میراث ترکمن باشی

یک جایی در روزنامه خواندم که قرار است مجسمه طلایی 12 میلیون دلاری صفرمراد نیازوف رییس جمهور سابق ترکمنستان را از مرکز عشق آباد به کناره جنوبی شهر انتقال دهند. رییس جمهور کنونی، قربان اوغلی بردی محمدف، دستور این کار را صادر کرده است. این مجسمه البته مجسمه استقلال نام دارد.

این خبر مرا به یاد کارهای این موجود عجیب و غریب در دوران زندگیش انداخت. او 21 سال رییس جمهور بود. البته رییس جمهور در این منطقه از دنیا تعریفش با جاهای دیگر تفاوت دارد. اگر جای دیگر انتخابات هست و هر چهار یا پنج سال مردم رای می دهند، در این سوی دنیا همین دوروبر خودمان که همه چیز را از غرب کپی می کنند و کاریکاتورش را پیاده می کنند، ریاست جمهوری هم اینجوری است که در واقع رییس قبیله اسمش را عوض می کند و می شود رییس جمهور! یکی حسنی مبارک است، آن یکی حافظ اسد یا بشار اسد یا حسنقلی اسد بعدی. این طرف هم این صفرمراد نیازوف بود که قبول هم نداشت به او بگویند رییس جمهور. می گفت به من بگویید ترکمن باشی، یعنی رهبر همه ترکمن ها. مجسمه خودش را به بلندی 12 متر با طلا ساخت و در مرکز شهر نصب کرد. این تنها مجسمه دنیا بود که به دور خودش می چرخید. آنهم نه الکی، بلکه با حرکت خورشید و همیشه چشم بر خورشید داشت؛ از طلوع تا غروب مراقب خورشید بود تا دست از پا خطا نکند. دستهایش را هم باز کرده بود که یعنی من هستم. شاید هم عکس مجسمه مسیح بر فراز ریودو ژانیرو را به او نشان داده بودند.

در 21 سال حکومت کشور را به یکی از منزوی ترین کشورهای دنیا تبدیل کرد. در هیچ اتحادیه و سازمان بین المللی عضو نشد. شاید هم خواست ادای سویس را درآورد و راه رفتن خودش هم یادش رفت و شد کاریکاتور!

در سال 2003 یاد مادرش قربان سلطان افتاد و سال 2003 را به نام او سال قربان سلطان اعلام کرد. پس از آن هم روز تولد قربان سلطان را روز مادر اعلام کرد. ماه آوریل هم شد ماه قربان سلطان. یعنی این جوری: ژانویه، فوریه، مارس، قربان سلطان، مه، ژوئن، …مجله زنان هم شد » قربان سلطان». خودش هم در آن مجله می نوشت.

البته قبیله اش، نه ببخشید جمهوریش سکولار است. اینش جالب است. چرایش را نمی دانم. شاید 70 سال حکومت شوروی لازم بوده تا ترکمن باشی همین قدر یاد بگیرد. به عنوان عضو حزب کمونیست شاید گفته قرآن برای چه می خواهیم؟ خودم قرآن می نویسم. برای همین هم از قرآن هیچ کجا خبری نیست. البته از قانون اساسی هم خبری نیست. یک کتاب قطور پر از نصیحت نوشته بود به نام «راهنما». آن قانون اساسی بود و هر شب آن را با مراسم باز می کردند و از آن برای ملت می خواندند. بچه های بیچاره مدرسه هم باید آن را حفظ می کردند و امتحان می دادند.

ترکمن باشی باله را ممنوع کرد، گوش دادن به موسیقی در ماشین یا در خیابان، پخش موسیقی در رادیو و تلویزیون و در عروسی ها را ممنوع کرد. نوشته های روزنامه ها و تیتر آنها را خود تعیین می کرد. برای ورود به دانشگاه یا ورود به بازار کار باید آن کتاب عظیم «راهنما» را امتحان می دادی. یکی از آخرین کارهایش این بود که کتاب راهنمایش را در یک کپسول گذاشت و با یک موشک روسی از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان به فضا فرستاد تا نه تنها زمینیان بلکه آسمان نشین ها نیز از فرمایشات این باشی عالیقدر مستفیض شوند.

حالا این وسط سوال این است که 4،5 میلیون ترکمن ها کجا بودند و چگونه این کارها را اجازه می دادند؟ هم اکنون چه چیزی را اجازه می دهند؟ من نمی دانم! تنها این را می دانم که هیچ کس به تنهایی نمی تواند ترکمن باشی، اسلام باشی یا عرب باشی باشد بدون آن که مردم یک جورایی جوهره فرهنگی این چیزها را داشته باشند.

تا کسی دولا نشود، کسی رویش پالان نمی گذارد.

در شمال آفریقا نیز یک خل و چل دیگر به نام معمر القذافی داریم که او نیز کتابی به نام «انقلاب سبز» دارد و برای تمام جهان رهنمود ترکونده است.

11 پاسخ

 1. :))
  جالب بود!
  این پستت رو که داشتم می خوندم یا «احمدی نژاد» خودمون افتادم، فقط مثل اینکه این بیچاره بدجایی گیر کرده که البته داره اصلاحش می کنه!

 2. Jaleb bood,
  Moredhay moshabeho ra khodomoon to Iran dariim: Alia agha , Agha Mahmoud va Khomeini.
  Aya fekr mikoniid inaei ke ma to iran dariim behtar az Safar morad hastan?

 3. الان که این مرتیکه تو ایران همین کارا رو می کنه پس کجان این 70 میلیون؟؟؟ به نظر شما جوهره ی فرهنگی مردم ایران اینه؟؟؟؟
  ===================================
  تقریبا بله! جوهره فرهنگی بسیاری از رویدادهایی که در ایران پیش می آیند در فرهنگ مردم ایران وجود دارد.
  نویدار

  • کاملا با شما موافقم تمام مشکلات ما ایرانیان از همین ناشی می شه که مردم در نهایت فقط با این شرایط که می تونن زندگی کنن و اگه مبادا یه موقع بخواد دموکراسی کسی تو ایران برقرار کنه اون شخص رو خودشون به دست خودشون حذف می کنن اینو تاریخ اثبات کرده با از بین بردن کسایی مثل قائم مقام، امیر کبیر و مصدق. ملت ایران ظرفیت پذیرش دموکراسی رو ندارن و همیشه تو طول تاریخ با یه شاهی دیکتاتوری چیزی برا خودشون درست کنن بزارن اون بالا که بهشون بگه چیکار کنین چیکار نکنین و اینکه چی درسته چی درست نیست هر دفعه هم یه اسمی می زارن روش مثل امام، رهبر … و هیچ وقتم از تاریخ درس نمی گیرن . به نظر من اینکه مردم ایران همیشه یه آقا بالاسری رو با هر عنوان می خوان از این نشئت می گیره که هیچ وقت نمی خوان که مسئولیت کاراشون رو خودشون به عهده بگیرن و ریشه ترس از آزادی شون همینه که وقتی یکی باشه که همیشه برات تصمیم بگیره راحتی چون همه چی با اونه.

 4. مرسی
  خندیدیم، هم به ترکمن باشی هم به خودمون

 5. فکر می کنم جنابعالی حق ندارید در مورد ترکمن ها این چنین اظهار فضل نمایید چرا که ایرانیان از ازل تاریخ تا امروز همیشه خم شده اند و به ظالمان و پادشاهان و حالا هم به عمامه به سرها سواری داده اند. ضمنا در ترکمنستان همیشه مردم در حد توانشان مقاومت کرده اند و همین الان هزاران ترکمن مخالف در کشورهای مختلف اروپا زندگی می کنند که مجبور شده اند برای حفظ جانشان جلای وطن کنند. اسم کتاب ایشان هم روحنامه بود و نه راهنما و کتاب تنها حاوی نصایح وی نبود و بخش مربوط به تاریخ ترکمن هم داشت و در آن ادعا می کرد که سلسله هایی نظیر قاجارها و صفویان و سلجوقیان سلسله های ترکمن بوده اند و به همین دلیل هم با فشار پان ایرانیست هایی نظیر جنابعالی بعد از ترجمه و چاپ به زبان فارسی در ایران کلیه نسخه های چاپ شده از طرف وزارت ارشاد جمهوری اسلامی خمیر شد و در مقطعی موجب سردی روابط فرهنگی دو رژیم استبدادی گردید. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید بعدا که به این سایت سرزدم باز هم خواهم نوشت.
  =========================================
  خود بریده اید و خود بافته اید.نوشته طولانی نیست که درکش سخت باشد. در باره «ترکمن ها» کسی حرفی نزده بود. سخن بر سر ترکمن باشی بود.

 6. سفسطه نبافید. مگر خود جنابعالی نگفته اید که تا کسی خم نشود کسی رویش پالان نمی گذارد. منطورتان اگر مردم ترکمنستان نباشند کی ها هستند. شاید مردم ایران را می گویید که سی سال قبل با دست خودشان پالان شاه را برداشتند و پالان کرباسی ملاهای شیعه دوازده امامی را با سلام و صلوات بر پشت مبارکشان گذاشتند و حالا هرچه می کنند نمی توانند از سواری دادن به اوشان خلاص شوند که هیچی جوانهایشان مورد تجاوز هم قرار می گیرند.

  • حالا این چیزهایی که در باره ترکمن باشی در اینجا آورده ام، از دیدگاه شما درست است یا نادرست؟ سخن در این نوشته پیرامون ایرانیان و مشکلات آنها که نبود. در باره آنها در همین وبلاگ خیلی بیشتر نوشته ام. در اینجا سخن تنها در باره جناب ترکمن باشی بود.
   حالا چرا به شما برخورده است؟

 7. آقا یا خانم نویسنده وبلاگ ، که احتمالا دستی هم در ادبیات داری ، کلمات را با دقت بنویس تا هم بار ارزشی خودت و هم بار ارزشی مقاله حفظ شود. «منتفیذ» نداریم و درست آن «مستفیض» است. این مورد را برای بهبود سایت خودتان گفتم و نه به قصد عیبجویی. کامیاب باشید!

  • ممنونم از این تذکر! هر چند که بازی با کلمات را دوست دارم ولی نمی دانم این واژه عجیب و غریب چگونه به ذهنم آمده بود. هدف همان مستفیض بود که شما گفتید. هر چند که این نیز خودش غریب است. فارسی را پاس بداریم!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: