستند و بسیار آدم محترمی هستند . انشای خوبی‌ بود ولی‌ لطفا سعی‌ کنید به اقشار زحمتکش توهین نکنید. با این ادبیات راه به جایی‌ نخواهید برد. سپاسگذارم

    • حق با شماست و این جمله را حذف کردم. بسیار دشوار است تحمل اینها و به خصوص که خودشان را به برنامه تحمیل کرده و در دومتری شما نشسته باشند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: