نوآم چامسکی در 80 سالگی، کماکان وجدان ناراحت دیگران

امروز که در ایران روز دانشجو است، نوآم چامسکی 80 سالش شده است. او بدون تردید یکی از جنجالی ترین چهره های امروزی بشریت است. نخستین بار که با نام او آشنا شدم، در زمانی بود که در دانشگاه اشتوتگارت زبان شناسی و ادبیات آمریکا می خواندم. او را به عنوان استاد زبان شناسی، رییس دانشکده فلسفه و زبان شناسی در MIT و بنیان گزار شبه تئوری Universal Grammar یا «دستور زایشی-گشتاری» شناختم که علم جوان زبان شناسی را در سالهای 1960 از اساس دگرگون ساخت.

چامسکی پایه استوار علم زبان شناسی است.

او تئوری «دستور زایشی-گشتاری » را در زبان شناسی نظری بنا نهاد که تلاش دارد روند یادگیری زبان را در انسان و به ویژه نوزادان توضیح دهد. بر اساس «دستور زایشی-گشتاری » انسان به هنگام تولد دارای نوعی دستور زبان انتزاعی است که با کمک آن زبان پیرامون خود را یاد می گیرد. این دستور زبان، جامع و مستقل از هر زبان ملی است. کودکان نخستین زبان را (می تواند حتی چند زبان باشد) بر این اساس می آموزند. کودک بر این اساس، دستور زبان ویژه خود را طراحی کرده و زبان مادری را بر پایه آن می آموزد.TURKEY CHOMSKY چامسکی در سال های 1980 به این دیدگاه رسید که همه زبان های دنیا دارای یک دستور زبان ساختاری مشترک و پایه هستند. او همواره روی دیدگاه های خود کار می کند و آنها را تکامل می بخشد. از سال 1995 تاکنون، دیدگاه  او و هم فکرانش بر این اساس است که تغییرات زبانی کاملا در محدوده واژگان اتفاق می افتد و متغیر های دستوری تنها به ویژگی های عناصر کاربردی واژگان ارتباط می یابند. بنابراین آموزش زبان می تواند تنها بر اساس یادگیری واژگان ساده شود. از همفکران او در زبان شناسی می توان از ادوارد سفیر، جری فودور و ریچارد مونتاگ نام برد.

شبه تئوری «دستور زایشی-گشتاری » منتقدانی هم دارد که پرداخت به آنها در چارچوب نوشته وبلاگ نمی گنجد.

چامسکی یک روشنفکر ناراضی آمریکایی است.

او خود را آنارشیست چپ می داند و دولت آمریکا را تروریست می خواند. هیچ کدام ار رییس جمهورهای آمریکا از زبان تیز انتقاد او سالم در نرفته اند و حتی کندی که بسیار محبوب بود، مورد انتقاد سنگین چامسکی قرار گرفت. او که یهودی نیز هست، دولت اسراییل را تروریست می داند و طرفدار فلسطینی هاست.

چامسکی معتقد است که جامعه آمریکا جامعه ای دمکراتیک است اما ساختار دولتی دمکراتیک نیست. در چنین چارچوبی دولت به خاطر وجود دمکراسی نمی تواند از سلاح سرکوب افکار استفاده کند و از این رو قشرهای حاکم یک سیستم پیچیده مغزشویی و هدایت افکار عمومی پدید آورده اند. چامسکی می گوید که جامعه آمریکا در حد زیادی سیاست زدایی شده و روشنفکران آن از noam_chomskyسازشکارترین و کم انتقادترین روشنفکران جهان هستند. او از نظام «مغزشویی غربی» (Western System of Indoctriination) و «حماقت نهادینه شده» (Institutionalized Stupidity) در جامعه نام می برد. در عین حال که او معتقد است که در آمریکا مغزشویی ژرفی روی می دهد، می گوید که آمریکا آزادترین و بازترین کشور جهان (و حتی بازتر از اروپا) است و او زندگی در آنجا را ترجیح می دهد. او دولت آمریکا را «دولت تروریست» می خواند و ردپای آن را در بسیاری از رویدادهای جهان نشان می دهد. چامسکی آمریکا را مرکز شرارت می داند و هرگاه آمریکا در جایی ضربه ای می خورد، او به کنایه می گوید: «نوش جان! خود کردی و خود خوردی.»

چامسکی «تروریسم دولتی» اسراییل را نیز همیشه زیر ضرب گرفته است. ّبا این حال معتقد است که در جامعه اسراییل همفکران او می توانند آزادانه صهیونیسم و سیاست دولت اسراییل را زیر انتقاد گیرند و از منافع فلسطینیان دفاع کنند و برای آنها اتفاقی نمی افتد.

چامسکی وجدان ناراحت دیگران است.

چامسکی که همواره دولت و جامعه آمریکا را زیر ضرب انتقاد می گیرد، در جامعه ای زندگی می کند که آزادی اندیشه در آن نهادینه شده است. انسانی چون نوآم چامسکی در کشورهایی چون چین، ایران، سوریه، عربستان سعودی یا سنگاپور، خائن به منافع ملی، دشمن امنیت، جاسوس بیگانه و دیگر چیزها هستند و زنده نمی مانند. اما چامسکی در آمریکا بدون هیچ گونه هراسی زندگی می کند، یکی از noam_chomsky-3مشهورترین دانشمندان آنجاست و در بهترین دانشگاه آنجا تدریس و پژوهش کرده است. آنهایی که در ایران و دیگر جاها برای او به خاطر آن که بسیار قوی تر و بهتر از آنها به آمریکا انتقاد می کند، سرودست می شکنند و چپ و راست کتاب ها و نوشته های او را به فارسی برگردانده و چاپ می کنند، خود کسانی چون او را به دادگاه کشانده، به زندان انداخته و یا اعدام می کنند. چامسکی خار چشم آنها و وجدان ناراحت همه سرکوب گران است. وجود کسی چون چامسکی نفی آنهاست.

چامسکی پرمرجع ترین دانشمند تاریخ بشر تاکنون است.

نوآم چامسکی بیشترین رجوع (Reference) به نوشته هایش، چه علمی و چه سیاسی، از سوی دیگران در تاریخ علم بشری را دارد. هیچ دانشمندی تاکنون در این زمینه به او نرسیده است. در زمینه های بسیاری نمی توان کار علمی کرد و او را دور زد.

در سال 1995 زمانی که در مونترال کانادا بودم، چامسکی برای سخنرانی به دانشگاه مونترال آمده بود. چنان جمعیتی در ساختمان سالن سخنرانی و پیرامون آن گردآمده بود که جای سوزن انداختن نبود و ما نتوانستیم حتی وارد ساختمان شویم و سخنرانی را با مونیتورهای بیرون پی گیری کردیم.

آن شب پس از سخنرانی در تمام کانال های تلویزیونی مونترال گشتیم و فردایش روزنامه های شهر را خواندیم و کوچک ترین خبری پیرامون این رویداد نیافتیم. در حالی که اگر کسی با کسی در خیابان دعوایش شده بود، یا یک ساندویچ دزدیده بود، در اخبار فیلم آن را نیز می شد به تفصیل دید. چامسکی در رسانه های مهم آمریکایی وجود خارجی ندارد و از سوی آنها نادیده گرفته می شود و با این وجود پر مرجع ترین دانشمند جهان است. همین برای تمسخر آنها کافی است.

فهرست کتاب های نوآم چامسکی که به فارسی برگردانده شده اند را در ویکی پدیا یافتم. البته خواندن آنها به انگلیسی بسیار روان تر است:

آثار سیاسی

 • o نئولیبرالیسم و نظم‌جهانی.ترجمهٔ مرتضوی، حسن.تهران:نشر دیگر،۱۳۷۹.
 • o آمریکای بزرگ و حقوق بشر.ترجمهٔ بهزاد باشی.تهران:انتشارات آگاه،
 • o دهه جنگ سرد: روند جنگ سرد در دهه ۱۹۸۰ – ترجمه شاهرخ وزیری (۱۳۶۴)
 • o مثلث سرنوشت ساز، فلسطین، آمریکا و اسرائیل – ترجمه عزت الله شهیدا (۱۳۶۹)
 • o دمکراسی بازدارنده – ترجمه غلامرضا تاجیک(۱۳۷۲)
 • o ۱۱ سپتامبر – ترجمه خلیل دباش (۱۳۸۲)
 • o سلطه یا بقا: طرح سلطهٔ آمریکایی – ترجمه علیرضا ثقفی (۱۳۸۵)

آثار زبان شناسی

 • o ساختارهای نحوی، (ترجمه احمد سمیعی گیلانی)
 • o زبان‌شناسی دکارتی: فصلی از تاریخ تفکر عقلگرا – ترجمه احمد طاهریان انتشارات هرمس (۱۳۷۷)
 • o زبان و اندیشه – ترجمه کوروش صفوی انتشارات هرمس(۱۳۷۹)
 • o دانش زبان: ماهیت ، منشاء و کاربرد آن – ترجمه علی درزی(۱۳۸۰) نشر نی
 • o کنترل رسانه ها: عبدالرضا شاه محمدی – انتشارات فکرت 1381

17 پاسخ

 1. neveshtehaton ro az fee donbal mikonam va az in post mamnonam, fahmidam ke chizi az in agha nemidonam va bayast bishtar bekhonam

  neveshtehaton vaghean khobe

 2. ممنون. بسیار جالب بود.

 3. very nice…thanks

 4. ممنون از اين نوشته. با انسان بزرگي آشنا شدم. عقايد تند و تيزي دارد كه با آنها مخالفم اما بسيار قابل احترام است و در حدي نيستم كه بخواهم ايشان را نقد كنم و يا حتي تمجيد كنم. اينكه ايشان در TV ديده نمي‏شوند طبيعي است، اكثر رسانه‏ها در حد و اندازه‏اي نيستند كه فعاليتهاي ايشان را دنبال كنند.

 5. سلام و ممنون از اين پست خوب. فقط يك نكته: كتاب ‹كنترل رسانه ها› نوشته اي انتقادي/سياسي است و آن قدر كه خوانده ام و فهميدم ربط مستقيمي به زبان شناسي ندارد. مگر آن كه مترجم محترم كتاب را گونه اي ديگر ترجمه كرده باشد.
  ================================
  درست است. من فارسی آن را ندیده ام و گمان هم نمی کنم که بشود آن را جور دیگری ترجمه کرد که به کار زبان شناسی بخورد. من لیست را از ویکی پدیا برداشته ام و برای آنها نیز پیامی فرستاده ام که آن را اصلاح کنند.
  نویدار

 6. اگر ساکن کشور فرانسه هستید بی درنگ فیلم جدید در باره نوام چامسکی را ببینید

  Chomsky & Co.

 7. مطلب بسیار جالبی بود. نشد بی کامنت برویم.

 8. خیلی موجز و مفید چامسکی را معرفی کردی. کار بسیار مفیدی بود.

 9. مطلب با کیفیت و قشنگی بود. مرسی.

 10. او مرد قابل احترامی است ممنون به خاطر مطلب

 11. ممنون از کار خوبی که کردید.
  یک پست در وبلاگ تازه خودم اختصاص دادم به لینک به مطلب شما
  http://www.hazaar.wordpress.com

 12. […] دسامبر 11, 2008 · بدون دیدگاه اینجا زیر رو ببینید […]

 13. […] نوآم چامسکی در 80 سالگی، کماکان وجدان ناراحت دیگران «در سال 1995 زمانی که در مونترال کانادا بودم، چامسکی برای سخنرانی به دانشگاه مونترال آمده بود. چنان جمعیتی در ساختمان سالن سخنرانی و پیرامون آن گردآمده بود که جای سوزن انداختن نبود و ما نتوانستیم حتی وارد ساختمان شویم و سخنرانی را با مونیتورهای بیرون پی گیری کردیم. آن شب پس از سخنرانی در تمام کانال های تلویزیونی مونترال گشتیم و فردایش روزنامه های شهر را خواندیم و کوچک ترین خبری پیرامون این رویداد نیافتیم. در حالی که اگر کسی با کسی در خیابان دعوایش شده بود، یا یک ساندویچ دزدیده بود، در اخبار فیلم آن را نیز می شد به تفصیل دید. چامسکی در رسانه های مهم آمریکایی وجود خارجی ندارد و از سوی آنها نادیده گرفته می شود و با این وجود پر مرجع ترین دانشمند جهان است. همین برای تمسخر آنها کافی است.» […]

 14. ممنون از نوشته ی خوبت.
  فقط یک نکته اگر به جای یهودی می نوشتی یهودی زاده بهتر بود.
  ================================
  از این که آیا او اعتقاد مذهبی دارد یا نه، اطلاعی ندارم و چون اهمیتی هم ندارد، به دنبال روشن سازی این مورد نرفتم.
  نویدار

 15. مقدمه ی خوبی بود برای آشنایی. ممنون.
  آن آزادی نهادینه بدجور غبطه انگیز بود. جدن توی گلویم گیر کرد : )

 16. زیبا و گویا نوشتید. ممنون

 17. سلام ایا اطلاعاتی درباره واژه شناسی زایشی دارید اگر مرجعی معرفی کنید ممنون می شوم . واژه شناسی بر اساس نظر کاتامبا که بصورت لایه ای پیشنهاد می شود . از اطلاعات راجع به چامسکی سپاسگزارم .

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: