جنگ غزه، جنایت دو طرف و بی عقلی تاریخی خاورمیانه ای ها

در نوشته پیشین گفته بودم که در درگیری میان فلسطینی ها و اسراییل، دیگر سالهاست که بی گناه کامل و مقصر کامل وجود ندارد. دیروز که اسراییل یک مدرسه سازمان ملل را در غزه هدف حملات موشکی قرار داد، آشکار شد که البته در این درگیری، بی گناه کامل و مقصر کامل وجود دارد اما نه با تقسیم بندی فلسطینی-اسراییلی. بی گناه مادری است که با کودک 5 ساله اش در یک مرکز خرید در حیفا یا اورشلیم هدف بمب گذار انتحاری جاهل قرار می گیرد و بی گناه کودکی است که در مدرسه هدف موشک های هدایت شونده اسراییلی قرار می گیرد. (عکس نیو یورک تایمز در اینجا)

آلمانی ها جمله ای دارند که می گوید: «با توپ به گنجشک شلیک نمی کنند.» و این آن کاری است که اسراییل دارد انجام می دهد.  آنها در پاسخ به موشک پرانی های حماس (که البته نام موشک بر این فشفشه ها جدا اغراق آمیز است)، موشک های مدرن هدایت شونده  به داخل منطقه مسکونی در غزه می فرستد. اگر فشفشه های حماس بدون هیچ گونه هدف گیری تنها دیواری را در  جایی خراب می کنند، اسراییل در پاسخ، مدرسه، بیمارستان و ساختمان مسکونی را هدف قرار می دهد. اگر حماس بدون هدف گیری و الابختکی تنها چهار شهروند اسراییل را کشته است، اسراییل تاکنون هشتصد نفر را کشته که نیمی از آنها مردم بی دفاع بوده اند. نه حماس و نه رهبران کنونی اسراییل که مسئول این جنگ هستند، هیچ کدام از اخلاق و تمدن بویی نبرده اند. تبلیغات ارتش اسراییل سایت یوتیوب را پر کرده است از فیلم برداری های هوایی که افراد حماس چگونه موشک ها را پشت وانت و کامیون بار می زنند، به جایی چون مدرسه، مسجد و مدرسه می برند، از آنجا شلیک می کنند و فرار می کنند.  اینجا را ببینید یا اینجا و اینجا و بسیار دیگر که در واقع ارتش اسراییل با این فبلم ها می خواهد با این تبلیغات نشاان دهد که چقدر پیش رفته است و چقدر می تواند با دقت هر هدفی را بزند. اما همین فیلم ها خود اثبات این است که در آن لحظه که موشک های اسراییلی خانه ای یا مدرسه های را نابود می کنند، افراد حماس دیگر در آنجا نیستند. سوالی که پیش می اید این است: آیا اسراییلی ها با کشتن آگاهانه غیرنظامیان می خواهند مردم را بر علیه حماس بشورانند؟ من نمی دانم، ولی چه گمان کثیفی است این اندیشه! البته این را می دانم که استراتژیست های نظامی چند دهه است که به این نتیجه رسیده اند که می شود با کشتن آگاهانه مردم غیرنظامی دولت حاکم را زیر فشار نهاد. بر علیه این استراتژی ضدبشری که به کار گرفته می شود، کلی نمونه وجود دارد: نه جنگ شهرها در جنگ ایران و عراق، نه بمباران بغداد در جنگ نخست آمریکا با عراق و نه جنگ دوم، نه بمباران شهرهای ویتنام از سوی آمریکا و نه حتی بمباران شهرهای آلمان در جنگ جهانی دوم و بسیار نمونه های دیگر، هیچ کدام باعث شورش مردم این کشورها بر علیه دولت خود نشدند.

مقصر امروز حماس است که مردم غزه را گروگان گرفته است؛ مشتی مرتجع جنایتکار که خود با پول و سلاح و حمایت اسراییلی 20 سال پیش در مقابله با سازمان آزادیبخش فلسطین (PLO) رشد کردند و برایشان جان مردم در غزه تنها ارزشی که دارد این است که هر چه کشته بیشتر، حماس برنده تر. اکنون که اسراییل وارد غزه شده، همه شان سوراخ موش را جسته اند و یا از ویلایشان در دمشق رجز می خوانند. همان هایی که همین سه روز پیش شعار می دادند که غزه را به گورستان سربازان اسراییلی تبدیل می کنیم، اکنون همه دست به دامن مصر و دیگر میانجی گران شده اند که جلوی اسراییل را بگیرید و ما آماده آتش بس هستیم. همان هایی که اگر در فلسطین به قدرت برسند، حکومت طالبانی خواهیم داشت با دردسر های پس از آن؛ همان هایی که تئوری سپر انسانی از مردم غیر نظامی را نخستین بار طرح کرده و  این روزها اجرا می کنند. این است بار اخلاقی آنها که تبلیغات جمهوری اسلامی از آنها به عنوان «مقاومت فلسطین» نام می برد.

مقصر سران اسراییل هستند که هنوز پس از شصت سال این را نفهمیده اند که با ارتش مدرن و اینهمه سلاح و قدرت نظامی هیچ غلطی در مقابل مقاومت دست خالی فلسطینی ها نتوانسته اند بکنند، چه نظامی و چه سیاسی. به عنوان یک دولت، به عنوان یک دمکراسی جاافتاده خاورمیانه همواره از دیدگاه اخلاقی باخته اند، چون خود اخلاق نداشته اند ، مرز قرمز نمی شناسند و آن اخلاقی را قبول داشته اند که برای خودشان باشد. یادمان نرفته آن عکس معروف بی بی سی را، که سرباز اسراییلی را نشان می داد که با قنداق تفنگ روی دست پسربچه سنگ پران فلسطینی می کوبید. یادمان نرفته عکس آن پدر فلسطینی را، که فرزند خود را در آغوش گرفته بود و هدف گلوله های اسراییلی قرار گرفت. از این عکس ها بسیار است. حال ارتش اسراییل چه درسی گرفته؟ این که ورود خبرنگاران آزاد و مستقل را به غزه ممنوع کند تا دیگر از این عکس ها منتشر نشود. اوج بلاهت و حماقت! گویا افکار عمومی جهان را می شود این گونه از حقیقت منحرف کرد. نتیجه این می شود که هر گزارشی که از غزه می رسد، یک سویه و تحریف شده و به نفع حماس است. اسراییلی ها از جنگ 2006 در لبنان درس نگرفتند که از دید تبلیغاتی جنگ را کامل باختند و حزب الله از دید سیاسی پیروز بیرون آمد، همان اسراییلی هایی که آن زمان می گفتند که تا نابودی کامل حزب الله از لبنان بیرون نخواهند رفت. آنها با این همه سلاح مدرن هنوز ذهنشان عقب مانده است که جنگ را در دنیای امروز در عرصه تبلیغات و رسانه ها باید برنده بود و بدون آن پیروزی نظامی بی رنگ است که آن جنگ 33 روزه در لبنان بود. اکنون که گمان می کنند که هر چه بیشتر از مردم غیرنظامی بکشند، مردم از حماس بیزارتر خواهند شد، دستاوردشان نفرت بیشتر است و زایش سربازان بیشتر برای تندروهای فلسطینی و حماس. آن مادر فلسطینی که پنج فرزند خود را یک جا از دست داده را هرگز نمی توانید روزی دیگر دست دوستی به سویش دراز کنید. حماس زاده بحران و جنگ است. در شرایط صلح و آرامش، گروه هایی چون حماس خود به خود از بین می روند، کما اینکه تا همین دو هفته پیش این گونه بود و حماس شانسی برای برنده شدن در یک انتخابات آزاد بعدی را نداشت. ارزیابی هایی وجود دارند بر این اساس که حماس با آگاهی از همین مساله که اگر بحرانی نباشد، آنها نیز از بین خواهند رفت، پس از پایان آتش بس موشک پراکنی را آغاز کردند. این را «استراتژیست» های اسراییلی احمق تر از حماس هنوز درک نکرده اند. حال بنشینید و رشد بیشتر حماس و جهاد اسلامی و گروه های این چنینی را در آینده ببینید.

مقصر سران اسراییل هستند که گمان می برند که برای پیروزی در انتخابات فوریه در اسراییل به این جنگ نیاز دارند. مقصر خانم لیونی است که با ورود به دنیای مردانه سیاست چون بسیاری از دیگر زنان رهبر سیاسی جهان گمان می برد که باید قدرت و خشونت نشان دهد تا در عرصه مردانه سیاست پذیرفته شود. غافل از آن که مرتجعان یهودی کشورش که رانندگی زنان را هم نمی پذیرند، او را به عنوان رهبر اسراییل هرگز نخواهند پذیرفت. مگر آن که رایشان نرسد. تاکنون که در این جنگ اهود براک و تندروها برنده هستند.

مقصر رهبران هوچی جمهوری اسلامی هستند که حماس را با دلارهای نفتی سرپا نگاه داشته اند و جنگ خود را با اسراییل در آنجا پیش می برند. تبلیغاتشان در داخل کشور نیز سر به فلک کشیده که گویا آنها تنها حامیان واقعی غزه و فلسطین هستند و جهان سکوت کرده است. در حالی که فلسطینی ها از جمهوری اسلامی و اسراییل با هم به عنوان دشمنان مردم فلسطین نام می برند. همین چند روز پیش بود که زخمی های فلسطینی را در تهران تحت معالجه قرار داده بودند و یکی از آنها گفته بود: به من خون شیعه نزنید که نجس است.

مشتی ابله رفتند در فرودگاه مهرآباد بست نشستند که ما را به غزه بفرستید. ابله تر از آنها رفتند در حمایت از مردم غزه قله دماوند را فتح کنند. همه شان مشتی خالی بند هوچی پر سروصدا بودند. نه حکومت حاضر است آنها را بفرستد و نه آنها خواهند رفت اگر جدی شود. تاکنون شنیده اید که داوطلبان ایرانی در جایی از این جهان در جبهه ای بجنگند؟ مگر نداشتیم جبهه هایی که مسلمانان در یک سو بودند و کمک نیاز داشتند؟ آیا شنیده اید که ایرانیان داوطلبانه در بوسنی، در کوزوو یا از همه نزدیک تر در چچن (در چند صد کیلومتری مرز خودمان) بجنگند؟ مگر روسیه مردم چچن را صد برابر بدتر از اسراییل سرکوب نکرد و کشتار نکرد؟ آیا یک کلمه از سران حکومت ایران شنیدید؟ آیا یک تظاهرات دیدید و آیا این بچه بسیجی ها حتی یک بار جایی جمع شدند که اقدامی انجام دهند؟ در حالی که چچن ها ایرانی الاصل هستند و اتفاقا عاشق فرهنگ ایرانی. در حالی که حماس از شیعه ها ی ایرانی نفرت دارد. این خالی بندهای هوچی دروغگو، ریاکار و فریبکار در جایی نخواهند جنگید. به قول خودشان و رهبرانشان همبستگی شان نمادین است. دیدید که پس از بست نشستن در فرودگاه و کلی شلوغ بازی از یکدیگر تشکر کردند و به خانه های گرم و نرمشان رفتند. هم چون همان هایی که گفتند که در همبستگی با مردم غزه به فتح قله دماوند خواهند رفت (اینجا).

* * *

خاورمیانه مشکلش با خودش است. در خاورمیانه کسی چون نلسون ماندلا یا واتسلاو هاول نداریم. مشتی آدمهای کمابیش جاهل، کم عقل و احساساتی قدرت را در دست دارند که دیدشان تا نوک دماغشان است و عقلشان اگر هم کار کند، برای همان روز کار می کند و فردا روزی است از نو. شصت سال است به جان هم افتاده اند و هیچ کدام یک سانتیمتر پیش روی نکرده اند و با این همه هنوز به این نتیجه نرسیده اند که پس از شصت سال باید اندیشید که ما شاید راه را اشتباه می رویم که هیچ نتیجه ای نمی گیریم. اگر رهبرانی هم بودند چون انور سادات یا اسحاق رابین که  مصلحت را دریافتند و گامی اساسی برداشتند، هر دو از سوی مرتجعان عرب و اسراییلی مورد سوء قصد قرار گرفته و صدایشان خاموش شد. دیگر رهبران نگاهشان به حساب بانکی، قدرت و افکار جاهلیت است. ویژگی خاورمیانه همواره در این بوده که رهبران هوچی و مرتجع سالهای دراز حکومت می کنند و رهبران روشن، عاقل و دانا عمرشان کوتاه است، چون یک شهاب. این است ویژگی خاورمیانه به دور از عقلانیت و غرق در جهل تاریخی و در حاکمیت رگ برافروخته گردن!

همین الان شنیدم که از جنوب لبنان موشک های کاتیوشا به مناطق مسکونی در شمال اسراییل پرتاب شده اند. داستان جهالت ادامه دارد.

در همین زمینه:

کاوبوی کلاه سفید، کاوبوی کلاه سیاه

باز هم جنگ در فلسطین، داستان های تکراری و کاسه های داغ تر از آش ایرانی

هیلاری کلینتون و دنیای مردانه سیاست

احمدی نژاد و روح انسان خاورمیانه ای

16 پاسخ

 1. این که مردم فلسطین ایران را دشمن خود می دونند. واقعا درسته؟!!!! می تونید یه کم بیشتر توضیح بدید.

 2. خون خودت رو کثیف نکن… آروم باش و آروم آروم بخواب…
  ببین! این سر و صداها برای افغانستان و عراق هم بود و هم چنین این کمک ها… یه مدته، تموم می شه می ره… سیاست خیلی کثیف تر از اونه که به فکر بچه و بزرگ باشه… راستی نشنیدی قیمت نفت شده 47 دلار؟

 3. موافقم
  در کل خاورمیانه سیاست، حماقت ، تدین سیاسی ، ریا ، تزویر، غیرت، کم سوادی، بی شعوری، مذهب، محرم، منفعت طلبی، تمسخر، دروغ بافی به بهانه مصلحت، چاه! امامان غایب و ظاهر … و هزاران هزار انواع خرافات برزگ و کوچک بلای بشریت شده است.

 4. با نظرت راجع به تقسیم خوب و بد موافقم. به نظرم در همه جنگهای تاریخ تقسیم خوب و بد، بین طرف شماره 1 و شماره 2 در جنگ نبوده، بلکه بین بانیان جنگ و قربانیان جنگ بوده، در هر دو طرف. در جنگ ایران همونقدر احساس می کردم صدام دشمنمه که خمینی و همونقدر با عراقی هایی که قربانی جنگ بودند احساس همدردی می کردم که با همسایه خودم. امیدوارم یک روز همه متوجه این موضوع بشن که جنگ اصلی بین سیاستمدارهای احمق و مردم بی دفاعه نه بین فلسطین و اسراییل. و امیدوارم مردم در این جنگ پیروز بشن. به نظر من راه حل این جنگ اجتناب کردن مردمی که احساساتشون جریحه دار شده از خشونته. ولی متوجه هستم که این راه حل زیادی رویایی و ساده اندیشانه است.

 5. آقا اجازه؟!

  می دانی در این بحران یکی از چیزهایی که مرا به شدت آزار می دهد چیست؟ رویکرد بسیاری هموطنان مان. در دنیای حقیقی و مجازی فرقی نمی کند. من می ترسم وقتی کسی که فکر می کنم می شناختمش به من می گوید «هر اتفاقی سر مردم فلسطین بیفته برام اصلا مهم نیست.» من می ترسم از وقتی که از دیگری می شنوم «حقشونه، خود کرده را تدبیر نیست».

  می دانی مشکل کجاست؟ تبلیغات وسیع ج.ا متاسفانه تبدیل به ضد تبلیغ در زمینه ی فلسطین و غزه شده، در بین قشری خاص البته. واین خیلی خطرناک هست. در عجبم، ما با همین ها می خواهیم به آزادی برسیم؟!

 6. هرچند خیلی احساساتی شده بود نویسنده، ولی عالی بود.

 7. آیا این حماس هست که به مردم اجازه خروج از غزه را نمی ده؟ یا اسراییل اونها رومحاصره کرده و راه دارو و درمان و غذا را هم به روشون بسته؟
  ===============================
  چون پایین تر به من تذکر دادید که حتما پاسخ دهم، پرسش شما را پاسخ می دهم. چون این پرسش نمونه «Suggestive Question»است. به بیان دیگر پاسخش در خودش است و از این رو اصلا پرسش نیست. من آن را به عنوان پرسش می گیرم: بله، از زمانی که حماس در انتخابات پیروز شد و درگیری را با الفتح شروع کرد، اسراییل غزه را محاصره کامل کرد و همان گونه که شما نیز گفته اید، از ورود و خروج مردم جلوگیری می کند. من نشنیده ام که حماس از ورود و خروج مردم جلوگیری کند.

 8. […] جنگ غزه، جنایت د&#1608… در نوشته پیشین گفته بودم که در درگیری میان فلسطینی ها و اسراییل دیگر سالهاست که بی گناه کامل و مقصر کامل وجود ندارد. دیروز که اسراییل یک مدرسه سازمان ملل را در غزه هدف حملات موشکی قرار داد، آشکار شد که البته در این درگیری، بی گناه کامل و مقصر کامل وجود دارد اما نه با تقسیم بندی فلسطینی-اسراییلی. بی گناه مادری است که با کودک 5 ساله اش در یک مرکز خرید در حیفا یا اورشلیم هدف بمب گذار انتحاری جاهل قرار می گیرد و بی گناه کودکی است که در مدرسه هدف موشک های هدایت شونده اسراییلی قرار می گیرد. […]

 9. ما هم همین ها رو گفتیم به بعضی ها برخورد و فکر کردن که داریم جهت می گیریم. اگر چه نابرابری در این جنگ مثل روز روشن است. اما این اعتباری برای حماس نمی خرد.
  ==========================
  چرا، اتفاقا می تواند اعتبار برای حماس بخرد چون آنها با این آتش افروزی بی دلیل می توانند خود را قربانی جا بزنند و مظلوم نمایی کنند. برنده تبلیغاتی این جنگ حماس است البته به شرطی که رهبرانش از این آتش زنده در آیند.
  نویدار

 10. […] جنگ غزه، جنایت دو طرف و بی عقلی تاریخی خاورمیانه ای ها «… مقصر حماس است که مردم غزه را گروگان گرفته است؛ مشتی مرتجع جنایتکار که خود با پول و سلاح اسراییلی 20 سال پیش در مقابله با سازمان آزادیبخش فلسطین رشد کردند و برایشان جان مردم در غزه تنها ارزشی که دارد این است که هر چه کشته بیشتر، حماس برنده تر. اکنون که اسراییل وارد غزه شده، همه شان سوراخ موش را جسته اند و یا از ویلایشان در دمشق رجز می خوانند. همان هایی که همین سه روز پیش شعار می دادند که غزه را به گورستان سربازان اسراییلی تبدیل می کنیم، اکنون همه دست به دامن مصر و دیگر میانجی گران شده اند که جلوی اسراییل را بگیرید. همان هایی که اگر در فلسطین به قدرت برسند، حکومت طالبانی خواهیم داشت با دردسر های پس از آن. همان هایی که تئوری سپر انسانی از مردم غیر نظامی را نخستین بار طرح کرده و این روزها اجرا می کنند. این است بار اخلاقی آنها که تبلیغات جمهوری اسلامی از آنها به عنوان “مقاومت فلسطین” نام می برد. […]

 11. جميعا خسته نباشيد

 12. آنچه از نظر من اسف‌بار است بي‌عقلي در سياست گذاري‌هاست كه مردم ما نيز تاوان آن را مي‌دهند.
  =======================================
  مردم تاوان چیزی را می دهند که خود نیز بانی آن هستند و به بیان دیگر نیروی تغییر آن. از این رو نمی شود گفت که مردم در این بی عقلی ها در سیاست گذاری نقشی ندارند.

 13. آقای نویدار. لطفاً سوال من تو کامنت قبلم رو جواب بدین. این واقعا برام سواله.

  آیا این حماس هست که به مردم اجازه خروج از غزه را نمی ده؟ یا اسراییل اونها رومحاصره کرده و راه دارو و درمان و غذا را هم به روشون بسته؟

 14. ممنون که پاسخ من رو دادید و متاسفم اگر لحن سوالم طوری بود که احساس کردین خودم جواب رو می دونم و یا حس کردین که حالت «اگرسیو» داره.
  در واقع من اطلاعات خوبی درمورد جنگ این دو و دلایل شروعش ندارم. تا وقتی که تو ایران بودم به دلیل اینکه عادت کردم که هر چی از منابع اصلی تو ایران گفته می شه باید بهش شک کرد کلا هیچ سمپاتی با فلسطینی ها نداشتم. حالا که پروپاگاندای آمریکا رو می بینم, بر خلاف نظر شما که می گید در دنیای آزاد سانسور وجود نداره, فهمیدم که به اخبار اینها هم نمی شه اعتماد کرد و در خیلی جاها مسائل رو وارونه نشون می دن (فقط راجع به آمریکا می گم. من جای دیگه نبودم و زبان غیر انگلیسی هم نمی دونم). نتیجه اینکه من یک مشت دروغ در اکستریم منفی از یک طرف و یک مشت دروغ دیگه در اکستریم مثبت از اون طرف می گیرم و با عقل خودم یه چیزی بینابین از توش در میارم با بازه خطای نسبتا زیاد. حالا این روزها اطلاعات زیادی از این جریان می گیرم که همگی ضد و نقیض هستند. یک مثال برای اینکه عمق تناقض رو ببینید یکی بود که امروز دیدم می گه اصلا فلسطین هرگز کشور ثبت شده ای نبوده که بخواد اشغال بشه و از اول اسراییل بوده و بعد فلسطینی ها مدعی شدند! به ویکیپدیا هم رفرنس داده!
  خوب صدالبته که نه وبلاگ و نه ویکی پدیا مرجع درستی نیست و اگر آدم بخواد چیزی رو واقعا بدونه باید بره دنبال مرجع معتبرش. اما حالا که به دلایلی این کار رو نمی کنم و دارم خواسته و ناخواسته از پراکنده خونی هام اطلاعات می گیرم, نباید هم انتظار داشته باشم که ملغمه ای که بدست میارم حتما خیلی درست باشه. اما گاهی به بعضی از افراد بیشتر از بقیه می تونم اعتماد کنم. مثل شما که مدعی هستید اطلاعاتتون رو از منابع مختلف که از دید شما بدون سانسور و بی طرف هستند می گیرید.
  وقتی اینهمه خبر ضد و نقیض می شنوم و میام اینجا و می بینم شما هم گفتید:»مقصر امروز حماس است که مردم غزه را گروگان گرفته است» و این با دانسته من در تناقض هست و می دونم که معمولاً حرف بی اساس نمی زنید گیج می شم و ازتون می خوام نظرتون رو تایید کنید. اینکه آیا بر اساس پیش فزضی حس کردین که دارم سوال الکی می کنم یا مثلا در حمایت از فلسطین بیانیه می دم رو نمی دونم. ولی هرچی دارم نگاه میکنم سوال رو جور دیگه ای هم نمی تونم عنوان کنم که این حس رو ایجاد نکنه. چون سوالم دفیفا همین بود.
  به هرحال ممنون از جوابتون.
  ===============================
  با درود اوبیای عزیز،
  کمی در میان کسانی که به دنبال پاسخ های روشن و سیاه و سفید هستند، محاصره شده یودم.
  این درگیری در خاورمیاته اتفاقا یکی از پیچیده ترین و دراماتیک ترین درگیری هاست.روزنامه ها و رسانه ها که تنها به خبرهای روز می پردازند، منابع خوبی برای پژوهش نیستند. یابد با کتابهای خوب از دو طرف و منابع بی طرف رجوع کنید. زمانی اخبار روز و رسانه ها می توانند مفید یاشتد که شما تصویر روشنی از تاریخ داشته باشید و بتوانبد از میان انبوه تبلیغات، کمی به واقعیت نزدیک شوید. البته اگر در آمریکا یا اروپا هستید، با وجود تبلیغات سنگین ضد فلسطینی شانس بیشتری دارید برای یافتن منابع خوب تا ایران.
  شاد باشید
  نویدار

 15. در مورد اينكه نوشته ايد اسراييل از جنگ با حزب الله درباره پيروزي تبليغاتي درس نگرفته:

  http://www.jkcook.net/Articles2/0359.htm#Top

  درضمن در اين سايت اطلاعات جالب ديگري هم درباره مساله اسراييل و فلسطين نيز پيدا مي كنيد.

  http://www.jkcook.net

 16. The writer has made a few big mistakes:

  آنها در پاسخ به موشک پرانی های حماس (که البته نام موشک بر این فشفشه ها جدا اغراق آمیز است)، موشک های مدرن هدایت شونده به داخل منطقه مسکونی در غزه می فرستد

  he talks about modern controllable missles as a scary thing! However, they are designed to avoid injuring innocont people. If Israeal wants to kill innocont people it is easier to do it with uncontrollable missles, which are also much cheaper!

  البته این را می دانم که استراتژیست های نظامی چند دهه است که به این نتیجه رسیده اند که می شود با کشتن آگاهانه مردم غیرنظامی دولت حاکم را زیر فشار نهاد. بر علیه این استراتژی ضدبشری که به کار گرفته می شود، کلی نمونه وجود دارد: نه جنگ شهرها در جنگ ایران و عراق، نه بمباران بغداد در جنگ نخست آمریکا با عراق و نه جنگ دوم، نه بمبایران شهرهای ویتنام از سوی آمریکا و نه حتی بمباران شهرهای آلمان در جنگ جهانی دوم و بسیار نمونه های دیگر، هیچ کدام باعث شورش مردم این کشورها بر علیه دولت خود نشدند.

  That’s not right at least in one case. Iraqi’s rebeled against Saddam after first gulf war and hundreds of thousands of them were killed by Saddam.

  مقصر سران اسراییل هستند که هنوز پس از شصت سال این را نفهمیده اند که با ارتش مدرن و اینهمه سلاح و قدرت نظامی هیچ غلطی در مقابل مقاومت دست خالی فلسطینی ها نتوانسته اند بکنند، چه نظامی و چه سیاسی.

  He has forgotten the days when suicide bombers used to kill tens of Israeali citizens….

  همین چند روز پیش بود که زخمی های فلسطینی را در تهران تحت معالجه قرار داده بودند و یکی از آنها گفته بود: به من خون شیعه نزنید که نجس است.

  This was a rumor made up by people!

  مشتی ابله رفتند در فرودگاه مهرآباد بست نشستند که ما را به غزه بفرستید. ابله تر از آنها رفتند در حمایت از مردم غزه قله دماوند را فتح کنند. همه شان مشتی خالی بند هوچی پر سروصدا بودند.

  What is wrong with those who went to climb Damavand? As opposed to those went to the airport they are saying 1) we know that it is impossible to go to Gaza 2) But we cordially sympathy with people of Gaza and happy to do difficult things for them (althought this only helps Palestinians a bit in media war, which seems to be very important to the writer!)

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: