پرتاب لنگه کفش به بوش، تخم مرغ به کول … لنگه کفش به احمدی نژاد یا خامنه ای؟

هر چند که آن صحنه پرتاب کفش به بوش در آن لحظه خیلی غافلگیر کننده بود، ولی این کارها در جهان آزاد چیز تازه ای نیست و توجه مردمان را تنها برای همان روز جلب می کند. سیاستمداران و کسانی که هدف قرار می گیرند نیز این چیزها را سرسری رد می کنند، همان گونه که بوش نیز نه تنها  کنترلش را از دست نداد، بلکه بلافاصله گفت: بگذارید یکی هم برای جلب توجه کفشی را به من پرت کند. آدم می تواند هر دیدی نسبت به جورج بوش داشته باشد و من وقتی کسی چون «ال گور» به یادم می آید، از بوش و همه متقلبان پیرامونش بدم می آید. ولی در آن لحظه ظرفیت از خود نشان داد و آنگونه رفتار کرد که شایسته بود. حال نیز خبرنگار العراقیه را پس از بازجویی رهایش می کنند و او در تاریخ معروف می شود و کارش به عنوان یک کار بامزه مایه لبخند مردمان خواهد شد و از حالا می توان گفت که بوش نیز در خاطراتش که بعدها حتما خواهد نوشت، از این ماجرا با طنز یاد خواهد کرد. بهای آن کفش ها هم تا این لحظه به برکت چهار تا آدم بیکار و خوش ذوق در eBay به پانصد هزار دلار رسیده است. شاید هم بر اساس قوانین عراق خبرنگار را جریمه یا مجازات کوچکی هم بکنند که در آمریکا یا اروپا شاید آن هم نشود.

حالا این طرف ماجرا را ببینیم: در عراق بعضی ها تظاهرات شادی کردند. در فلسطین عده ای با این مناسبت پرچم اسراییل را آتش زدند. رسانه های حکومتی ایرانی هم ته دلشان قند آب شده است. دیگر نمی دانم چه کسی در این اطراف چه کار کرده است. انسان خاورمیانه ای کی با خرد عمل کرده است که الان بکند.

یادم می آید که در زمانی که هلموت کول صدراعظم آلمان بود، در جایی در شرق آلمان که رفته بود،عده ای پشت نرده ها بر علیه او تظاهرات می کردند و به سویش گوجه فرنگی گندیده و تخم مرغ پرتاب می کردند. پس از آن که سه چهارتا از اینها با وجود چند چتر اطرافش به او خورد و کت و شلوارش را خراب کرد که بعدا معلوم شد نو بوده و بار اولش بوده که پوشیده بود، کنترلش را از دست داد و یقه یکی از آنها را گرفت که البته به موقع جدایشان کردند. آقای کول تا مدت ها به خاطر این کار زیر انتقاد افکار عمومی قرار داشت.

جناب سرکوزی نیز در ژانویه گذشته پس از آنکه دهقانی در پاریس حاضر نشد با او دست دهد و دستش را پس کشید، به او گفت: برو گم شو حرام زاده! (اینجا) و فیلم این جریان در تلویزیون فرانسه پخش شد و فرانسوی ها بار دیگر بهشان ثابت شد که لقب «سرکوزی نژاد» که بر روی او نهاده اند، به جاست.

حالا داشتم به این فکر می کردم که اگر کسی لنگه کفشی به سوی احمدی نژاد یا خامنه ای پرتاب کند، چه می شود. قدرت تصور من بیش از حد محدود است که بتواند پیامد چنین کاری را به تصویر کشد. قابل تصور نیست اصلا!

حالا شاید این وبلاگ به خاطر طرح چنین فکری قیلطر شود!

46 پاسخ

 1. به سمت احمدی نژاد هم کفش پرتاب شده
  http://masihalinejad.com/?p=158

 2. در دم کشته میشه

 3. «انسان خاورمیانه ای کی با خرد عمل کرده است که الان بکند.»
  خیلی حرف زشتی بود بهم بر خورد یه لحظه مقایسه کردم با انسان غار نشین
  =====================================
  چرا؟ اگر با دید تاریخی بنگرید، حرف زشتی نیست و یک دیدگاه برخورد به مشکلات خاورمیانه است. اگر سایر نوشته های این وبلاگ را بخوانید، متوجه دیدگاه من می شوید. اعتقاد من بر این است که انسان خاورمیانه ای و در وجه ویژه ایرانیان، عموما در عمل خود خرد را چندان به کار نمی گیرند و بسیاری از مشکلاتشان از همین جا سرچشمه می گیرد. این دیدگاه را در بسیاری از کسانی که روی مسایل خاورمیانه کار می کنند، می بینید (البته نه در همه آنها) و در اینجا نیز تنوع دیدگاه ها وجود دارد.
  اتفاقا حالا که نام از انسان غارنشین بردید، اگر کمی بگردید؛ مواردی که شباهت رفتاری میان مردمان این منطقه دنیا با انسان غارنشین بیابید، کم نیستند.
  شاد باشید
  نویدار

 4. تضاهرات!
  املا -0-
  (:
  ===============
  ممنونم. درست کردم.
  نویدار

 5. سلام
  چند ماهيه كه نوشته هات رو مي خونم . چون به ايران رفت و آمد مي كني ممكنه برات دردسر درست بشه چون اسم رهبر رو آورده بودي . من كه به شخصه دوست ندارم ديگه نوشته ها و تجربياتت رو نخونم .
  اين آقا احسان هم مي تونه بره كتابهائي مثل خلقيات ما ايرانيان از سيد ممدلي جمال زاده و يا كتاب ما و غرب و امثال آن رو بخونه . همين موضع گيري ايشون نشون از سطحي نگري او داره . اگه جمعيت و منابع و موقعيت ايران با كشورهاي هم نظير اون در دنيا مقايسه بشه معلوم ميشه كه ما واقعاً غارنشينيم .با تركيه و كره جنوبي و … مقايسه كنيد . حالا اگه يه عده دلشون مي خواد براي اعتماد به نفس كاذب هم كه شده واقعيات رو ناديده بگيرن .
  ايران حداكثر پيشرفتش اگه اپولو هم هوا كنه ميشه يه شوروي ديگه كه به شدت سركوبگره .
  آقا نويدار خوش باشي . حيف كه امكانات پذيرائي ندارم ( آخه هنوز نون خور بابامم ) اما اگه يه روز به بوشهر اومدي خوشحال ميشم ببينمتون .

 6. بي‏چاره ما آدمهاي خاورميانه كه پيروزي را لنگه كفش خوردن فلان كس ميدانيم و نوشتن يك نفر درباره خاورميانه را باعث شكست.

 7. این آقا که این قدر ناراحت بود از اشغال عراق توسط آمریکا و اشغال معنوی ایران (که خانواده ش بیان کردن) ای کاش یک لنگه کفش هم زمانی که آقای صدام حسین بمباران شیمیایی می کردند ایران رو، برای ایشون پرتاب می کردند.(یک مقدار تصاویر شیمیایی های همین امروز ایران که از زمان جنگ باقی موندن رو به ایشون نشون بدن و چهره فرزندان این شیمیایی ها رو تا کمی به اقدامات جناب صدام پی ببرند، ضعف اقتصاد ایران از زمان جنگ ایران و عراق شروع شد و چه تاثیرات بدی بر روان مردم دو کشور داشت) هرچند سیاست های جنگ طلبانه آمریکا واقعاً تاثیر بدی (خیلی بد) داشته در اقتصاد و امنیت جهان. اما باز هم میون این همه دشمنی و خشم و … لنگه کفش تاثیر نشاط آوری داشت. و آقای جرج بوش که اعلام کردند آزادی وجود دارد باید پیگیر رهایی از بند این خبرنگار باشند که گفته خودشون رو ثابت کنند.

 8. فكر نمي كردم در مورد كشورم , رهبرم, ورئيس جمهورم اينجوري صحبت كني به نظر من پرتاب لنگه كفش به بوش يه كار فوق العاده اي بود وجرات زياد مي خواست اولين بار بود به سايتت اومدم دوست دارم بازم بيام
  ==========================
  امیدوارم باز هم بیای بدون توجه به این که نوشته های اینجا آنچه که تو دوست داری را بگویند یا نگویند. تنوع اندیشه بستر رشد فکری را فراهم می کند. هیچ چیز چون انتقاد درست و سازنده رشد انسان را سرعت نمی بخشد. تعریف و تمجید و ضعف دید انتقادی با مسایل اجتماعی باعث سکون و راحتی است و در نهایت افراط در آن مایه عقب افتادگی است. این دردی است که مردمان خاورمیانه به آن دچار هستند و موضوع بسیاری از نوشته های اینجا.
  شاد باشی
  نویدار

 9. اين كار خود كشيه

 10. ما رو با عربها یکی نکنین غارنشین اونان ما بدبختانه همسایه ی در طول قرون زجر کشیده ی اونها مثل طاوسی که محکوم به زندگی با یه کلاغ باشه هستیم

 11. شاید فکر می کنی کار بزرگی کردی وقتی هم میهنیات را کوچیک می کنی ولی از ماست که بر ماست /آره دادا اونا وقتی افرادی مثل شما ها را دارند نیازی به دشمنی با ما ندارند / و در واقع موفق شدند در کارشون از قدیم گفتند مرغ همسایه غاز ه شما از این دسته اید که غربیان را برتر از شرقی ها می بینید صرف نظر از اینکه هر چه ما می کشیم حتی به قول شما عقب ماندگیمان به اونا بر می گردد / برای اینکه حرفی بزنی جو گیر نشو به صورت عمیق تاریخ کل بشر را بخوان بعدا حرفی را بزن

 12. یادمه یک روز به طرف هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق ایران تیر اندازی شد امید وارم بری و مطالعه کنی اون روز عکس العمل ایشون چطور بود و بعد بگی اگه به مسئولان ما لنگه کفش پرت بشه عکس العملشون چیه / به نظر شما لنگه کفش بدتر یا تیر اندازی که با جان طرف کار داره !

 13. ولی من در کل کار اون خبرنگار را یک ضعف ملی برای کشورش می دونم / چقدر مسئولان مردم این کشور ضعیفند که یک نفر حیثیت حرفه ای خودش را کنار می گذارد و اینطور اعتراضاتش را بیان می کند / ولی مردم شریف ما اینطور نیستند اونا با اتحادشون و ایثارشون تونستند کشور را از دست مستکبران خونخوار و بی دین جهان نجات دهند / آره داد در ضمن از ایکونی که برای من انتخاب کردی اصلا خوشم نیمومد کج صلیقه
  =============================
  متاسفانه در انتخاب آیکون من هیچ گونه نقشی ندارم. سیستم کج سلیقه است.
  برگردیم به مورد بحث: این کارها در اساس کار خوبی نیستند. شما از تیراندازی نام بردید که این دیگر جنایت است و قابل مقایسه با کفش پرت کردن و سروصدا کردن نیست. پرتاب چیزی به سوی کسی در هیچ جامعه ای بدون مجازات نیست. در غرب نیز این کارها قابل پیگرد است. منتها اگر صدمه جدی نباشد، آدم های مشهور از کسی شکایت نمی کنند. ولی وقتی کسی به سوی کسی چیزی پرت می کند (تخم مرغ، کفش یا گلدان)، باید روی این هم حساب کند که کتک مفصلی بخورد.
  شاد باشید
  نویدار

 14. راستی یادم رفت این عید بزرگ را به شما تبریک بگم
  نازد به خودش خدا که حیدر دارد/دریای فضائلی مطهر دارد/ همتای علی نخواهد آمد والله / صد بار اگر کعبه ترک بردارد

 15. همانطور که قدرت تصورت محدود است
  قدرت تفکرت هم بسیار محدود است

 16. سلام مطلبتون به دلم ننشست جرا که به من و میلیونها نفر دیگر توهین شد / اگه خواستی نظریه صادر کنی از کلی گویی بپرهیز
  =====================
  البته اگر منظور شما از نظریه همان تئوری یا هیپوتز باشد، نظریه همیشه کلی است و جامع وگرنه نظریه نمی تواند باشد. من به عنوان کسی از خاورمیانه احساس توهین نکردم چون ویژگی هایی که در نوشته من با آنها اشاره شد را در خود نمی بینم.

 17. این عطیه … میخوره
  … دمه بوش گرم که جا خالی قشنگی داد
  دوست دارم جرج بوش
  =========================
  ببخشید! نمی توانم اجازه کاربرد چنین واژه هایی را بدهم و آنها را پاک کردم. لطفا با استدلال پاسخ دهید.

 18. کاش یه لنگه کفش سمت انتری نژاد پرتاب بشه
  خیلی خوشحال میشم
  =======================
  فکر می کنید چه چیزی با این کار ثابت می شود و یا چه چیزی عوض می شود؟

 19. تیربارونش میکنند.

 20. باسلام
  شما وطن فروشها که از زده شدن یک ضد بشر ناراحتید و می خواهید دلتان را با اهانت به انسانهای شریفی چون رییس جمهور محبوبمان و رهبر عزیزمان خنک کنید کی بیدار می شوید واقعا شما چقدر از بوش و امثالش می گیرید که این قدر جانبداری آنها را کرده و به مردم فهیم خود و حتی آسیاییها توهین می کنید

 21. ببخشید، من موضوع ال گور رو متوجه نشدم. توضیح می دید؟
  ===============================
  ال گور رقیب دمکرات جورج بوش در انتخابات آمریکا بود که شخصی باسواد و با فرهنگ است. پس از آن که جورج بوش با اختلاف چند صد رای برنده شد، روشن گردید که ابهام های بسیاری در مورد روند انتخابات وجود داشته و به بیانی تقلب های زیادی صورت گرفته بود تا ال گور برنده نشود. برادر جورج بوش که فرماندار فلوریدا بود نیز سهم اساسی در این کار داشت. این است که بسیاری معتقد هستند که اگر ال گور برنده می شد، بسیاری اتفاق ها نمی افتادند و رفتار آمریکا بسیار بافرهتگ تر می بود و چیزهایی چون حمله به عراق و افغانستان و زندان گوانتانامو پیش نمی آمدند. به هر حال هر چه بوده، گذشته و بحث مجازی پیرامون این که اگر ال گور ریس جمهور می شد، این جور و آن جوز می شد، دیگر فایده ای ندارد.
  شاد باشید
  نویدار

 22. گرچه هیچکدم از مردم ایران بی عرضه جرات چنین کاریرو ندارن اگه عرضه داشتن مملکتمون این نبود………………ولی با این وجود حتما به حبس ابد یا اعدام محکوم میشود

 23. اگه به خامنه اي يا احمدي نژاد كفش پرت بشه يه عده كفن ميپوشن و بر عليه خاتمي شعار ميدن!!!

 24. بزودی پرتاب میکنن. بنده شخصا ببینمشون پرتاب میکنم
  البته تا قبل از اینکه این خبرنگار اینکار رو انجام بده، پرتاب کفش بسمت یک آدم دیگه کار درستی نیست اما از حالا به بعد فرق می کنه. چون این رو نشون میده که خامنه ای و یا احمدی نژاد هم، در ردیف آدم کش هایی
  مثل بوش هستن.

  ======================================
  آن بخش که پا را از ادب فراتر گذاشتید را پاک کردم.
  بحث در این اینجا این است که این کارها که عکس العمل عصبی را نشان می دهد، در نهایت هیچ چیز را عوض نمی کند و بدتر از همه فرهنگ در خدمت فرهنگ سرکوب و ترور قرار می گیرد.

 25. احمدي نژاد در پلي‌تكنيك از لنگه كفش هم بي بهره نبود!

  http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-841705&Lang=P

 26. با سلام.
  ایا این طور نمیتوان برس کرد که اقای خبر نگار در ابراز اعتراض خودش روش درستی را به کار نگرفته. این که اقای جرج بوش بر اعصاب خودش مسلط بوده درسته ولی این به برداشت این که ازادی و دموکراسی در خاور میانه به ارمغان اورده شده شاید درست نباشد . این عمل ناشی ضعف فرهنگ رفتار اجتماعی و حرفه ای وی میباشد تا ازادی .
  حالا اگر پرتاب گوجه گندیده و لنگه کفش بیانگر ازادی است انسانهای اولیه دارای دموکراسی وصف ناپزیری بودند. ایا انتظار داشتید اگر احمدی نژاد یا خامنه ای به جای بوش بودند همان لحضه برایش حکم صادر کنند.
  در پایان محاکمه و احکام صادره بیانگر طرز دیدگاهها ست.
  ==============================
  واقعا حق با شماست. پرتاب چیزی به سوی کسی در اساس کار انسان متمدن نیست، حال این آزادی برای کسی باشد یا نباشد. خیلی چیزها آزاد است ولی انسان اندیشمند نباید انجام دهد. همین جناب منتظر الزیدی که طرفدار حزب بعث است و صدام حسین را شهید می خواند، اگر چند سال پیش اسم سیدالرییس صدام حسین را شل می گفت، او را در جا اعدام می کردند. یک بار در جایی در بغداد کسی شعاری بر علیه صدام بر دیوار نوشته بود. تمام اهالی کوچه را ماموران امنیتی صدام کشتند و کوچه را با خاک یکسان کردند. آقای الزیدی چیزهایی را با هم قاطی کرده است! بهتر است انسان با اندیشه خود به تاریخ بپیوندد و نه با لنگه کفش خود. یک روزنامه نگار خوب کفش پرت نمی کند بلکه می نویسد.
  شاد باشید،
  نویدار

 27. به نظر می رسه تو هم از اون آدمهای تازه به دوران رسیده ای هستی که مملکت خودشونو دو دستی تقدیم کنن و ارزشهای اونور آبی که خودشون هر وقت صرف داشت به اون عمل می کنن رو بگیری. موفق باشی ببینم تو هم با این با فرهنگیت کجا رو می گیری. خاور میانه ای با عقل

 28. سلام

  وبلاگ شما را از بی بی سی پیدا کردم فقط برای این مطلب

  نمیدونم واقعآ تعداد آدمهای طرفدار این حکومت و کسانیکه کورکورانه خودبزرگبین هستند به وبلاگ شما زیاد میان یا کلآ از این جماعت ما زیاد داریم….

  طرفداری از احمدی نژاد و رهبر را بذاریم کنار که تصور توهین هم برای بعضیها سخته اینکه هنوزم که هنوزه با این همه روشنفکری که ادعا داریم نمیتونیم انتقاد را قبول و نظرات مختلف در مورد موضوعات مختلف بخصوص در مورد خودمون را کمی روی آن تامل کنیم و مثل حکومتمون سریع میزنیم زیرش باعث تعجب من میشه

  من خودم نه فقط دوستدار ایران بلکه ایران پرست هستم. یعنی بیشتر از عقایدم برایش ارزش قائلم. کسی که از انتقاد و آزادی بیان چیزی نمی فهمد چگونه حرف از آزادی و پیشرفت برای وطنش میزند نمی فهمم.
  واقعآ از نظرات وبلاگتون متاثر شدم

  خواهشآ جواب من را به وبلاگم بفرستید ممنون میشم
  =================================
  گمان نمی کنم که این وبلاگ آدمهای خاصی را به خود می کشاند. تا آنجا که پیداست، خواننده های اینجا میانگین کسانی را نشان می دهند که دسترسی به اینترنت دارند و علاقه به مسایل اجتماعی. اگر درگیری دیدگاه ها را در اینجا می بینید، این آینه ای است از درگیری در جامعه ایرانی. از هر زاویه ای بنگرید و هر درگیری و روشی را در نوشته های اینجا بیابید، می توانید مشابه آن را در جامعه نیز بیابید؛ حال چه تبادل دیدگاه به شکل سازنده و آموزنده باشد که باعث درگیری اندیشه ها و در نهایت رشد همگان شود و یا چه تلاش برای سرکوب طرح هر اندیشه مخالف و ترور فکری و توهین باشد (که البته برخی از آنها که پای از چارچوب اخلاقی بیرون گذارند را به ناچار حذف می کنم).
  شاد باشید
  نویدار
  در وبلاگ شما جای مناسب برای این نوشته نیافتم.

 29. دوستان لطف کنید این همه این خاورمیانه ای ها رو با انسانهای اولیه مقایسه نکنید . با این کارتون به «شعور» انسانهای اولیه توهین میکنید

  در مورد دوستی هم که گفتند
  «گرچه هیچکدم از مردم ایران بی عرضه جرات چنین کاریرو ندارن اگه عرضه داشتن مملکتمون این نبود………………ولی با این وجود حتما به حبس ابد یا اعدام محکوم میشود»

  خیلی ها هستند عرضه های خوبی هم دارند ولی سوال اینه پرت کنند برای کی . کی فردا بعد از پرتابش میاد حمایستش کنه . حتی خود شما هم نمی یایی. این خبرنگار عراقی الان اونقدر حامی داره که خیالش راحته . حتی کفاشای ایرانی مادام العمر کفششو تامین میکنند
  مردم تو خیابون ها تظاهرات میکنند تا آذاد بشه ولی اگر تو ایران کسی ایسن کار رو بکنه همین خود شماها کفن میپوشین و قران مییگیرین تو دستاتون که ای جهان اسلام رفت . جوابش رو ابراهیم نبوی میده

  اینجا http://www.roozonline.com/archives/2008/12/post_10640.php

  اگر براتون فیلتره اینم فی لت ر شکن
  http://www.download.com/Freegate/3000-2085_4-10415391.html

 30. سلام به همه دوستای عزیزم .اگه واقعا مشکل مردم ایران اینکه که عواقب پرتاب کفش به اقای خامنه ای یا احمدی نژاد چیه، باید بگم واقعا براتون متاسفم چرا که هر روز بیش از میلیارد ها تومان از پولی(منظورم پول نفته) که حق مردم فقیر ایرانه داره تو جیب گروه های تروریستی مثل سپاه پاسداران ، حزب الله، سپاه جیش المهدی و… میره . اگه واقعا این رژیم اسلامی !!! راست میگه به جای بالا کشیدن پول این مردم و خر کردن اونا با پالون دین واسلام دیکتاتوری ، به شعار هایی گوش کنه که مردم اون دوران میدادن شعارهایی مثل ازادی ، عدالت و… .

 31. سلام من موافق پرتاب هیچ چیزی به طرف هیچ کس نیستم چون نشان از ضعف منطق دارد نه شجاعت . شجاعت توان انجام کاری غیر ممکن است مثلا اگر همان خبرنگار میتوانست کفشش را به طرف صدام پرت کند شجاعت داشت . اما باید عرض کنم خاور میانه ایها اینکارها را از اروپائیها و امریکائیها یاد گرفته اند. (پرتاب اشیا و آتش زدن پرچم وتظاهرات خشن و…)مثلا همان مورد آلمان را که نوشته اید انسانهای خاور میانه ای نبوده اند!! حال چه فرق می کند کفش یا تخم مرغ گندیده. تازه این بدعت عراقی باعث شد کسانی با فروش بازی کامپیوتری در همان امریکا به نان و آبی برسند!
  ==============================
  به سخن شما زیاد نمی شود افزود. کسی که حرفی برای گفتن دارد، نیازی به خشونت و پرتاب چیزی به سوی کسی ندارد. نیاز به کاربرد واژگان خشونت آمیز نیز ندارد. در اینجا گویا بسیاری به واژه «خاورمیانه ای» که از سوی من به کار برده شده، حساس شده اند. این بدیهی است که کارهای خشن در همه جای جهان اتفاق می افتد و یا شاید حرف شما را هم بشود پذیرفت که «خاور میانه ایها اینکارها را از اروپائیها و امریکائیها یاد گرفته اند». اما گمان نکنم کسی بتواند تردید کند که این مردمان خاورمیانه که ما باشیم، بسیاری دشواری های اساسی دارند که برخی از آنها ویژه خودشان است و در جای دیگر کمتر یافت می شود. از سوی دیگر، چرا هر حرکت ناپسندی که پیش می آید، باید به جای آن که آن را در جای خود نقد کنیم، بیاییم و بگوییم که در آمریکا نیز این کارها را می کنند یا در اروپا هم …؟ مگر با یافتم شریک جرم، آن جرم توجیه می شود؟ چرا تا با لشاره به دستاوردهای غرب در دمکراسی و حقوق بشر برخی راه می افتند و در برابر آن هر جنایت یا عمل زشتی که غرب در جایی انجام داده می آورند و سعی می کنند که بحث را از مسیر خود منحرف کنند؟ البته این روش مغلطه بسیار آشکار است و دیگر چندان بردی ندارد. مگر غرب (که تنها در ذهن جهان سومی ها به شکل واحد و منسجم وجود دارد و نه در واقعیت) خودش درگیری ندارد؟ مگر جهان غرب از میان همین جنگ ها و مبارزه ها برای حقوق بشر و دمکراسی بیرون نیامده است؟ آنها نیز همین درگیری ها و بدترش را هم داشته اند و کماکان دارند.
  بیاییم مشکلات خودمان را ببینیم و آنها را حل کنیم به جای آنکه به مشکلات دیگران اشاره کنیم تا مال خودمان کوچک تر شود.

 32. جرج بوش مرد بزرگی است که دنیاو ایرانیان بعدها معنی و ارزش کار بزرگی ایشون انجام دادن را می فهمند . جراحی 2 غده سرطانی کار بزرگی بود که جرج بوش انجام داد و میتوان گفت ایشان در ردیف منجی بشریت هستند اگر بیشتر نباشند، کشته شدن چند ملای طالبان و چند افسر بعث که خود بسیار جنایت کرده اند کمترین هزینه ای ایست که خاور میانه آنرا پرداخته تا در دو کشور مستبد و گرفتار خون آشامان مذهبی اکنون ندای آزادی و دموکراسی شنیده میشود. تاریخ ثابت خواهد کرد که داریوش و جرج بوش مردان آزادی بخش تاریخند . حال برخی به بهانه وطن پرستی و عِرق مذهبی از نوشته شما مینالند. در حالیکه ثروت کشورشان حدود 140 میلیارد دلارش غیب شده و 36 تن طلایش ربوده شده و مملکت در آستانه فاجعه اقتصادی قرار گرفته هنوز دم از ولایت میزنند هنوز نمیدانند پول نفت کجای سفره ایشان قرار دارد آنوقت از حقیقت فراری هستند و در ژست ملی گرایی سینه سپر میکنند و حرفهای واقعی شما را توهین به خود میدانند در حالیکه زیر نعلین له شده و غرق در لجنمال هستند

 33. بعضی ها نوشتند چرا این آقا به طرف صدام کفش پرت نکرد. بعضی هام گفتن این شجاعت نیست. ولی به نظر من این آقا و خیلی های دیگه مثل این تو عمرشونم فرصت پیدا نمیکردند جایی جلوی دوربین ها صدام رو گیر بیارن و فرضا که چنین میشد و پرتاب هم میکردند مطمئن باشید به گوش من و شما و هیچ کس دیگری تو دنیا نمیرسید. در مورد شجاعت هم به نظرم این در شرایط کشوری مثل عراق واضح ترین نوع شکایت است. شکایتی که هیچ خبر گذاری در دنیا نمیتواند آن را سانسور کند و نادیده بگیرد حالا گیریم سی ان ان آن را حماقت و وحوشت بداند و خبرگذاری ایران آن را افتخار و شجاعت.حداقل چیزی که به ذهن هر انسانی میرسد این است که درصدی از مردم عراق با بوش و سیاسیتهایش موافق نیستند و این کار کشورهای جهان سومی که تحت استعمار سیاسی و نظامی مخفیانه مدعیان بشر دوستی هستند مثل نه گفتن کودکی است که به پدرش میفهماند میخواهم خودم برای خودم تصمیم بگیرم.

 34. من یه داستان واقعی در جواب این سوال دارم که می تونید در آدرس http://nagoftani.parsiblog.com/-695806.htm بخونید! این اتفاقی است که برای یکی از آشنایان روی داده! در خفا دفن شد! خانواده اش را تهدید کردند کسی نباید خبردار شود! او ناآگاهانه اعتراض کرده بود! چون اگر بر آقایون مشتبه می شد قصدی در کار بوده شاید الان من هم که تقریبا نسبت دوری با آن مرحوم دارم الان زنده نبودم!!

 35. بنظر من شخصيت سال آقاي بوش است که با شهامت بزرگتری ديکتاتورهای دنيا يعنی صدام حسين و طالبان از بين برد و قانون اساسی دمکراتيک را برای مردمشان بارمغان آورد. حالا اگر آنها بلد نيستند از دمکراسی استفاده کنند مقصر خودشان هستند. آيا در زمان صدام اين خبر نگار (منتظر الزیدي) ميتوانست چنين کاری بکند؟ اسم بوش بعنوان بوجود آورنده دمکراسی در کشورهای عراق و افغانستان در تاريخ ضبط خواهد شد و کار خبرنگار عراقی غير حرفه ای و احمقانه بود و نشان داد نماينده مقتدا صدر و يا صدام و يا…است. عامل کشتارهای عراق مقتدا صدر، القاعده و کشورهاي مجاور عراق هستند که نگران بوجود آمدن دمکراسي در عراق هستند (مثل سوريه و ايران).

 36. فقط مقايسه كنيد با آن سه دانشجوئي كه در دانشگاه اميركبير به هنگام سخنراني آقاي احمدي ن‍ژاد شعار داده بودند و بقيه ماجرا….

 37. با گنجي منصفانه برخورد كنيم

  نويسنده : علیرضا علوی تبار
  (از همين نويسنده)

  ======================================
  دوست عزیز امیر،
  این که از فضای ویلاگ خصوصی من برای نشر آنچه خود می خواهید، استفاده کرده اید، مرا ناخرسند ساخته است. از این رو این نوشته را حذف کردم و از شما خواهش می کنم پای نوشته های من خارج از چارچوب نوشته، چیزی نگذارید.
  متشکرم،
  نویدار

 38. نویدار عزیز همه نظرات این مطلب رو خوندم و تنها چیزی که بیشتر از همه نمنایانه آشفته بازار عقایده که به قول خود شما آیینه ایست از وضعیت آشفته جامعه.شگفتا که چه اختلافات شگرفی بین مردم روزگار ما وجود داره. یکی نگران سرکوب و کشتار حکومت وبه باد رفتن ثروت کشور و دیگری هنوز دم از رهبری و ولایت و اسلام سیاسی میزنه.سوالی که مطرح هست اینه که آیا این افراد واقعا» اینقدر جاهل هستند که فکر میکنند مواضع نظام بر طبق اصول اسلام و به نفع مردم و کشوره؟ و یا اینقدر خودخواه و شیطان صفت هستند که فقط به دلیل اینکه وابستگان نظام هستند و از این طریق منافعی رو دست و پا کردن دارن به مملکت و مردمشون خیانت میکنند.البته در هر دو حالت قضاوت به مردم و همچنین تاریخی که از این اوضاع آشفته باقی میمونه واگذار میشه.
  ===========================================
  تنوع دیدگاه های گوناگون در یک جامعه چیزی است کاملا طبیعی و همه این دیدگاه ها حق ابراز وجود و بیان خود را باید داشته باشند. آن چه مهم است این است که ازادی بیان برای همه وجود داشته باشد و کسی دیگری را محدود نکند و کسی در چارچوب دیدگاه خود به دیگران تعرض نکند. مهم این است که دیدگاه اکثریت بتواند حکومت کند و دیدگاه اقلیت آزادی کامل بیان داشته باشد. اشکال در اینجاست که بسیاری مردمان هنوز این مرزها را نمی شناسند.
  شاد باشید
  نویدار

 39. با سلام مجدد
  من دنبال شريك جرم براي خاور ميانه ايها نيستم بلكه ميخوام براي روشن شدن علت اصلي اين واكنشها يادآوري كنم كه بسياري از خصلتهاي سياسي خاورميانه ايها برگرفته از غرب است. چيزهاي خوب مانند دمكراسي و پارلمانتاريسم و حقوق شهروندي و… مانند همين كارهاي زشت آتش زدن پرچم و تظاهرات خشن و پرتاب اشيا و…
  در واقع خصلتهاي اصلي خاورميانه ايها چيزهاي ديگري بود ولي با غرب زدگي روشنفكران طبعا خوب و بد غربيها به جاي اين خصايل نشست و در مواردي ادغام شد و تغيير شكل داد. اصولا در 4-5 قرن گذشته غرب گرايي از مردم سربزير و مطيع خاور ميانه چهره اي التقاطي از خشونت براي استقلال و دموكراسي بوجود آورد. اما چيزي كه هست هر پديده وارداتي بايد با فرهنگ مربوطه وارد شود و اگر فرهنگ مربوطه همخواني اجتماعي نداشته باشد بايد از ورود آن خودداري نمود.

 40. به مسئولين جمهوری اسلامی که از کفش پراني منتظر الزیدی خبرنگار عراقی بطرف آقای بوش دفاع کرده اند بگوئيد ايشان همچنين موضع مسئولين جمهوري اسلامي ايران در عراق را بشدت محکوم کرده اند. لذا تقاضای امام جمعه تهران برای راهپيمائی بصلاح ايران نيست.

 41. نويدار عزيز اين پست سادلوحانه از شما بعيد بود.
  رئيس جمهوري كه بخاطر خطرات احتمالي صدام كه از اساس بي پايه بوده تعداد زيادي مردم بيگناه را به خاك و خون كشيده است حالا اگر در مقابل پرتاپ لنگه كفشي واكنش خاصي نشان ندهد باظرفيت و متمدن است. احمدي نژاد و خامنه‌اي، هرچند كه در مقابل شتردزدي چون بوش تخم مرغ دزد هم به حساب نمي‌آيند اگر در مقابل چنين كنشي، واكنش خاصي نشان دهند من احترام بيش‌تري برايشان قائل خواهم بود چون لااقل صادقانه و طبق خلقياتشان رفتار كرده‌اند هر چند آنچه كه تا به حال رخ داده نمايانگر اين بوده كه اينان هم چون بوش ابله مي‌دانند در چنين صحنه‌هايي چه كنند.
  اميدوارم نيت‌تان از اين نوشته‌ها خير باشد و الا خاورميانه‌اي‌ها كم از انسان‌هاي غربي ندارند تنها نكته اينجاست كه هر تمدني پستي و بلندي دارد اما اگر ذره‌اي تاريخ بدانيد، مي‌دانيد كه آنروز كه غرب در پستي بود خاورميانه اينطور كه غرب با ما برخورد مي‌كند نبود.

 42. GOomile
  واقعا از تحلیلت خوشم اومد.
  حرف دل من را زدی

 43. salam dostan(ozr khahi mara babate fonte english bepazirid) man ba nazar farshade aziz kamelan movafegham.etminan daram aghaye bosh dar barabare tarikh roo sefid khahad bood/ dorost bar khalafe aghaye khamenei va ham palegihayash. aghaya navidar az shoma niz sepas gozaram

 44. از حرفت كه گفتي انان خاور ميانه اي تأييد مي كنم مردماني عقب مانده و در حسرت حركات خواص
  اما جديدآ طرف احمدي اد گوجه پرت مي كنند

 45. يدار عزيز كشور ما اينقدر مشكل داره كه مقامات به اصطلاح اسلامي ما نيان و به اين جور حرف ها توجه نكن كشوري كه 500سال از تمام كشور هاي غربي و به قول خودشون وحشي و بدون تمدن عقب مونده چه از لحاظ علي فرهنگي و اجتماعي
  به اجتماع ما مردها در ايران توجه كن و تبعيض زنها
  ما حتي نمي تونيم عقايد خودمون رو به راحتي بيان كنيم
  و اصلاً وقتي طرف احمدي نژاد رئيس جمهور بي درايت ما گوجه ژرت كردن يكي اومد توجه كنه تازه كشور ما و مقامات ما اونو يك سناريو مي دونن پس كفش اندازي به بوش هم سناريو ايران بوده بوش هيچ كاري براي مردم عراق و افغانستان نكرده حداقل به مردم خودش كه خدمت كرده ما نمي خواهيم براي ما كاري بكنن حداقل آزادي ما رو به ما برگردونن بوش تنها كار خوبي كه كرد اون صدام نامرد و گور به گور و اون طالبان رو از بين برد تا مردم اون كشور راحت تر زندگي كنن وقتي مردم عراق و نجف وحشي هستن بوش چه گناهي داره چرا در بخش كردها اين مسائل وجود ندار و دموكراسي حاكم

 46. آقا پسر – اگه ایرانی هستی و یا اگه اهل خاورمیانه یی باید اینو بفهمی که ایرانی بودن یک افتخاره و هیچ وابستگی به اشخاص و مسئولینی که چند زمانی میان و میرن نیست که هر چی دلت بخواد بار ایرانیها بکنی . لطفا» کمی به تاریخ مراجعه کن و ببین ادب و صنعت و طب و فرهنگ ما ایرانی هاست که پایه گذار بشریت شد و همین الان شعار کورش سر در سازمان ملل است و از 5 هزار سال پیش هم یکتا پرست بودند .پس می بینی که این آدمها نیست که ایرانیت را می سازن . این تاریخ ملتهاست و شما لطف کن و برو یک کمی مطالعه تاریخ را بکن شاید یه چیزهایی یاد گرفتی و ارشاد شدی .خداوند همه بندگانش را به راه راست هدایت کنه . آمین

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: