چند جمله در باره جمهوری چک

در پراگ تا پیش از جنگ جهانی دوم و اشغال چکسلواکی از سوی آلمانی ها، سه قوم چک، آلمانی و یهودی در کنار یکدیگر می زیستند. جنگ پایانی خشونت بار بر این زندگی مسالمت آمیزی بود که خود نیز از میان زندگی در «گتو» برآمده بود. آلمانی ها بر کشور سلطه یافتند، یهودی هایی که به چنگشان افتادند را به اردوگاه های مرگ فرستادند و چک ها یا مجبور به همکاری شدند و یا به جنبش مقاومت پیوستند و یا به کشورهای دیگر رفتند. پس از جنگ چک ها در تسویه  حساب با آلمانی ها، هم میهنان آلمانی خود را از میهن خود به آلمان راندند و همزیستی مسالمت آمیز پایان یافت. سپس کمونیست ها دیوار آهنین را ایجاد کردند و ملتی با فرهنگ و متمدن ارتباط خود را با جهان آزاد از دست داد.

جمهوری چک در کنار اقتصاد صنعتی خود در تولید کریستال، صنایع دستی شیشه ای و جواهرات کهربایی بسیار مشهور است. این کشور شاید تنها کشوری بود که در آن هیچ گونه کالاهای ارزان چینی ندیدم و سرشار از صنایع دستی ملی است. من که انگیزه چندانی به تجمل و زیورآلات ندارم، چشمم از زیبایی کریستال ها و کارهای شیشه ای خیره شده بود.

این کشور از دیدگاه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کاملا آزاد است و همین بستر رشد سریع و مسالمت آمیز آنرا فراهم ساخته است. انتخاب یک نویسنده روشنفکر به عنوان نخستین رییس جمهور پس از آزادی، یعنی واتسلاو هاول، نشان گر نوان معنوی و فرهنگی این ملت است. واتسلاو هاول هر چند که سیاست مدار نبود و تجربه ای در این کار نداشت، ولی کشور را در مسیری درست پیش برد، بحران جدایی اسلواکی را رهبری کرد و به عنوان یک رهبر اخلاقی مورد احترام دنیا بود و هست. مصاحبه ای از او به یاد دارم که می گفت: ما که در قدرت هستیم باید حواسمان باشد که زرق و برق قدرت ما را گول نزند و سلامت اخلاقی خود را حفظ کنیم. من اکنون که در این مقام هستم، وسوسه های قدرت را خود حس می کنم.

پس از هاول، واتسلاو کلاوس قدرت را به دست گرفت که توان مدیریت اقتصادی داشت و هرچند بحران های زیادی از سر گذراند، ولی توانست کشور را سروسامان بخشد، تورم را کنترل کند و رشد سریع %8-7 را سال ها پیش برد. چک ها نه نفت دارند و نه ذخیره های مهم زیرزمینی. در سال 1989 صاحب یک اقتصاد سوسیالیستی بر اساس برنامه ریزی مرکزی با صنایع ورشکسته و کارخانه های فرسوده بودند و اکنون ببینید که کجا هستند.

اکنون جمهوری چک عضو اتحادیه اروپاست، تمام معیارها و شرط های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را پیاده و رعایت می کند، به پیمان شنگن پیوسته است و در راه است که روزی یورو را نیز واحد پول خود کند.

این چند خط کوتاه بالا را با ایران مقایسه کنید و ببینید به کجا می رسید یا نمی رسید!

3 پاسخ

 1. یک نکته مهم که باید متذکر بشم. تصفیه حساب با صاد اشتباهه و تسفیه حساب درسته. چون زمانی با صاد می نویسن که در مورد تصفیه آب باشه.

 2. من هردو شکل را در هر دو مورد تصفیه آب یا تصفیه حساب دیدم و به دبد من تصفیه ملموس تره و از این رو از صاد استفاده کردم.
  با وجودی که پیرو پاک سازی زبان هستم، با روش های تندرو و بی ریشه موافق نیستم. هر واژه جایگزین باید ساختار و ریشه دستوری درست خود را با خود بیاورد وگرنه همان واژه عربی ملموس تر است.
  همین واژه تسفیه ریشه اش روشن نیست که از کجا آمده و چگونه می شود بر اساس دستور فارسی با آن واژه ساخت. جایگزینی ص با س به تنهایی کمکی نمی کند و هر کسی را گیج می کند که چرا این درست است و آن نادرست.
  نویدار

 3. عذر می خوام، ولی واژه مورد اشاره تسویه است.
  تسویه به معنای راست کردگی، درست کردن و برابری. (منبع لغت نامه ی دهخدا)
  ========================================
  ممنونم! حس می کردم که این واژه یک جوری نادرست است. در متن درستش کردم.
  نویدار

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: