این کاسه های داغ تر از آش

طرح صلح عربی که سالها پیش توسط عربستان سعودی پیشنهاد شد، اکنون هواداران بیشتری می یابد. هم کشورهای عربی دیدشان دارد مثبت می شود و هم اسراییل. شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، از این طرح به عنوان «تغییر فاحش» در سیاست اعراب نام برد و اهود باراک وزیر خارجه اسرائیل گفت که از این طرح می توان «به عنوان پایه» مذاکرات استفاده کرد. این طرح از اعضای اتحادیه عرب می خواهد در صورتی که اسرائیل به مرزهای پیش از 1967 عقب نشینی کرده و با راه حلی عادلانه در مورد مساله فلسطین و یک صلح جامع موافقت کند، این کشور را به رسمیت بشناسند. به گزارش گاردین، سازمان کنفرانس اسلامی که ایران نیز عضو آن است، بر این ابتکار عمل مهر تایید زده استpeace-plan-advert.

حال اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی یک آگهی تمام صفحه ای در روزنامه گاردین به چاپ رسانده اند و خواستار حمایت از این طرح شده اند. پرچم اسراییل و فلسطین در این آگهی در کنار هم در میان آن و پرچم های دیگر کشورهای اسلامی، از جمله ایران، کناره های آگهی را تزیین کرده اند. حالا حکومت اسلامی از این کار بشدت برافروخته است و راه خود را جدا کرده است. سفارت ایران در لندن در نامه ای به گاردین می نویسد که جمهوری اسلامی «به هر حرکتی از سوی برخی کشورهای عربی برای به رسمیت شناختن رژیم اشغالگر صهیونیستی به هر شکلی از جمله در قالب کنفرانس اسلامی» معترض است.

روزنامه عربی «الحیات» که به عربستان سعودی تعلق دارد، نیز این آگهی را در تمام صفحه منتشر کرده است. تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در یک اقدام بی سابقه در هفته گذشته با چاپ آگهی در روزنامه های عبری زبان به حمایت از این طرح پرداخته است. برک اوباما نیز گفته است که اسراییلی ها باید «دیوانه» باشند، اگر این طرح را نپذیرند.

دیوانه یا عاقل، هر چه هست، درگیری دو ملتی است که هیچ گاه ربطی به ایران نداشته و ایران نیز هیچ گاه مشکلی جدی با آنها نداشته است. کاش این ایران می بود که با توجه به سابقه تاریخی دوستی با ملت یهود و ارتباط خوب با اسراییل در سالهای پیش از انقلاب و رابطه خوب با فلسطینی ها، هر چند با فراز و نشیب، اکنون خود مبتکر چنین طرحی می بود و گامی در راه حل این درگیری بر می داشت. اما نه، چون بسیاری دیگر از کارهای حکومتیان، باید لجبازی کرد تا این که بیایند و چماقی بر سرشان زنند و سرانجام با خواری، توافقی تحقیرآمیز را امضا کنند، همانگونه که در مورد اشغال سفارت آمریکا اینگونه شد و در مورد دریای مازندران، پایان جنگ با عراق و بسیار موردهای دیگر. باید همیشه چهره ای مفلوک و تحقیرآمیز از کشور به نمایش گذارند.

داستان دخالت ایران در درگیری میان فلسطین و اسراییل اگر هم شاید 30 سال پیش پایه ای می داشت، دیگر از چارچوب هر گونه منطق و اخلاق خارج شده است. باید به انتظار بنشینیم و ببینیم که روزی فلسطینی ها و اسراییلی ها با هم بر علیه دخالت این کاسه های داغ تر از آش متحد شوند و ما بشویم یک سوی درگیری و آنها آنسوی دیگر!

Advertisements

21 پاسخ

 1. اتفاقن من هم همینو می گم روزی بالاخره اونا علیه ما متحد می شن. راستش الان هم اعراب حتی فلسطینی ها علیه ما متحد هستن.

 2. ای آقا… اگر اسرائیل صلح کند پس پرچم کجا را آتش بزنند؟ پس دشمن شان فقط امریکا باشد؟ ضمنا دیگر ایران نماد مبارزه با اسرائیل در بین خل ملنگ های عربی نخواهد بود. آن وقت دنیا یک طرف، ایران یک طرف. معلوم است که کاسه ی داغ تر از آش می شوند.

 3. 1. می دونین چند وبلاگ ِ آقا اجازهء دیگر هم هستند که فعالیت می کنند؟
  2. فلسطینی ها هم مانند بوسنی ها روزی ما را فراموش می کنند. پس چه بهتر که حالا ما فراموششان کنیم!
  ====================================
  1) کاش می نوشتید چند تا و کجا. جالب است.

 4. یعنی میخوای تکبیر هامون کوتاه تر بشه؟ دو بند آخر رو خوب نوشتی.
  کاش یه وقتی یه مطلب در مورد اشاره ای که به چگونگی پایان ماجرای گرونگیری کردی بنویسی
  شاد باشی

 5. اگه اینطوره که شما میگین، چرا مردم غزه در بدترین شرایط زندگی!! در حالی که کمترین امکانات زنده موندن رو ندارن، سرد نمیشن؟ راستی به نظر شما میشه به صهیونیستها گفت،ملّت؟؟؟ اگه همین بلایی که سر مردم غزه اوردند، سر کشور خودت هم می آوردند، اون وقت هم همین رو میگفتی؟
  راستی کی گفته فلسطین به ما ربطی نداره؟ به شما شاید، ولی ما فلسطین رو مثل هر کشور اسلامی دیگه، جزء لاینفک وطن اسلامی می دونیم. کاش عربهای نادون، کمی میفهمیدند.(سرانشون رو میگم. وگرنه ملّتها روز به روز بیدارتر میشن) راستی، فکر میکنی بعد از فلسطین و لبنان، نوبت ایران نیست؟؟ ماجرای جاسوسهای اسرائیلی رو که یادت نرفته! بمب گذاریهای اونها در شهرهای مختلف ایران رو چطور؟(از جمله شهر شیراز که چندین کشته و زخمی بهمون تحویل دادند) شما چطور ادعا میکنید ماجرای اسرائیل به ما ایرانی ها( ونه لزوما مسلمونها) ربطی نداره؟؟

 6. این مشکل فقط به دست ایران حل میشه نه کس دیگه
  چون مشکل خود ایرانه نه کسه دیگه .
  عربها که همون جنگ شش روزه براشون کارو تموم کرد

 7. راستی، محمد عادل، وبلاگ نویس مصری که علیه جنایات رژیم صهیونیستی مطلب می نویسه، توسط حکومت مصر، دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد. تو حدیث مفصل از این قصه بخوان!

 8. سلام علیکم
  در جواب به Tarnamaa باید عرض کنم :

  دوست عزیز زیاد داغ نشو ! از لحن کلامت به نظر می‌آد خیلی جوان هستی و از علم سیاست تنها بهره‌ای که برده‌ای، نوشته های روزنامه ها و وب سایت ها است !
  به خاطر داشته باش در جریان جنگ تحمیلی ، تشکیلات خود گردان فلسطین که در آن زمان در دست سازمان آزادیبخش (ساف) بود ، از صدام حمایت کرد و نه از جمهوری اسلامی !
  شاید یکی از دلایلی که یاسر عرفات رهبر فقید تشکیلات خودگردان و سازمان آزادیبخش و دار و دسته‌اش و جانشین کنونی او ابومازن (محمود عباس)، مورد غضب جمهوری اسلامی هستند و همچنین فلسفه وجود تشکیلاتی مانند» الفتح » و «حماس» در فلسطین یا قبل از آن جنبش «امل» و «حزب الله» در لبنان مسبوق به این سابقه است .
  البته این مساله در فلسطین ریشه دار تر از این حرفهاست چرا که پس از اعدام صدام ، در فلسطین ( که دولتش از قضا آن زمان دست حماس بود و نه ساف ) سه روز عزای عمومی اعلام شد و خیمه های عزا بر پا شد !!
  صدام بزرگ ترین حامی مالی و تسلیحاتی انتفاضه اول بود و حمله به کویت را هم به بهانه ایجاد انتفاضه دوم انجام داد .
  اعراب فلسطین نمک شناس تر از این حرف ها بودند که صدام ملعون را رها کنند و از جمهوری اسلامی حمایت کنند . مسئولان جمهوری اسلامی نیز این را می‌دانند ولی منافع استراتژیک و ژئوپولوتیک حکم می‌کند که از فلسطین دفاع کنند . یعنی اینجا یک جور بحث منافع حکومتی مطرح است و دلایل عقیدتی و شرعی در این مساله بسیار کم رنگ می‌باشد.
  اثبات این مدعا سخنان آقای هاشمی رفسنجانی ( از اولین کسانی که در دوره پهلوی و خفقان سیاسی آن موقع با جسارت به مساله فلسطین پرداخت و حتی کتاب «سرگذشت فلسطین» نوشته زعیتر اکرم را ترجمه و چاپ کرد ) در جواب به سوالات صادق زیبا کلام در همین زمینه در کتاب » هاشمی بدون روتوش » می‌باشد . اگر چه این سخنان بسیار محافظه‌کارانه است ولی با کمی تیزبینی، جواب بسیاری از سوال ها را خواهی یافت ! البته این کتاب تنها دلیل حرف های بنده نیست ولی تنها چیزی که قابل ارجاع دادن یافتم، این کتاب بود. وگرنه بنده بشخصه در محضر بسیاری از بزرگان و مسئولین، زودتر از اینها به این نتیجه رسیده بودم . والسلام

  پی نوشت :

  1. خبر خبرگزاری فارس :
  واكنش حماس به حكم اعدام صدام :
  وي گفت: ما ملت فلسطين از هر كس كه از ملت ما حمايت كند حمايت مي كنيم و صدام حسين رئيس جمهوري سابق عراق نقش حامي براي ملت فلسطين داشت !
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8508150471

  2. خبر سایت بازتاب ( الان شده تابناک ! ) :
  به گزارش خبرنگار «بازتاب»، به رغم این که شبکه‌های بین‌المللی تصاویر متعددی از کشتار شیعیان، کردها و جنایت‌های وی در ایران و کویت را به نمایش می‌گذارند، الجزیره مشغول نشان دادن تصاویر سوگواری علاقه مندان وی در فلسطین و برخی کشورهای همسایه عراق است!

  http://www.baztab.ir/news/56743.php

  3. خبر بی‌بی‌سی :
  مرگ صدام، سوگواری فلسطينیان، محبوبيت ديکتاتور ضد اسراييلی :

  خوشحالی آقای عرفات از چرخش سياسی ايران به سمت فلسطين اما چندان دير نپاييد، زيرا با آغاز جنگ عراق و ايران در شهريور سال ۱۳۵۹ رهبر ساف پس از يک دوره تلاش ناکام ديپلماتيک برای ميانجی گری بين دو کشور، در نهايت مجبور شد بين آيت الله خمينی و صدام حسين يکی را انتخاب کند و او بدون هرگونه پرده پوشی صدام حسين را انتخاب کرد.

  در حالی که بسياری از مسلمانان در عراق، ايران و کويت از اعدام صدام حسين اظهار خوشحالی کردند، برخی ديگر از مسلمانان در شمال آفريقا، اردن و فلسطين در مرگ او به سوگ نشستند . در اين ميان واکنش فلسطينی ها به اعدام صدام حسين مثال زدنی است. فلسطينی ها بيش از ساير اعراب خود را سوگوار صدام حسين نشان دادند !

  http://www.bbc.co.uk/persian/worldnews/story/2007/01/070101_mv-az-palestinians-saddam.shtml

  4. بازم مثال و منبع میخوای ؟ بابا عجب رویی داری جوون !!

 9. تو هر چند وقت یکبار میای به نمایندگی از وزارت جنگ اسرائیل و در حمایت از آن ها دروغ هاشون را تکرار می کنی، بیش از این از شماها انتظاری نیست
  1) می دونی غزه چه خبره؟ فکر می کنی اگر منتظر طرح صلح انی ها بشینند و حمایت مردم آزاده ای (بلا نسبت شما) نباشه، تا اون موقع چند تاشون مردن؟
  اصلا با کشته های چند قرن کشورهایی که نمی پسندی برابری می کنه؟
  دورویی هاتون را دیدیم، به خاطر چند تا آدم که حامی غرب هستند داد و هوار راه می اندازین و اینجا چون اربابان معنویتان امر فرموده اند، ساکتید
  2) غیر از وظیفه انسانی، ایران در فلسطین منافع استراتژیک سیاسی و نظامی دارد، نگو نمی دونی یا این منافع کمه، که اونوقت باید، در سطح اطلاعاتت یک شک اساسی بکنی

  در مجموع از همه جهات، این کار برای کشور عزیز خودمان و مردمان گرفتار آنجا ضروری است
  تا دفعه بعد که از بالا در این زمینه بهت دستور برسه . . .

 10. تارنما جان، من که با توجه به چیزی که در این وبلاگ می بینم اگر این بلاها سر کشور خودش هم می آمد، خیلی روی واکنشش نمی شد، حساب کرد
  تاریخ نشان داده که این قشر، در این مسائل چشم انتظار دستور جای دیگری!! هستند
  تاریخ نشان داده،دودی که از این ها بر می خیزد فقط تو چشم کشورشان می ره
  این ها تو تاریخ، امتحان وطن دوستی شان را پس داده اند

 11. آقای علیرضا، خوبه به چند نکته توجه کنید:
  1. ما مسلمانیم، قبل از اینکه ایرانی باشیم.(این را گفتم که از همین اول،تکلیف اعتقادم را روشن کرده باشم) منافع ملّت مسلمان فلسطین عین منافع ماست و ضربه هایی که به آنها می رسد هم عینا به ما می رسد. من مسلمان، فرقی بین یک هموطن مسلمان که در روستاهای سیستان و بلوچستان یا کردستان یا اصفهان و .. است و بین یک مسلمان که در یک نقطه ی دورافتاده دنیا زندگی می کند، نمی بینم. مسلمان مسلمان است. از هر نژاد و قومی که باشد و هر مذهبی که داشته باشد.(و این به دستور صریح اسلام است)
  2. مردم فلسطین دو دسته اند. برخی بخاطر شجاعتهای اولیه ای که از یاسر عرفات دیده بودند، شدیدا طرفدار وی شدند به حدی که وقتی عرفات مبارزه را کنار گذاشت و در لوای صلح ساختگی ترسش را بروز داد، باز از او حمایت کردند. همینها بودند که چند ماه قبل هم جنگ داخلی به راه انداختند و شدیدا از صلح خاورمیانه حمایت می کنند که البته تعدادشان هم کم نیست. گروه دوم، کسانی هستند که در ابتدا از عرفات حمایت می کردند ولی وقتی عرفات از مواضع شجاعانه اش دست برداشت، حاضر به همراهی او نشدند و بعدها از حماس حمایت کردند که اینها اکثریت مردم فلسطین هستند. اکثر مهاجران و اخراجی های فلسطین را هم به این گروه اضافه کنید.(اگر قبول ندارید، می توانید سری به شهرکهای فلسطینی نشین سوریه، لبنان و دیگر کشورهای عربی بزنید. ببینید که آنها ـ پیر و جوانشان ـ هنوز به عشق فلسطین زنده اند.
  3. اینکه در فلسطین برای صدام عزاداری کردند، مورد تأیید ما نیست. ولی اینرا به حساب جهالت این عده می گذاریم. آیا جهالت و نادانی آنها ـ بخصوص که متاثر از فقهای مرتجع و سیاسیونشان می باشند ـ دلیل می شود که ما حقّ مسلّم آنها را ندیده بگیریم. آیا این خودخواهی و بی عدالتی نیست که بگوییم چون آنها یک دیکتاتور را ـ آنگونه که باید ـ نشناختند، پس ما هم در استیفای حقّ آنها قدمی بر نمی داریم؟ این را هم اضافه کن که سوگواران صدام در اقلیت بودند و خبرگزاریها این قدر داغش کردند!
  4. جمهوری اسلامی ایران در قبال فلسطین دو سیاست طولی دارد: اول اینکه از مردم فلسطین به حکم اینکه جزو ملّت اسلامی هستند حمایت می کند. و دوم اینکه طبق چشم انداز تلمودی صهیونیستها، اگر روزی فلسطین و لبنان و سپس عراق، به دست صهیونیستها بیفتد، مرحله ی بعد، قطعا ایران است. لذا جمهوری اسلامی ایران، جهت حفظ منافع ملّی هم که شده، نباید بگذارد کار به آنجا برسد. لذا این حمایت، از جهت ملّی هم کاملا معقول است.(شاهد این قضیه را می توانید در خریداری اراضی عراق بعد از اشغال،توسط صهیونیستها و همچنین جاسوسیها و دسیسه های مکرر رژیم صهیونیستی در ایران، به وضوح بیابید)
  5. ممنون که بنده را جوان و خام پنداشتی. اگر فرمایش شما درست باشد ـ و من هم ادعایی ندارم ـ لطف کنید و ببینید مخاطبتان چه می گوید. نه اینکه کیست. مهم سخنی است که گفته می شود و باید نقد شود نه اینکه طرفتان کیست.(العاقل یکفیه الاشاره)
  ===================================
  گمان نمی کنید که بهتر باشد به جای واژه «ما» از «من» استفاده کنید؟ بسیاری هستند که نمی خواهند اول مسلمان باشند و سپس ایرانی. این «ما» که از آن سخن می گویید، کیست؟

 12. سلام
  من به تازگی با وبلاگ شما اشنا شدم . در صورت تمایل برای تبادل لینک .لطفا به من یک پیام ارسال کنید . خوشحال میشوم وبلاگم مزین به لینک سایت شما بشود . با سپاس

  http://shahrokh59.blogfa.com/

 13. ضمن تائید سخنان علیرضا در مورد مواضع فلسطینی ها،لبنانیها واعراب دیگر ، لازم به یاد آوری میدانم که این «ما» های مسلمان بعضی وقتها یادشون میره مسلمانی چیه!مثلا وقتی پای منافع رفیق شفیق روسیه در چچن در میان باشه یا رفیق شفیق دیگر ارمنستان اگه بخواد از مسجدهای آذربایجان خوکدانی درست کنه یا دوستان سودانی وقتی حتی شیعیان را بنام کافر به بردگی بفروشند و…اگه یادتون باشه آقای خمینی در وصیت نامه اش نوشت که ایران ممکن است روزی با آمریکا دوستی کند اما با وهابیون سعودی حرام است یکی دو سال بعد مرگ وی دولت ایران از اینکه سعودیها جواب سلامشان را گرفته بودند به زمین وزمان فخر می فروختندمتاسفانه دنیای این آقایون «ما» یک طرفه و دید از تنها یک پنجره رو به حیاط خلوت «ما» است.البته خطر صهیونیستها را هرگز فراموش نکنید زیرا معتقد به اسرائیل بزرگ(از بیت المقدس تا خلیج فارس ) هستند ولی دنیا گرفتار سیاست است و» صداقت «در «سیاست»» حماقت».

 14. جناب آقا اجازه! بجای آنکه سرت را مثل کبک زیر برف کنی سری به رسانه ها بزن تا ببینی طرح های صلح و شعارهای دوستی آبدوغ خیاری و «تغییرات فاحش» که اساتید اسرائیلی ات می گویند، چیزی جز «کشک» نیست.
  اسرائیل «هرگز» زیر بار طرح صلح عربی نخواهد رفت و یک قدم (تاکید می کنم، یک قدم) از سرزمین های اشغالی عقب نخواهد نشست. این جمله را دوباره بخوان تا متوجه آن «کشک» که گفتم بشوی.
  اگر شصت سال زمان برای اثبات این موضوع و پیشروی قدم به قدم اسرائیل در خاک فلسطین برای تو کافی نیست، می توانی شصت سال دیگر صبر کنی تا متوجه خوی استعماری و استکباری این فرزند نامشروع و شوم غرب بشوی.
  تو اگر می خواهی از زیر بار مسئولیت انسانی ات شانه خالی کنی یا اوج ارادتت را به اسرائیل نشان بدهی، بهتر است بدنبال روش های بهتری برای توجیه این موضوع باشی. امروزه دیگر هیچ انسان عاقلی درباره فاجعه انسانی که بیخ گوشش درحال رخ دادن است، ندای «به ما چه ربطی دارد» سر نمی دهد.
  ضمنا، برای آنکه کمی از زیر سلطه رسانه های غربی که سرتاپای ذهنت را شست و شو داده اند خارج شوی این را می گویم تا بدانی؛ افکار عمومی جهان اسلام (با شناختی که از اسرائیل داشتند) از همان ابتدا طرح صلح عربی را یک رویای کودکانه (که تنها از ذهن بادیه نشینان سعودی می تراود) می دانستند و برای همین اهمیتی برای آن قائل نبودند.
  شما هم بجای اینکه کاسه داغتر از آش بشوی به میان مردمان منطقه برو و نظر آنان را بدون واسطه و از زبان خودشان بشنو.

 15. سلام علیکم
  برادر عزیزم Tarnamaa
  فکر می‌کنم تو اصلا متن را درست نخواندی و با همان تعصبات گذشته به قضیه نگاه می‌کنی و اگر تا قبل ذره ای شک داشتم که بسیار جوان هستی و در علم سیاست بی‌تجربه ، اکنون به ضرس قاطع عرض می‌کنم که اینگونه است و برعکس ظن تو ، مبنای سخنان من دقیقا همان » ما قال » است و نه » من قال »
  ذکر چند نکته ضروری به نظر رسید :
  1. اکثریت قاطع مسلمانان فلسطین، سنی ناصبی هستند و به ائمه اطهار علیهم السلام توهین می‌کنند. چنين افرادي، هر چند از نظر ظاهري مسلمان به حساب مي آيند، اما در حقيقت و بر طبق احاديث اهل بيت(عليهم السلام) بدترين خلق و در حدّ كفر و بلكه بدتر از هر كافري مي باشند، زيرا علاوه بر دلايل متقن از قرآن و روايات اهل بيت (ع) راجع به جايگاه و عظمت اهل بيت(ع) حتي و بعضي از علماء اهل سنت حب و بغض عترت طاهره را مفتاح بهشت و دوزخ و علامت ايمان و كفر دانسته اند. از جمله امام احمد ثعلبي كه از بزرگان اهل سنت است در تفسير خود ذيل آيه مودت (قل لا اسئلكم عليه اجراً الاّ المودّة في القربي) آورده كه محبت و مودّت اهل بيت طهارت از اصول دين و اركان اسلام است و هركس خلاف اين عقيده داشته باشد كافر و از دين اسلام خارج و ناصبي مي باشد.
  دليل بر اين مطلب روايتي است كه رسول اكرم(صلي الله عليه وآله) فرموده و خود علماء اهل سنت آن را نقل كرده اند، از جمله اين روايت است كه: (من مات علي حب آل محمد مات شهيداً الا و من مات علي حب آل محمد مات مغفوراً له الا و من مات علي حب آل محمد مات تائباً… الا و من مات علي بغض آل محمد جاء يوم القيامة مكتوباً بين عينيه آيس من رحمة الله الا و من مات علي بغض آل محمد مات كافراً و من مات علي بغض آل محمد لم يشمّ رائحة الجنة) «يعني آگاه باشيد كسي كه بميرد بر دوستي آل محمد شهيد مرده است و توبه كننده از گناه و آمرزيده شده (البته اينجا توضيحي دارد كه مجالش نيست)… آگاه باشيد و كسي كه بميرد بر دشمني آل محمد، روز قيامت بين دو چشم او نوشته شده است، از رحمت خدا نااميد است. آگاه باشيد و كسي كه بميرد بر دشمني آل محمد كافر مرده است، آگاه باشيد و كسي كه بميرد بر دشمني آل محمد، استشمام نمي كند بوي بهشت را»
  بله دوست عزیز !! خوارج هم وظیفه مسلمانی خود می‌دانستند که اسلام و مسلمین را نجات دهند، پس قرآن بر سر نیزه کردند و در برابر قرآن ناطق ایستادند ! برادرانه نصیحتت می‌کنم که حب آل محمد ( علیهما آلاف آلاف تحیه و الثناء ) را به این چیزهای ظاهری که دعوایش بر سر لحاف ملانصرالدین است نفروشی ! و مطمئن باش دولت جمهوری اسلامی هم اگر منافع سیاسی و استراتژیک در آنجا نداشت، زودتر از اینها در حمایت از فلسطین تجدید نظر کرده بود و صد البته در سیاست معیار دوستی و دشمنی منافع دولت ها و ملت هاست.
  2. من از کشتار هر انسان ( چه مسلمان و چه هر چیز دیگر ) بیزارم و صد درصد ظلم و جور و تعدی را نفی و محکوم می‌کنم ! همانگونه که از صدام حسین ملعون بیزارم .. برادر عزیز ! نمیدانم چند سال داری و اصلا جنگ تحمیلی را به خاطر می‌آوری یا آن زمان کودکی چندین ماهه بیش نبودی و یا شاید حتی بعد از جنگ به دنیا آمده باشی ! بهتر است به جای اینکه اجازه بدهی به جای تو فکر کنند و تو فقط ناطق و سخنگوی افکار تزریق شده باشی ، کمی نگاه کنی به جانبازانی که یادگار جنگ را هر روز با خود به این ور و آنور می‌برند ! اینها هم مسلمانند و هموطن تو ! شیعه اثنی عشری هم هستند . صدامی که فلسطین از او حمایت کرد و در زمان به درک واصل شدنش هم باز از او حمایت کرد و هنوز هم می‌کند ، این بلا را به سر آنها آورده .

  3. » گروه دوم، کسانی هستند که در ابتدا از عرفات حمایت می کردند ولی وقتی عرفات از مواضع شجاعانه اش دست برداشت، حاضر به همراهی او نشدند و بعدها از حماس حمایت کردند که اینها اکثریت مردم فلسطین هستند. اکثر مهاجران و اخراجی های فلسطین را هم به این گروه اضافه کنید.(اگر قبول ندارید، می توانید سری به شهرکهای فلسطینی نشین سوریه، لبنان و دیگر کشورهای عربی بزنید. ببینید که آنها ـ پیر و جوانشان ـ هنوز به عشق فلسطین زنده اند .. »
  این سخنان مزاح جالبی بود ! می‌دانم که این جملات از خودت نیست ولی باید عرض کنم کسی که این ها را به تو گفته و یا نوشته و تو رفتی و خوانده‌ای ، او حتی یک بار هم به آنجا نرفته !
  بنده هم در سوریه بوده‌ام هم در لبنان. یعنی در آن دو جا تحصیل کرده‌ام . اگر دوست داشته باشی میتوانم در سفری به آنجا ( البته با خرج خودت ! ) تو را همراهی کنم و چیزهای جالبی نشانت بدهم ! اکثر فلسطینی های مقیم کشورهای اطراف با دیدن ایرانیان موضع گیری و گلایه می‌کنند و اعلام نارضایتی از دخالت‌های جمهوری اسلامی در کشورشان را اینگونه بیان می‌کنند . چندی پیش در محضر آقای مرعشی در جمعی دوستانه سخنانی شنیدم که در ابتدا باور نکردم، اکنون با دیدن افرادی مانند شما به آن حرف ایمان آوردم .

  و در آخر باید عرض کنم، که بنده را حلال بفرمائید و غرض فقط شاید کمکی به اصلاح افکار اشتباه بود و دیگر هیچ !
  قوله التعالی :

  ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْكِتَابَ الَّذِينَ اصْطَفَيْنَا مِنْ عِبَادِنَا فَمِنْهُمْ ظَالِمٌ لِّنَفْسِهِ وَمِنْهُم مُّقْتَصِدٌ وَمِنْهُمْ سَابِقٌ بِالْخَيْرَاتِ بِإِذْنِ اللَّهِ ذَلِكَ هُوَ الْفَضْلُ الْكَبِيرُ

  سوره مبارکه فاطر – آیه 32

 16. برادر عزیز، آقای «علیرضا»
  سلام
  ممنون که بحث را جوانمردانه و با اخلاق ادامه دادید.
  1. قبول دارم. آنچه من از مسلمانان فلسطین می دانم، از خبرگزاریها(فارسی و عربی)، رادیو و تلویزیون، روزنامه ها، و تعدادی از دوستان عرب زبانم است. شاید اطلاعات بنده از آنچه شما دیده اید ناقص تر باشد یا اشتباه باشد. این را هم قبول دارم که اگر مسلمانی به اهل بیت پیامبر (صلّی الله علیه و آله) اهانت کند یا دشنام دهد، حکم مسلمان را ندارد. (اگرچه دایره ی اعتقادات از احکام هم کمتر است و در اعتقاد خیلی های دیگر هم …) ولی، آنچه باعث می شود که ما شدیدا از فلسطین و مسلمانان آن دفاع کنیم، فقط به منافع دولتها و حکومتها بر نمی گردد. به هر حال شما اذعان می کنید که در همین کشور فلسطین به اصطلاح ناصبی، فراوان از مسلمانان معتدل هم داریم که ناصبی نیستند. اگر شما نمی شناسید، من می شناسم. تکلیف این گروه چیست؟ آیا نباید ـ طبق وظیفه ی اسلامی از این گروه حمایت کرد؟ این را هم اضافه کن، که فلسطین، یک نماد است. یک شعار از شعائر صریح اسلامی. این را که گفتم، یاد فدک افتادم. یاد اینکه آن خلیفه ی عباسی خواست فدک را به امام معصوم بازگرداند و از او خواست تا محدوده ی آنرا بیان کند و امام (علیه السلام) تمام مرزهای جهان اسلام را به عنوان مرزهای فدک نام برد. فلسطین نماد اسلام است و کسانی که الان فلسطین را اشغال کرده اند نماد دشمنان اسلام ( و البته بزرگترین دشمنان اسلام، طبق نص قرآن) ما وقتی میگوییم از فلسطین دفاع می کنیم، یعنی از اسلام دفاع می کنیم. حال اگر در این کشور عده ای ناصبی هم زندگی می کنند، این دعوایی است بین برادران که در جای خود باید حل شود.
  2. سخن از حبّ آل محمد به میان آوردید. ما هم معتقدیم که باید بر این محبت جان داد و آنرا با چیزی معاوضه نکرد. ولی همین آل بیت پیامبر که حاضریم خود و همه هستیمان را فدایشان کنیم، ما را امر به دفاع در برابر ظلم، و حمایت از مظلوم کرده اند. (کونوا للظالم خصما و للمظلوم عونا) و همینها به ما آموخته اند و دستور صریح داده اند که از اصل اسلام و بنیان اسلام دفاع کنیم. نگاه کنید امیرالمؤمنین در نهج البلاغه چه می گوید: «در محدوده ی حکومت اسلامی، زیور آلات از پای یک زن یهودی ـ که تحت لوا و مسؤولیت و امنیت همین حکومت زندگی می کند ـ کشیده اند. اگر کسی به خاطر این ننگ بمیرد، نزد علی ملامت نمی شود. «(نهج البلاغه، خطبه 27، در حالی که مردم را تشویق به دفاع از اسلام می کند) و فراموش نکنیم که همین حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در زمان خلافت کسانی که حقش را ضایع کردند و بزرگترین ضربه را به اسلام زدند، به آنها مشورتهای اساسی و سرنوشت ساز می دهد.(نهج البلاغه پر است از این دسته سخنان حضرت. و البته نه فقط نهج البلاغه که بسیاری از کتب روایی ما. حیف که فرصت ندارم تک تک، آدرس بدهم) به نظر شما آنها که علی و خاندان او را شناختند و ظلم کردند بدترند یا اینها که علی را نشناخته اند و از جهالت حبّ او را ندارند؟( و البته که بسیاری از آنها، حبّ او را دارند و او را خلیفه ی چهارم از خلیفه های راشدین می دانند و تکریمش می کنند. اگر دقت کنید، ناصبی هایی که حکم کافر دارند، بسیار کم اند. حد اقل این است که به صرف احتمال، هرگز کفر کسی ثابت نمی شود. بگذار این مساله را در جای خود بحث کنیم)
  3. بنده هم صدام را لعن می کنم و از او و هر کسی که راه او را برود، بیزارم. بنده هم معتقدم که سیاسیون و عوام فلسطینی ها اشتباه بسیار نابخشودنی و بزرگی کردند که از یک دیکتاتور قاتل حمایت کردند. به هر حال آنها هم باید کلّی تر می نگریستند و منافع کلّی اسلام را بر منافع جزیی خودشان ترجیح می دادند. این را هم قبول دارم که اگر ما جای آنها بودیم و آنها جای ما، معلوم نبود که از ما حمایت کنند. (همانگونه که بسیاری از دولتهای مرتجع عربی این چنین اند) ولی منافع اسلام چیز دیگری را می طلبد. حفظ اصل اسلام و کنار گذاشتن بزرگترین تفرقه ها، بسیار مهم تر است. بودن اسلام ـ اسلامی که مریض وار رعایت می شود ـ بهتر از نابودی و ضعف آن است.
  برادر من، ما اگر از فلسطین حمایت می کنیم، از اسلام حمایت کرده ایم. به نص قرآن کریم، اگر ما یک قدم عقب برویم، آنها جلو می آیند. تا جایی که نه نامی و رسمی و نه اثری از اسلام نماند( ولن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملّتهم) این موضع اسلامی ماست. منافع ایرانی و ملّی که بماند.
  4. از خوارج نام بردید. خوارج اسلام داشتند ولی بصیرت نداشتند. همین نکته آنها را زمین زد و از اسلام خارج ساخت. برادر من، کسی که بصیرت ندارد، شاید احساس وظیفه کند، ولی این دلیل نمی شود که آنکه بصیرت دارد هم احساس وظیفه نکند. اگر چنین بود، امیرالمؤمنین در مدت کمتر از 5 سال جنگ نمی کرد. می رفت و به ساخت و ساز می پرداخت و به رونق اقتصاد می پرداخت که الان عده ای عامی جاهل نگویند علی خشتی بر خشتی بنا نکرد. این دلیل را جز مغلطه ای که ناخواسته گرفتارش شدید، نمی دانم
  5. بنده سعی کردم بدون هیچ تعصبی این قضیه را روشن کنم. ادعایی بیشتر از علمم هم ندارم. شاید به قول شما جوان باشم و در سیاست ـ شاید به قول شما علم سیاست ـ بی تجربه، ولی (بگذار ادامه ندهم!) و البته که بنده در فضای جنگ زندگی کرده ام و بزرگ شده ام و الان هم جانباز های شیمیایی و غیر شیمیایی را در اطرافم می بینم. حتی کسانی را می بینم که دولت، حاضر نشد آنها را جانباز بداند و الان به سختی، عمر را می گذرانند. و کسانی که نه جانباز شمرده شدند و نه مزایایی گرفتند و رفتند. و فقط اطرافیانشان فهمیدند که جانبازند. نه دولت قبول کرد و نه مردم فهمیدند.
  باز از شما به خاطر بحث اخلاق مدارانه، تشکر می کنم.
  موفق باشید.

 17. مایلم در صورت موافقت، این بحث را در کامنتهای وبلاگم ادامه دهیم.کاش نشانی از شما داشتم.

 18. این هم لینک بحث:
  http://tarnamaa.wordpress.com/2008/11/30/kaseyaash/

 19. حرف ات خیلی درسته!
  ایران به مردم فلسطین فکر نمی کنه. به مردم ایران هم فکر نمی کنه. به قدرت فکر می کنه.

 20. فقط ميتونم بهت بگم برات خيلي متاسفم دوست عزيز
  چون نه از سياست ميدوني نه از دين نه از انسانيت فقط يه شمت اراجيف رو كه خودتم باور نداري و بهش فكر نكردي رو ميگي . حالا از كجا مطمني حرفت درسته ؟
  ما همه انسانيم چه مسلمان ، مسيحي ، يهودي ، بودايي و …. پس بايد از هم حمايت كنيم و هر كسي با هر دين و آييني حتي اگر حكومتش اسلامي باشه و بخواد ضد بشريت و انسانيت كاري كنه باهاش مقبله ميكنيم حالا ملت مظلوم چه بخواد ازمون قدرداني كنه چه نكه . ه مسملمان باشه يا نباشه .
  تو هم به جاي اداي اين تيريپها رو در اوردن و نقد بهتره يك كاري براي مردمت و بشريت بكني نه اينكه يه جا نشسته باشي و فقط اظهار نظر الكي كني و هيچ كاري نكني و حتي نقدت هم نقد نباشه
  يكم بيشتر فكر كن و دقت كن . فكر نكن بعضي چيزها رو بگي ميشي روشنفكر . ديگه هم سايتت نميام پس جوابي ننويس
  باي

 21. ممنون از مطلبتون

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: