هیات امر به معروف و نهی از منکر در عربستان سعودی

“هيئه الأمر بالمعروف و النهي عن المنكر” (نیازی به ترجمه ندارد) زیر پوشش وزارت کشور عربستان سعودی کار می کند و البته تحت فرمان مستقیم پادشاه ملک عبدالله قرار دارد. به عربی به آنها متوعین می گویند. البته با ط و نه ت. اگر نام را درست بنویسم، این وبلاگ فیلتر خواهد شد و تا زمانی که در اینجا هستم، نمی خواهم این کار بشود چون با اینترنت ضعیف هتل حوصله سروکله زدن با فیلتر شکن ها را ندارم. آنها هر نوشته ای که در مورد اینها  باشد فیلتر می کنند حتی اگر نتوانند آن را بخوانند. بردن این اسم یعنی این که نویسنده منفی نوشته.

این هیات 42000 نفر عضو دارد که 3500 آنها عضو رسمی هستند و دیگران داوطلب. دیگر خود بخوان بقیه داستان را! داوطلب! یعنی با اعتقاد کامل و داوطلبانه کار می کند و شغلش نیست. برای رضای خدا است. این را باید بدانید وقتی در مورد وحشی گری هایشان می شنوید.

هیات بر اساس قانون اجازه دستگیری کسی را ندارد و کارش تنها ارشاد و راهنمایی است، همانطور که اسمش می گوید. برای دستگیری افراد خطاکار یک مامور پلیس همراهشان است. البته این مامور بیشتر برگ چغندر است. چون همیشه انتقاد مردم به آنها این است که پلیس آن چه هیات می گوید را انجام می دهد و بارها که کارهای اینها باعث قتل کسی شده است، پلیس به طور تصادفی آنجا نبوده است. اینها به قدری خشن، وحشی و ضد بشری هستند که هر کس آن ها را می بیند راهش را کج می کند. بر خلاف قانون این ها نه تنها مردم را دستگیر می کنند، بلکه کتک هم می زنند، زندان های ویژه خود را دارند، آدم هم می کشند و تاکنون یک نفر از آنها محاکمه نشده است.

در عربستان قانون می گوید که هنگام اذان باید همگان هر کاری را دارند رها کنند و نماز بخوانند. یعنی پنج بار در روز! همکاران من می گویند که هیاتی ها در سال های پیش وارد خانه های مردم می شدند و مردم را با چوب به سوی مسجد می راندند و وای به روز کسی که مخفی می شد. اکنون دیگر این کار را نمی کنند. اما در مرکز خریدها هستند و با چوب به در فروشگاه ها می کوبند که باید ببندید. نیم ساعت باید فروشگاه برای هر نوبت نماز بسته باشد. مراقبت از جدایی جنسی نیز کار مهم آن هاست. هر جا زنی را ببینند که تنهاست، او را دستگیر می کنند و این دستگیری با زشت ترین توهین ها همراه است. رهبرشان احمد قصیم القمدی است که تنها کارش دروغ گویی و پوشاندن جنایت های آدمهایش است و معتقد است که این سروصداها را روزنامه ها به راه می اندازند.

– در سال 2002 یک مدرسه دخترانه در مکه آتش می گیرد. همزمان با آتش نشانی ماموران هیات امر به معروف و نهی از منکر نیز می رسند. آنها بچه هایی که از آتش به بیرون می گریختند و حجابشان کامل نبود، را با کتک به داخل مدرسه باز می گرداندند و جلوی مردانی که در آنجا می خواستند به بچه ها کمک کنند را نیز می گرفتند که وارد مدرسه نشوند. 15 دختربچه که حجاب نداشتند در شعله های آتش سوختند. (BBC).

عرب نیوز، 10 مارس 2008: ماموران هیات چهار نفر را به جرم “خلوه” (خلوت) دستگیر کردند. دو زن سعودی، یک مرد سعودی و یک مرد از اندونزی. این چهار نفر هنگام خروج از یک استراحت گاه توسط ماموران دستگیر شدند که به آنها اطلاع داده شده بود که این چهار نفر با هم محرم نیستند. یک مشاور حقوقی به عرب نیوز گفت: این چهار نفر دو جرم جنایی مرتکب شده اند. یک: خلوت. این جرم به دادستانی عمومی ارجاع داده می شود و مجازات آن یک یا دوماه زندان و 100 ضربه شلاق است. مجازات افزایش خواهد یافت اگر آنها اعتراف به رابطه جنسی کنند. جرم دوم آنها داشتن و مصرف مواد مخدر است. برای این جرم میزان مجازات روشن نیست و قاضی بسته به نوع ماده مصرف شده و موقعیت اجتماعی آنها میزان مجازات را روشن می کند. اگر موقعیت اجتماعی و شغل مجرم بالا باشد به همان نسبت مجازات او بیشتر خواهد بود و زندان و شلاق را در بر خواهد گرفت. اخراج از کار نیز پیآمد دیگر آن است.

نکته جالب و ویژه در نظام حقوقی عربستان این است که مردم در برابر قانون یک سان نیستند و برخورد قانون بسته به جایگاه اجتماعی آنان تفاوت دارد.

– عرب نیوز، 3 آوریل 2008: مامور پلیسی که همراه دو مامور هیات بود، گزارش داد که ماموران هیات امر به معروف و نهی از منکر در یکم آوریل در مدینه به تعقیب یک ماشین که چهار سرنشین (دو مرد و دو زن، یک مادر و دختر) داشت، پرداخته بودند، باعث تصادف و کشته شدن هر چهار نفر آنها شدند. او گفت که ماموران هیات اجازه تعقیب کسی را ندارند. این دو مامور بازداشت شده اند.

البته این دو مامور پس از چند هفته به دلیل نبود مدرک کافی آزاد شدند.

– در یک مورد مشابه در تایف یک ماشین مورد تعقیب ماموران هیات قرار گرفت که در این تعقیب و گریز یک موتورسوار زخمی شد.

عرب نیوز، 20 مارس 2008: پلیس هم چنان در تلاش شناسایی زن جوانی است که در جریان تعقیب و گریز ماموران هیات کشته شده است. او به همراه پسر جوانی در ماشینی بود که مورد تعقیب قرار گرفتند. هیچ یک از خانواده های شهر خبر از ناپدید شدن کسی را نداده اند. احتمالا خانواده دختر جوان از مراجعه به پلیس ابا دارند.

– در ماه مارس یک دختر جوان سعودی که با همکار خود در کافه ای در جده فهوه می خورد، دستگیر شد.

در اول ماه مه یک پرستار فیلیپینی که با همکار اروپایی خود در استارباکس کافه نشسته بود، به روش توهین آمیزی دستگیر شد. سفارت فیلیپین نیز قادر به تماس با او در زندان نبود. همکار مرد او را پس از چند ساعت آزاد کردند. او را نیز با بستن زنجیر به دست و پا به زندان منتقل کرده بودند.

از این چیزها در روزنامه ها پر است.متن کامل اخبار را خود می توانید به انگلیسی بخوانید. تاکنون هیچ کدام از ماموران هیات امر به معروف و نهی از منکر محاکمه نشده اند. مامورانی هم که دستگیر می شوند، چون آن دو مامور در مدینه، آزاد می شوند. این اجرای قانون از نوع سعودی است.

چند سال پیش (فکر می کنم در سال 2002 بود) از اخراج 27 استاد دانشگاه زن که همه اروپایی و آمریکایی بودند،خواندم. جرم آنها از دست دادن به همکاران مرد در دانشگاه شروع می شد تا میهمانی در خانه یگدیگر. در گذرنامه همه آنها مهری زده شد که دیگر نتوانند وارد عربستان سعودی شوند: “فاحشه”!

Advertisements

8 پاسخ

 1. واقعاً اکثریت مردم آنجا اینگونه می‌خواهند؟

 2. پاسخ به این سوال دشوار است و آن چه می توان در حال حاضر گفت، تنها بر اساس درک شخصی است که آن نیز محدود به محیط اطراف، یک یا دو روزنامه انگلیسی زبان و تبادل نظر با چند عرب سعودی و عرب های غیر سعودی و دیگرانی است که سال هاست در اینجا زندگی می کنند. روشن است که این درک محدود است. اما در اینجا نه امکان همه پرسی آزاد وجود دارد و نه امکان ابراز عقیده آزاد.
  من با وجودی که این محدودیت های دید خود را می بینم، احساس می کنم که مردم اینجا به آن چه که سنت های خود می نامند، پای بند هستند و تعصب شدیدی دارند. ولی این را نیز حس می کنم که جامعه در درون می جوشد و در حال تحول است. به ویژه که اینجا آخرین کشور عربی است که از نوسازی به دور مانده است.

 3. سلام اين نوشته شما يک تجربه گرانبها ميتواند باشد . خوشحالم که عالم وبلاگ يک نفر مثل جادي رو داره که من از توي وبلاگش تونستم بيام اينجا و اين نوشته عميق شما رو بخونم
  بيشتر ببينمتون

 4. اين پايبندي شايد از آن جهت باشد که امکان ابراز عقيده بصورت آزادنه نيست . در عربستان آنچنان عشيره اي است که نام يک آل مي تواند نام کشوري شود . آل سعود . من فکر ميکنم اگر کسي واقعن دنبال اين باشد که بفهمد عربستان ، عشيره ، زن و مرد در عربستان يعني چي و روي ديگر سکه اسلامي را که در جا زده است را ببيند ، دعوت مي کنم تا کتاب مجمع الجزاير شاعران پرومته از مسعود خيامي را بگيرد و مقاله نقش زن بر رمل روان را بخواند و آنجاست که مي فهميم اسلام ، نفت ، سياست يعني چه ؟

 5. من تا الان فکر می کردم عربستان حداقل خیلی بازتر از این حرف ها باشه!
  اصلا…
  این مامور های امر به معروف و نهی از منکرشون خیلی ترسناکن!
  نمی ترسی از اونجا؟!

 6. امر به معروف گویا در همه کشور های مسلمان اسم خاص است برای آدم های بحران زده ی جنسی!
  از این همه گناه که در اسلام به سلامتی داریم چرا فقط گناهان جنسی مد نظر همه ی مسلمانان است؟ به خودم هم که نگاه میکنم، اگر بخواهم یک گناه را مثال بزنم ذهنم ناخودآگاه به این سمت میرود!(من تقصیر ندارم، حتما آموزه های همینطوری است دیگر)
  من درخواست میکنم که کسی نگوید اشکال از مسلمانی ماست و این حرف ها! حداقل این درک امروزی از اسلام عامل این مرض هاست.این تشابه رفتاری هم که در سنی و شیعه وجود دارد نشان میدهد ایراد از خود خود اسلام است و ما مجبوریم و باید برخی از تعالیم پیغمبر را که امروزه صحت و کارایی ندارند حذف کنیم و بپذیریم آن تعالیم اگر روزی منشاء اخلاق و انسانیت بوده، امروز خود بی انصافی و بی اخلاقیت هستند.
  ترسی هم نباید داشت از اینکه دین بریده بریده شود و آدم ها با هوس خود بخشی از آن را کنار بگذارند.تحقیقا چیزی که ارمغان صلاح داشته باشد،توسط آدم ها کنار گذاشته نمیشود.و اصلا چه باک. جماعتی که سخن مطلوب را بخواهند کنار بگذارند با صحیح شماریدن آن هم چنان میکنند.چنانکه هم اکنون هم دارند میکنند.یعنی همین آقایان امر به معروفی خودشان درگیر همان گناه ها هستند.

 7. سلام دوست من
  لازمه تذکر بدم با همه این چیزهائی که خوندم باز هم عده ای متاسفانه حسرت بازارهای مکه و مدینه در وقت نماز را می خورند معتقدند چرا ایران این طور نیست اصلا نمی دانم این سیاست که با چماق انسانها را به بهشت بفرستند از کجا و کی شروع شد اما باید بگویم برخی در ایران هم همین سیاست را دنبال می کنند و ایدهایشان را در پشت وزارتی برای امر به معروف و ائین نامه ای برای ان پنهان می کننند البته اگر قاونی برای این کار تهیه شود بهتر از انجام بدون قانون ان است اما قاونی که مثل قرانها روی میز دادگاها بماند و خاک بخورد معنی ندارد تمام این اعمال تنها جوانها را بسوی انزجار از اسلام سوق می دهد و نتیجه عکس انجه که باید ببار می اورد خداوند خودش در قران فرمده که : ِآیا خداوند این طور ( فتوا داده) یا به او تهمت می زنید . ایه 59 سوره یونس

 8. […] شرایطی است که حرف‌هایش همیشه شنیدنی است، مثلا وقتی از هیات امر به معروف و نهی از منکر عربستان سعودی می‌نویسند، نمی‌شود نخواند.  این آدم جدی است. تک تک […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: