جنجال پیرامون مالیات بر ارزش افزوده و بازاریان طلافروش دلسوز مردم

دیدید چه جنجالی راه افتاد پس از آن که دولت احمدی نژاد اجرای %3 مالیات بر ارزش افزوده را اعلام کرد؟ بازارهای تهران، تبریز و چند جای دیگر در اعتراض یکی دوهفته تعطیل شدند و این فشار به گونه ای بود که دولت عقب نشینی کرد. در اینجا چند مورد جالب توجه به نظر می رسند:

یک چنین اعتراضی بر علیه دولت راه افتاد ولی ندیدیم که اوباش و بسیجی و چماقدار بریزند و اعتراض کنندگان بازاری را بزنند و یا پلیس تعدادی را دستگیر کند، به زندان اوین بفرستد و بازاریان را به وابستگی به غرب و بیگانگان متهم کند. تازه دولت عقب هم نشست و گفت ببخشید! ولی دیدیم که اعتراض صنفی معلمان، دانشجویان، سندیکای کارگران شرکت واحد و یا جمع آوری امضاء برای کمپین یک میلیون امضاء و یا هرگونه اعتراض دیگران را چگونه پاسخ دادند و می دهند.

از دولت بی لیاقت احمدی نژاد چنین حرکتی عجیب می آمد. به نظر می آید که دولت چنان منزوی شده و چنان از هرسو زیر فشار قرار گرفته است که تلاش می کند یکی دو حرکت درست بردارد تا بتواند کمی وجهه کسب کند و بگوید که ما هم تخصصی و کارآمد عمل می کنیم. چون نه زمینه ای برای اجرای این قانون آماده گشته بود و نه آموزش و اطلاع رسانی شده بود و نه دیگر اقدامات لازم، از جمله اجرای قانون اظهارنامه شخصی مالیاتی برای همه اشخاص حقیقی و حقوقی اجرا شده بود. البته قانون مالیات بر ارزش افزوده زاییده نبوغ دولت احمدی نژاد نیست و چندین سال است که روی آن در لایه های پایین تر دولتی کارشناسی انجام می شود. تنها اعلام ناگهانی اجرای آن بدون هماهنگی با دیگر سیاست های اقتصادی است که تنها از نابغه هایی چون دولت احمدی نژاد برمی آید که کارشان وارد آوردن شوک به جامعه بدون محاسبه پیامدهای آن است. و دیدیم که چندان هم در اجرای این حرکت در اساس درست، جدی نبودند و عقب نشستند.

جالب این بود که طلافروشان پرچم دار این اعتراض بودند و ناگهان دلسوزمردم شدند که بعله، مصرف کننده توانایی پرداخت %3 بیشتر را ندارد. این همان مصرف کننده ای است که تورم %30 یا بیشتر را تحمل می کند. گویی آنها که زیر خط فقر زندگی می کنند و توان پرداخت %3 بیشتر را ندارند، نان روزشان را از طلافروشان می خرند.

تئوری اقتصادی ارزش افزوده و مالیات بر آن متعلق به کارل مارکس است که صدوپنجاه سال پیش آن را بنیان علمی نهاد و اثبات کرد. قانون مالیات بر ارزش افزوده اکنون در بیشتر کشورهای دنیا و از جمله در تمام کشورهای پیشرفته صنعتی اجرا می شود. بر این اساس در زنجیره فعالیت اقتصادی، چه تولید و توزیع کالا از ماده خام تا کالای آخرین و یا چه ایجاد و ارایه خدمات در زمینه های مختلف که آن کالا طی می کند و به آن ارزشی افزوده می شود تا بهای نهایی به دست آید، در این مسیر بر آن مالیات بر ارزش افزوده اعمال می گردد. حال این پرسش پیش می آید که ویژگی مالیات بر ارزش افزوده نسبت به مالیات های دیگر در چیست. مهم ترین ویژگی در آن است که این مالیات در هر گامی که کاری روی یک کالا صورت می گیرد و بر ارزش آن می افزاید، بر آن ارزش افزوده و در همان جا اعمال می گردد. یعنی صاحب کالا در آن زمان خاص باید هنگام فروش آن کالا به نفر بعدی این مالیات را بپردازد. در این راستا او باید بهای خرید خود را با هزینه های خود برای کاری که روی آن کالا انجام داده جمع کرده و از بهای فروش کالا کم کند. نتیجه آن رقمی است که بر آن مالیات بر ارزش افزوده اعمال می گردد. نتیجه این کار چیست؟ شفافیت مالیاتی در تمام زمینه های فعالیت اقتصادی کشور! این چیزی است که بازاریان ایران از آن چون جن از بسم الله می ترسند: شفافیت در تمامی معامله های آنان. این که طلافروشان ایران پرچمدار این جنجال شدند، می تواند این شک را تقویت کند که در فعالیت اقصادی آنها پولهای زیادتری نسبت به دیگر تاجران جابجا می گردد که نمی خواهند نگاه اداره دارایی به آنها بیافتد؛ کسانی که حتی شاید همسران و فرزندانشان هم از میزان داراییشان اطلاع نداشته باشند.

منطق مالیات بر ارزش افزوده حکم می کند که هر کسی تلاش کند که هزینه های خود را با سند و فاکتور خرید اثبات کند ( و یا بالا نشان دهد) تا سود خود را پایین تر نشان داده، مالیات کمتری بپردازد. این است که دیگر کسی بدون دریافت فاکتور از کسی چیزی نخواهد خرید و دیگر کسی فاکتور بالاتر از رقم واقعی صادر نخواهد کرد و در یک کلام، بر اقتصاد مافیایی و زیرزمینی ایران و به ویژه بر بازار ایران، نوری قوی خواهد تابید. این آن جیزی است که بازاریان ایران از آن وحشت دارند و نه %3 مالیات مضحک. تنها یک مقایسه با اتحادیه اروپا کافی است تا نشان دهد که %3 چه میزان نازلی است: آلمان(%19)، بلژیک (%21)، بلغارستان (%20)، فرانسه (%19،6)، فنلاند (%22)، سوئد (%25) و دیگران نیز پیرامون همین رقم ها هستند.

آیا برای شما سوال نبود که چطور شد طلا و جواهر فروشان ایران در این روزها یادی از فقیر و فقرا کردند؟

این نوشته را به بالاترین بفرستید Balatarin

Advertisements

17 پاسخ

 1. سلام
  نقطه نظرت خیلی منطقی بود، بهش فکر نکرده بودم.

 2. سلام!
  دلیلش اینه که طلافروشها هیچ حساب و کتابی در سودی که روی قیمت پایه طلا میکشن (به اسم اجرت) ندارن. تفاوت قیمت یه قطعه گردنبند با قیمت طلای به کار رفته توش حتی ممکنه به 20 تا 30 برابر و بیشتر برسه. به عنوان مثال شما برید قیمت یه انگشتر رو در میرداماد با قیمت همون انگشتر در پایین شهر مقایسه کنید.
  نکته دیگه اینکه در تعطیلی بازار هم اوباش و چماقدار ریختن و بازاریها رو زدن! البته اونایی رو که نمیخواستن تعطیل کنن!!!
  خلاصه نون بعضیها که خودتون میدونید نباید آجر بشه!

 3. در تایید مطلب شما:
  http://shahrokh59.blogfa.com/post-77.aspx

 4. جالب اینجاست که حتی این 3 درصد هم به قیمت اجناس اضافه نخواهد شد، زیرا طبق قانون تجمیع عوارض همین حالا فروشندگان 3 درصد بر روی قیمت اجناس اضافه می کنند تا به اصطلاح عوارض بدهند ولی آن را پرداخت نمی کنند!

 5. در منطقي بودن قانون ماليات بر ارزش افزوده شكي نيست اما بايد توجه داشت كه اجراي هر قانون جديدي نياز به اصلاح زيرساخت ها دارد از سيستم بانكي گرفته تا ثبت اسناد و بيمه و سيستم تشخيص هويت افراد و ثبت اطلاعات اصناف و …
  در اين وانفساي بحران اقتصادي، دولت ايران فقط و فقط به فكر تحقق درآمدهاي مالياتي از پيكر نحيف اقتصاد ايران است بدون آنكه به فربه شدن آن كمكي كند. اين وسط هم بخش خصوصي و اصناف از فساد و بي نظمي دولت سواستفاده مي كنند.

 6. در ضمن ماليات ارزش افزوده 3 درصد از هر تراكنش مالي از 25 درصد ماليات از سود ساليانه قبلي بيشتر است. باور نمي كنيد؟ حساب كنيد.
  =========================================
  بد نیست شما برای ما حساب کنید. این %3 به هر نراکنش مالی اعمال نمی گردد بلکه به ارزش افزوده آن تراکنش مالی نسبت به تراکنش مالی پیش از آن اعمال می گردد.
  نویدار

 7. نخير. 3 درصد به هر تراكنش مالي اعمال مي گردد و بايد ظرف مدت 15 روز به حساب دولت واريز گردد. اگر توانستيد فاكتور خريد خود را ارائه كنيد كه نشان دهد ارزش افزوده آن چقدر بوده است آنوقت سه ماه بعد مابه التفاوت را دولت پس مي دهد. (به كاغذ بازي اداري هم توجه كنيد.)
  آيا واقعا باور مي كنيد كه دولت از 22 درصد از درآمد مالياتي خودش (25 منهاي 3 درصد) صرفنظر كرده است؟ هيچ مي دانيد چند سال است كه بيش از 100 درصد درآْمد مالياتي دولت محقق شده است؟
  دولت ايران الان دارد 25 درصد ماليات از سود مي گيرد، اگر سود هر فروش 10 درصد باشد، 25 درصد از 10 درصد مي شود 2.5 درصد از مبلغ فاكتور.
  اما نكته اينجاست كه سود فروش منسوجات و ساعت نزديك به 400 درصد است اما سود فروش تجهيزات رايانه و مسكوكات نزديك به 1 تا 2 درصد. در بازار رايانه بعضي ها زير فروشي ميكنند تا به پول نقد برسند و چك پاس كنند. زير فروشي الان به يك معضل تبديل شده است.
  با اجراي اين قانون تنها كسي كه هزينه آن را مي پردازد مصرف كننده است. توسعه بايد همه جانبه باشد در غير اينصورت آسيب مي رساند.
  =================================
  دقیقا! در کشورهای اتحادیه اروپا این مالیات هر سه ماه به صورت تخمینی وصول شده و در پایان سال به همراه اظهارنامه مالیاتی دقیق محاسبه می شود.

 8. دولت از اين كار فقط يك هدف دارد و آن هم اين است كه فرهنگ ماليات را جا بياندازد و نشان دهد پول ماليات درصدي از هر فاكتور است كه به امانت نزد بخش خصوصي است. تصاحب آن و يا عدم اعلام آن سرقت اموال دولتي است و مجازات دارد. من كه شركت خدمات رايانه اي دارم چندان مشكلي ندارم اما مي دانم كه ساير اصناف مشكل دارند.
  در ايران، بورس دولتي فروش شمش طلا وجود ندارد و طلاي خام توسط دولت در اختيار طلافروشان قرار نمي گيرد، لذا طلا فروشان طلاي خام مورد نياز خود را بصورت طلاي ذوب شده دست دوم مي خرند كه تيره است و شفافيت ندارد و يا از قاچاقچي ها، شمش طلاي قاچاق مي خرند كه هيچ كدام فاكتور ارائه نمي دهند پس نمي توان مابه التفاوت 3 درصد را پس گرفت.
  عرض بنده اين است كه افتصاد بيمار ايران پيچيدگي هايي دارد كه طراحان اين طرح از آن بي خبرند.
  ========================================
  متوجه شدم. در واقع هر دو یک چیز مورد نظرمان بوده است. با حرف شما نیز موافق هستم که پیش برد این کار باید همه جانبه باشد چون مالیات بر ا رزش افزوده بخشی از یک نظام مالیاتی است که اگر همه جانبه اجرا نشود، نتیجه لازم را به دست نمی دهد.
  نویدار

 9. این مطلب در پارسینه انتشار خواهد یافت.

 10. شما گفته ايد:
  » …. این آن جیزی است که بازاریان ایران از آن وحشت دارند و نه %3 مالیات مضحک. تنها یک مقایسه با اتحادیه اروپا کافی است تا نشان دهد که %3 چه میزان نازلی است: آلمان(%19)، بلژیک (%21)، بلغارستان (%20)، فرانسه (%19،6)، فنلاند (%22)، سوئد (%25) و دیگران نیز پیرامون همین رقم ها هستند …. »
  ——————
  آيا در سوئد 25 درصد به مبلغ فاكتور اضافه مي شود يا 3 درصد؟ شما عدد درصد ماليات ارزش افزوده را با عدد ماليات كل اشتباه فهميده ايد.
  اگر صنف طلافروش يا اقتصاد دانان در نشريه صنفي خود، بيت را با بايت اشتباه بگيرند و از اينكه ظرفيت يك سي دي 700 مگابيت معادل 87 مگابايت است چه خواهيم گفت؟
  در مقوله اي اظهار نظر كنيد كه در آن تخصص و اطلاع داريد.
  =================================
  تند رفته اید. در سوئد %25 به مبلغ فاکتور اضافه می شود و این هیچ گونه ربطی به مالیات بر درآمد (به گفته شما مالیات کل) ندارد. ظاهرا رقم بالای %25 مالیات بر ارزش افزوده چنان شما را شوکه کرده است که نادانی را به من نسبت داده اید. من سالهاست این گونه مالیات ها را پرداخت می کنم و به تفاوت آنها به همان دقت بیت و بایت کاملا آگاه هستم. به تعریف «مالیات بر ارزش افزوده» در نوشته خود من دقت کنید.
  شاد باشید

 11. نويدار عزيز،
  وبلاگت را مخصوصا وقتي راجع به عربستان مي نويسي دوست دارم چون از بطن ماجرا مي نويسي و از چند و چون آن آگاهي.
  شايد باور نكني اما در اين 10 سال اخير 10 كامنت هم نگذاشته ام. اينها را نوشتم چون دوست دارم تمام مطالب وبلاگت از ديد خواننده خالي از عيب باشد و ممنون كه جوابم را دادي و تحملم كردي.
  صنف طلا فروش در بازار هم دقيقا معادل شركت كامپيوتري است در بازار شركت هاي مهندسي و فني. جيب خالي و پز عالي.
  اصولا اين دو شغل در ايران به درد مراسم خواستگاري مي خورد چون اسم دهن پر كني دارد.
  بزرگترين شركت كامپيوتري خصوصي و غير دولتي كه در ايران مي شناسيد كدام است؟ ساختمان آن چند طبقه است و چند نفر پرسنل دارد؟ تراكنش مالي آن چقدر است؟ مقايسه كنيد با يكي از شركتهاي برق قدرت رتبه يك نيرو كه سال گذشته چندين پروژه ميلياردي خطوط فشار قوي داشته است.
  پولدارهاي بازار ايران را در بازار فرش و لوازم آرايشي و … بيابيد.
  در تابستان از 8 ساعت كاري روزانه 2 ساعت برق نداشتيم. اين يعني 25 درصد كاهش عملكرد. چرا ما اعتراض نكرديم؟ چون صنف درست و حسابي نداريم. چون پروژه داريم و نمي توانيم تعطيل كنيم. چون اگر تعطيل كنيم برنامه نويسان ما را شركتهاي ديگر مي قاپند. چون از ساير شركتها بي خبريم.
  اما چند صد مغازه بازار كه كنار هم هستند اين مشكلات را ندارند و براحتي كركره را مي كشند پائين.
  چه كسي گفته است كه طرح ماليات ارزش افزوده بد است؟
  چه كسي گفته است كه طرح تحول اقتصادي بد است؟
  چه كسي گفته است كه آزاد سازي قيمت انرژي بد است؟
  همه اينها خوب است اما اجراي همه آنها مقدمات لازم دارد.
  ===============================
  با همه اینها موافق هستم و چیزی ندارم به آن بیافزایم.البته طرفداران اقتصاد دولتی، کوپنی و سوبسیدی هم کم نیستند که از آزادی اقتصاد وحشت دارند.

 12. سلام
  وبلاگ خوبی داری انقدر خوب که تو دنیا بچه معروف شدی!!!
  راستی…
  من هم هستم!
  ===========
  خوش آمدی!

 13. مگه هزار نفر رو تو سایت thebobs کاندید کردن؟؟؟؟؟؟
  در ضمن شما منو لینک کن تا منم بچه معروف بشم! 😉

 14. احمدی نپاد وجهه ای بدستنخواهداورد . احمدی نژاد رای نمیاره هرکی رای بیاره اون نمیاره.

 15. مطلب خوبه ! و اظهار نظرها از خودش بهتر . ! آقای احمدی نژاد فکر میکند اشکال دولت های قبلی در کندی و ناتوانی بود.و میخواهد با عملگرایی افراطی تمام ضعف ها را جبران کند.و متاسفانه قادر به تفویض امور کلاس پایین به مدیرا پایین دست را ندارد. وخود را یک مبارز تنها میداند که کسی نمیتواند او را درک کند

 16. بدون ارتباط به پست:

  این وبلاگ رو لینک کنید در صورت امکان. با تشکر.
  طلاق نوشت: http://talagh.bloghaa.com

 17. من نمیدونم مالیات بر ارزش افزوده یعنی چی من از نوشته شما برداشتم همان
  Mehrwertsteuer المان باشه درسته ?
  =======================
  بله، همین است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: